29/04/2025
Dragi naši,
S teškim srcem, ali uzdignute glave, obavještavamo vas da kafić Klub prijatelja FMB zatvara svoja vrata.
Naše malo čudo u Kaknju – prvi kafić u kojem su bile zaposlene osobe s invaliditetom – više ne može opstati.
Godišnji promet kafića nije dovoljan da pokrije ni jednu jedinu mjesečnu minimalnu platu za šest zaposlenih.
Zahvaljujući novoj Uredbi o minimalnoj plati, bez sistemske podrške i bez dovoljne prisutnosti lokalne zajednice, primorani smo na ovaj korak.
Zahvaljujemo se svima koji su vjerovali u nas.
Hvala svakom gostu, svakom osmijehu, svakoj toploj riječi. Hvala što ste kod nas slavili rođendane – neka vam svaki naredni bude još radosniji. Hvala što ste birali nas za sastanke, seminare, radionice. Hvala edukatorima, promotorima, autorima knjiga.
Hvala književnom klubu – jedinom u Kaknju – koji je s nama započeo svoj rad, i njegovoj divnoj voditeljici. Hvala svakoj pročitanoj knjizi.
Hvala kakanjskim vrtićima i školama koje su nas redovno posjećivale. Hvala volonterima – bilo vas je malo, ali je vaša vrijednost neprocjenjiva.
Hvala na svakoj donaciji, a posebno hvala kakanjskim privrednicima koji su podržavali naš rad na mnogo načina.
Hvala Općini Kakanj i načelniku Mirnesu Bajtareviću – bez vaše podrške kroz cjelokupan period rada i djelovanja ne bismo ni zaživjeli, a ni opstali ove tri godine.
Hvala i vama koji nikad niste došli!
Zatvaranje kafića Kluba prijatelja mi ne smatramo kao poraz. Ovaj kafic je još jedan pokušaj da društvo bude bolje. Da rad i dostojanstvo ne budu privilegija, nego pravo. Taj pokušaj je bio iskren, vrijedan, i iako kratkog daha – vrijedi ga pamtiti.
Iako kafic Kluba prijatelja FMB zatvara vrata, Fondacija Muharem Berbić nastavlja sa radom.
Naše terapeutske usluge za djecu s poteškoćama u razvoju i dalje će biti dostupne, zahvaljujući podršci Općine Kakanj.
Na kraju, želimo se od srca zahvaliti svim zaposlenima koji su kroz Fondaciju prošli i ostavili svoj trag.
Posebna zahvalnost ide našem Edminu i Maliku, našem Vildanu, Almedini i Mini – zaštitnim licima ovog kafića. Hvala našoj Nermini i Sandi.
Vi ste srce ovog mjesta. I zbog vas – Klub prijatelja FMB će uvijek biti više od kafića.
S ljubavlju