Vrijeme, prostor i društvo u kojem živimo, ljudi, događaji i stavri koje nas okružuju, utječu na naš način života, naše razmišljanje i naše odnose sa drugim ljudima. Sve što treba da karakteriše jednog čovjeka kao vrijednog člana društvene zajednice jesu njegove pozitivne osobine i njegovi ispravni postupci. Nažalost, vrijeme u kojem živimo i radimo svjedoči nam da se stanje u našem društvo pogor
šava iz dana u dan i sve dublje ulazi u svaku njegovu poru. Kriza morala, saosjećajnosti i etike, nacionalizam, nedostatak društvenosti, siromaštvo i drugi bitni faktori, uzrok su ovakvom društvnom stanju u našem gradu, našoj državi i našem okruženju. Danas čovjek-čovjeku nije prijatelj, ljudi se sve više zatvaraju u sebe ne želeći imati kontak ni sa kim pa ni sa svojom porodicom kao osnovnom ćelijom društva. Uočavajući sve ove probleme sa kojima se susreće naše društvo i svaki njegov član, ne želeći samo posmatrati sa strane stvaranje svakodnevnog jaza i pukotine u njemu, sjediti skrštenih ruku i čekati da se nešto samo od sebe desi, odlučili smo učiniti nešto kako bi to promjenili nabolje. Nevladina organizacija „Pomoć-Pravda-Posredovanje“, osnovana je sa jasnom vizijom i ciljevima da kroz plansko i sitematsko djelovanje, tj. kroz svoju misiju, radi sa maldim, moralnim i savjesnim ljudima, te da učini da nove generacije budu ozdravljene i oslonjene jedne na druge.
„Čovjek je onakav kakvo je društvo u kojem se kreće.“