25/10/2024
Pozdrav dobri ljudi,
uz Vašu pomoć i pomoć ADRE International 22-23.10.2024. godine ukupno je podjeljeno 353 keš vaučera u vrijednosti od 150 KM, za porodice pogođene poplavama i klizištima u BiH.
Preko dobivenih vaučera porodice su u mogućnosti kupiti prijeko potrebne stvari koje nisu dobili u paketima pomoći. Pomoć je pružena porodicama na općinama Jablanice, Konjica, Kiseljaka, Kreševa i Fojnice.
Ovakva vrsta pomoći stigla je baš u pravo vrijeme. Nakon prvog vala paketa pomoći suhe i konzervirane hrane i osnovne higijene, ljudi koji se nalaze u alternativnim smještajima nisu u mogućnosti kupiti voće, povrće i neke druge stvari koje su im potrebne. Mislim da će nam dugo ostati u pamćenju osmjeh postarijeg čovjeka iz Jablanice nakon što je shvatio da keš vaučerom može da kupi baš ono što njemu sada treba.
Nastojali smo preko krovnih organizacija poput Centara za socijalni rad i Crvenog križa pomoći porodicama koje su pogođene poplavom, ali su i prethodno pripadale socijalno ugroženoj kategoriji. Na taj način smo osigurali da pomoć koju ste poslali sigurno stigne u prave ruke.
Iskreno govoreći, stojeći pred ogromnim razmjerama njihovog gubitka imali smo osjećaj kao da dajemo kap u odnosu na „more“ njihovih potreba. No, njihova zahvalnost nas je vrlo takla - osobito kada smo izašli na teren i posjetili ljude od kuće do kuće. Zapravo i nije bilo izbora, jer na nekim općinama ljudi nisu imali čime doći da prime vaučere budući da su im auta u potpunosti uništena.
Nema porodice da nije rekla: „Hvala Vam što ste došli da nas vidite i čujete, svaka pomoć je dobrodošla.“
Uručili smo pomoć djevojčici čija je trudna majka stradala na području Jablanice, čovjeku koji je izgubio 9 članova svoje porodice sa istog područja, starijoj ženi čiji je muž zatrpan blatom u snu sa područja Fojnice, starijem čovjeku koji je dan i pol proveo na tavanu a spasio se skačući na viljuškar sa tavanskog prozora. Pomogli smo i bebi koja je najmlađa osoba spašena na području Fojnice, ženi oboljeloj od mulitple skleroze čija je kuća u potpunosti uništena, dva brata bez oba roditelja iz Kiseljaka... Lista je predugačka, a naša srca u grču.
U Vaše ime smo se rukovali sa njima i poručili im da nisu sami.
Riječima teško možemo opisati situaciju na terenu. No, možemo reći da su vojska, volonteri, mnoga udruženja, neformalne grupe građana, Crveni Križ i mnoge humanitarne organizacije uložili nadljudske napore da se obezbjedi najosnovnije, raščiste kuće, izbaci blato i osposobi infrastruktura. Međutim, nakon inicijalne pomoći, spašavanja golih života, djelomičnog raščišćavanja terena - činjenično stanje je da ima još mnogo posla.
Mnoge kuće i imanja su pod blatom i kamenjem. Nedostaje mehanizacije i ljudstva. Volonteri su se morali vratiti kućama i svojim poslovima. Ljudi su iscrpljeni, a većina je još uvijek u stanju šoka. Sretni su što su živi ali strepe od svake kapi kiše jer se boje novih poplava.
Poplavljene kuće su prazne i ogoljene do zidova. Na stotine ljudi je privremeno ostalo bez domova, a zima tek dolazi.
Nažalost, surova realnost je da su mnoge kuće nestale u nepovrat. Neke se nalaze na klizištima i nikada se više neće obnoviti. Veliki broj ljudi je trajno ostao bez doma. Kiša u Bosni i Hercegovini više nikada neće biti ista za ove ljude.
Potrebe su još uvijek velike.
Kako neko reče: „Dobri smo mi ljudi kad je nevolja.“ – sad je potrebno ustrajati u ovoj dobroti.
Hvala Vam od srca u ime svake porodice!
Tim ADRA BIH