Смолућа је још у далекој прошлости представљала велико несељено мјесто. Смолућка нахија (управна јединица) помиње се 1572. године и припада Тузланском кадилуку. Смолућка нахија простирала се са обје стране ријеке Спрече.
Смолућка нахија у цијелини била је насељена „Власима“ прије првог турског пописа, 1528. године.
Обухватала је једанаест већих насеља и то; Гнојница (сједиште кнеза), Миричину, Го
рњи Лукавац (данашњи турски Лукавац), Крушевицу, Деветак, Доњу, Средњу и Горњу Смолућу, Пурачић. Према првом турском попису, у овим насељима је било 243 домаћинства, од чега 68 муслиманских.
Према попису становништва 1533. године Смолућка нахија има 470 кућа од чега 144 муслиманске.
Смолућа Доња, Средња и Горња са Горњим Лукавцом имале су хришћанских кућа 130 и муслиманских кућа 67.
У Смолући, према првом попису становништва које је извршила аустроугарска власт 1879. године, имамо:
• 74 куће са 526 становника (Срба 503 и Муслимана 23),
• у Горњем Лукавцу (српском), 38 кућа са 203 становника (Срба 187 и Муслимана 16).
Према попису 1910. године имамао 153 куће односно 840 становника (800 Срба и 40 Муслимана).
Према последњем попису становништва и домаћинстава 1991. године Смолућа је имала укупно 2132 становника, а Горњи Лукавац 185 становника.
Августа 1992. године након ратних дејстава на Смолућу становништво Смолуће и Горњег Лукавца расуло се по бијелом свијету. У Смолући су остала само гробља, све куће и грађевински објекти систематски су порушени, шуме и воћњаци исјечени а ливаде и пашњаци зарасли.
Мисија удружења грађана Смолуће је да све учинимо како би сачували Смолућу од заборава и младим нараштајима, чије је поријекло из Смолући, презентовали и пренели усађену љубав према родном мјесту које имају њихови родитељи.
Визија удружења је напори да се настави упознавање млађих становника, који су рођени мало пре насилног напуштања наше Смолуће и становника рођених након ратних дејстава, као и наставак дружења свих који воде поријекло из Смолуће како на подручју саме Смолуће тако и на неким другим мјестима гдје смо, како се ко снашао, тренутно настањени.
Удружење гарђане Смолуће основано је са циљем да:
1. Након изласка из Смолуће, расути сви по бијелом свијету направимо једно мјесто гдје ће сви моћи доћи и посјетити се на оне који су погинули у отаџбинско-ослободилачком рату, (урађен споменик у Бијељини на гробљу Пучиле, освештан у августу 2006. године)
2. Једном годишње направимо једно окупљање свих који то желе како би потомци родбине имали могућност да се упознају и не забораве, 2019. године у Бијељини окупило нас се око 600, због пандемије је обустављено у 2020. и 2021. години, уколико пандемија дозволи план је у 2022. години поновно дружење
3. Очувамо наше култутурно наслеђе и оставимо покољењима наше обичаје и догодовштине из лијепог живота Смолуће,
4. Покушамо написат књигу са статистичким подацима о житељима Смолуће са мјестом садашњег живљења њих и њихових потомака, 80% материјала припремљено
5. Посјећујемо гробља у Смолући и иста одржавамо како неби заборавили наше претке,
6. Радимо на помоћи једни другима у оквиру могућности,
Удружење грађана Смолуће у свом програму рада нема планиране активности на повратку у Смолућу, али сматра да је то право сваког појединца и такаве активности у моралном смислу ће подржават.