godine pod nazivom Muslimansko kulturno-prosvjetno društvo “GAJRET”. Pod tim imenom je egzistiralo do 1926. godine, kada mijenja ime u Muslimansko kulturno-prosvjetno društvo “Bratstvo”, te pod tim imenom radi do 1956. godine, a zatim mijenja ime u Kulturno-umjetničko društvo “Bratstvo” Sarajevo pod kojim i danas egzistira. U društvu su aktivno radile slijedeće sekcije:
Folklorna sekcija
Narodni
orkestar
Tamburaška sekcija
Vokalna sekcija
Dramska sekcija
Recitatorska sekcija
Kroz društvo su prošli mnogi umjetnici koji su svoje prve korake napravili upravo u KUD “Bratstvo”. Najveće uspjehe društvo je imalo sa dramskom i vokalnom sekcijom. Glumica Amina Begović je svoju blistavu karijeru počela u KUD “Bratstvo”. Vokalni solisti kao što su: Hanka Paldum, Sejo Huseinbegović, Faruk Jažić, Hari Varešanović, Eldin Huseinbegović, Nađa Mrehić i mnogi drugi, svoje karijere su započeli upravo u KUD “Bratstvo”. Poznati harmonikaš i kompozitor Memsud Memso Mrehić je svoja najbolja ostvarenja uradio u društvu, gdje je mnogo godina svirao u narodnom orkestru. Najpoznatiji sazlija Muhamed Hamić Varešanović je svirao u KUD “Bratstvo”. godine povodom 60 godina postojanja, kandidat za Šestoaprilsku nagradu grada Sarajeva. Društvo prekida svoj rad početkom 1992. godine, a ne radi sve do 2006. godine iz razloga što je dom kulture totalno uništen u ratu. Kako nisu postojali uslovi za obnovu rada, jer nije bilo prostora, ipak 2006. godine, g-din Mirsad Bjelan pokreće aktivnosti za ponovno aktiviranje društva.