16/02/2026
IN MEMORIAM
Husein Dervišević (Bihać 28. 12. 1948. 1948 – Bihać 13. 02. 2026.)
Opraštamo se od velikog pjesnika, našeg dugogodišnjeg saradnika i ambasadora bihaćke kulture. Iako je pero utihnulo, „Ulicom Bišća“ odjekuje tišina... Otišao je čovjek koji je najbolje znao hodati „Ulicom Bišća“ i te korake pretvoriti u vječnost.
S dubokom tugom i neizmjernim poštovanjem, JU Kantonalna i univerzitetska biblioteka Bihać- Zavičajna zbirka oprašta se od svog dugogodišnjeg saradnika, prijatelja i barda bihaćke pisane riječi – književnika Huseina Derviševića.
Husein nije bio samo autor čije knjige krase naše police; on je bio istinski hroničar bihaćke duše. Njegovo kultno djelo "Ulicom Bišća" odavno je preraslo okvire književnosti, postajući prepoznatljivi simbol našeg grada.
Ponosni smo što smo, kao institucija, imali privilegiju svjedočiti međunarodnom priznanju njegovog rada. Upravo je Huseinovo stvaralaštvo bilo nit koja je dodatno učvrstila decenijsko prijateljstvo Bihaća i Novog Mesta. Postavljanje spomenika njegovoj knjizi u "Parku rastuće knjige" u Sloveniji ostaje trajni podsjetnik na to da istinska umjetnost ne poznaje granice. Taj čin, kojem su prisustvovali najviši zvaničnici obje države, bio je kruna jedne blistave karijere i dokaz da je Husein bio naš najbolji kulturni ambasador.
Njegovim odlaskom, Bihać gubi jednog od svojih najsjajnijih stvaralaca, a naša Biblioteka dragog gosta čija je skromnost uvijek nadrastala njegovu veličinu. Iako je pero utihnulo, Husein nam ostavlja u naslijeđe stihove koji ne stare i obavezu da čuvamo plamen kulture koji je decenijama neumorno palio. Spomenik njegovom stvaralaštvu u Novom Mestu nastavit će pričati priču o velikom umjetniku i još većem čovjeku.
Građa u KBBI:
https://plus-legacy.cobiss.net/cobiss/bh/bs/bib/search?q=husein+dervi%C5%A1evi%C4%87&db=kbbi&sort=py&mat=allmaterials