ponosno baštini tradicije Odreda izviđača "13. U znak priznanja za nesebičan višedecenijski doprinos i pregalaštvo u razvoju skautizma u Nemili, odred je dobio ime po svojem osnivaču i dugogodišnjem starješini Safetu Ribiću. Inače je skautski pokret u Nemili utemeljen početkom 1972. godine i to u okrilju Osnovne škole "Rade Kondić" Nemila, tada a i danas najveća obrazovna ustanova osnovnoga školst
va u BiH. Da bi se ipak sačuvala ta neraskidiva nit koja povezuje predratni i posljeratni rad neumornih aktivista u izviđačkoj organizaciji, nije zaboravljen raniji naziv odreda izviđača, te je u zaglavlju odredske facebook stranice, godinama nakon obnove stajao je raniji naziv Odred izviđača "13. Raniji naziv odreda u sebi sadrži datum oslobođenja Nemile od fašističke okupacije, na kojega su nemilski skauti oduvijek gledali sa posebnim poštovanjem...
Odred je u martu 2011. na svečanoj sjednici Saveza izviđača Federacije Bosne i Hercegovine, održanoj u Mostaru, odlikovan laskavim priznanjem "Javorov list sa srebrenim zracima"
Velik broj članova nosioci su prestižnih izviđačkih priznanja i odlikovanja, a odredske prostorije u Nemili, na zapadnoj strani Doma kulture Nemila ukrašene su laskavim diplomama i brojnim peharima, pokalima i kolektivnim priznanjima, na kojima bi nemilskim izviđačima pozavidjeli i odredi da dužom tradicijom.
* * *
Scout group “Safet Ribić” Nemila was founded in 1972. in Nemila and was very active through the local school until 1992. Back then, it was called scout group “13. april” Nemila. In October 2010. this organization was started up again, by its old members. After many successfull actions and competitions, in March 2012. our scout group was decorated with silver maple leaf on solemn academy of Scout association of federation of Bosnia and Herzegovina, in Mostar. We gathered cca one hundreed fourty children age 10 - 18 and cca fifty people over twenty years. We are members of Scout association in Bosnia and Herzegovina, and trough that members of World Organization of the Scout Movement. Our members take part at the activities sponsored by “Messengers of peace” . Also, we take a part in many activities and competitions all over Bosnia and Herzegovina, even in Croatia. And, every year we organize our own competition for all the scouts from Bosnia and Herzegovina, Croatia, Serbia and Montenegro. Every summer, we camp beside Boračko lake, and that activity mostly is mostly the highlight of the season for everyone.