19/03/2026
Bratimljenje Rotary Roma – Sarajevo, Bijeljina 🇮🇹🇧🇦
Rotary, točak koji se okreće, mehanizam neočekivanih i divnih preplitanja.
Iz brojnih putovanja člana Fabrizia u Bosni, proizašao je susret koji je doveo do bratimljenja kluba Circo Massimo s klubovima iz Sarajeva i Bijeljine. E-mail poslan bez previše očekivanja glasio je: „Bit ću u Sarajevu prve sedmice aprila, želio bih vas upoznati.“
Iz tog prvog susreta rodilo se duboko prijateljstvo između Fabrizija i Senada, te ideja da se klubovi okupe, da udruže snage u misiji.
U aprilu 2025. i novembru iste godine, dvije delegacije Rimskog kluba, predvođene predsjednicima, otputovale su u Sarajevo kako bi upoznale nove prijatelje, sjele za stolom i, ispijajući tipičnu lokalnu kafu, zamislile zajednički put.
„Šta možemo zajedno učiniti za ovu zemlju?“, upitao je predsjednik Raffaele Carso oba kluba.
„Godinama pomažemo mladima sa stipendijama; zahvaljujući vašem doprinosu mogli bismo povećati broj izvrsnih studenata“, odgovorili su, detaljno opisujući projekat „Rotary for Excellence“ koji je u dvadeset godina dodijelio stipendije za preko 500 srednjoškolaca iz Sarajeva i Bosne s ciljem promocije znanja, predanosti i društvene odgovornosti među mladima.
„Da“, rekao je predsjednik Carso. „Da“, potvrdio je Leonardo Audino, koji je u junu preuzeo baklju.
23. marta 2026. godine, brojni prijatelji iz Sarajeva i Bijeljine, stići će u Rim na ceremoniju bratimljenja koja će ujediniti aktivne zupčanike Točkova, bit će to divna proslava prijateljstva i predanosti, kontinuiteta projekata služenja. Ujedinjeni da činimo dobro: živio Rotary, živio svijet koji se susreće i grli s nježnošću, entuzijazmom i mirom.
-
Fotografija 1: Fabrizio i Senad na dan njihovog prvog susreta u Sarajevu
Fotografija 2: Bijeljina, april 2025. Predsjednici tri kluba (Raffaele Carso, Adnan Kovačević, Bojan Sarić) rukuju se nakon odluke o načinu saradnje.
Fotografija 3: Bijeljina, april 2025. Predstavnici tri kluba u Gradskom parku