01/10/2025
"Dragi svi sa okućnicama i dvorištima, ako vidite "mrtvog" ježa u svom dvorištu ili okolini, nemojte ga baciti, umjesto toga pokušajte ga barem prekriti velikom količinom lišća ili iskopati ulegnuće u zemlji napraviti jazbinu od pruća i suhog lišća, i tu smjestiti ježića. 🦔
Ježevi su u hibernaciji (zimskom snu 😴) od novembra do marta, i kako mnogi znaju, tada se sve tjelesne funkcije svode na minimum, uključujući i puls, pa često može pogrešno da se protumači.
Kako, nažalost, imamo sve manje zelenih površina, samim tim i zemlje gdje bi jež mogao da se zavuče ili napravi jazbinu, desi se da ježići umorni od potrage zaspu/zapadnu u hibernaciju na najčudnijim mjestima ne stigavši se sakriti od zime i opasnosti.
Dijelite!!! Pazimo na životinje!!!"
Preuzeto od: Naida Miletić, prijatelji životinja