24/06/2026
Puna podrška građanima i građankama Mostara, našim prijateljima i saradnicima, koji godinama upozoravaju da Uborak nije samo lokalni problem, nego pitanje javnog zdravlja, odgovornosti institucija i elementarnog prava na život u sigurnoj sredini.
Solidarnost sa svima koji ne pristaju da se ekološke bombe, nebriga vlasti i institucionalna šutnja normalizuju kao svakodnevica.
"☠️ Uborak je postao sjecište političke nepravde i neodgovornosti vlasti, bez obzira da li se radi o federalnom ili nižim nivoima organiziranja, ali i dugogodišnjeg zanemarivanja problema odvoza smeća regije Hercegovine i Grada Mostara. Mostarskom deponijom se bavila vlast u Beogradu još u vrijeme SFRJ, Skupština SR BiH, a nakon rata, izvršna i zakonodavna vlast na nivou FBiH, te sve strukture vlasti Hercegovine i Grada Mostara. Uborak je višedecenijski problem koji ni do danas nema svoj epilog.
U prvoj, od tri radijske reportaže, vratićemo se u osamdesete godine XX. stoljeća kako bismo slušateljima mogli što zornije približiti ozbiljnost ovog problema koji je i danas često nazivan „ekološkom bombom“ koja prijeti zdravlju građana, rijekama Hercegovine i Jadranskom moru.
🔊 Deponija Uborak 1/3 - Odlaganje otpada u Mostaru:
https://abrasradio.info/deponija-uborak-i-odlaganje.../
Drugi dio naše radijske priče o deponiji Uborak, nadomak Mostara, ovaj put će kronološki proći kroz vrijeme sredine devedestih godina XX. stoljeća, dakle odmah nakon stravičnih ratnih dešavanja koja su kroz dvije godine opustošila Grad.
🔊 Deponija Uborak 2/3 - Nova-stara deponija: https://abrasradio.info/deponija-uborak-ii-nova-stara.../
Ulaskom u treću deceniju XXI. stoljeća, deponija Uborak, promatrajući je s poprilične udaljenosti, podsjeća na brežuljak šarenog i haotično nabacanog otpada. Na samo jednoj mjestu, od tri bazena za odlaganje smeća iz cijele Hercegovine, izdiže se brdo visoko 35 metara, brdo nastalo višedecenijskim odlaganjem otpada, bez reda, nasumično i nezakonito. Zastarjela regionalna deponija predviđena za odlaganje isključivo komunalnog otpada iz Mostara i okolnih gradova regije, prijetnja je po okoliš i ljude već dugo vremena. Osim što su gradske vlasti zahtjeve za izmještanjem ovog nezbrinutog i nesnošljivog brda smrada dugi niz godina ignorirale, ispostavilo se i da se tu nesmetano odlagao ne samo toksični dehidrirani mulj sa mostarskih prečistača, nego i leševi ubijenih pasa lutalica i brucelozom zaraženih ovaca, te sanitarni i medicinski otpad.
🔊 Deponija Uborak 3/3 - Prijetnja Mostaru, Hercegovini i Jadranskom moru:
https://abrasradio.info/deponija-uborak-iii-prijetnja.../ "
☠️ Uborak je postao sjecište političke nepravde i neodgovornosti vlasti, bez obzira da li se radi o federalnom ili nižim nivoima organiziranja, ali i dugogodišnjeg zanemarivanja problema odvoza smeća regije Hercegovine i Grada Mostara. Mostarskom deponijom se bavila vlast u Beogradu još u vrijeme SFRJ, Skupština SR BiH, a nakon rata, izvršna i zakonodavna vlast na nivou FBiH, te sve strukture vlasti Hercegovine i Grada Mostara. Uborak je višedecenijski problem koji ni do danas nema svoj epilog.
U prvoj, od tri radijske reportaže, vratićemo se u osamdesete godine XX. stoljeća kako bismo slušateljima mogli što zornije približiti ozbiljnost ovog problema koji je i danas često nazivan „ekološkom bombom“ koja prijeti zdravlju građana, rijekama Hercegovine i Jadranskom moru.
🔊 Deponija Uborak 1/3 - Odlaganje otpada u Mostaru:
https://abrasradio.info/deponija-uborak-i-odlaganje-otpada-u-mostaru-husein-orucevic/
Drugi dio naše radijske priče o deponiji Uborak, nadomak Mostara, ovaj put će kronološki proći kroz vrijeme sredine devedestih godina XX. stoljeća, dakle odmah nakon stravičnih ratnih dešavanja koja su kroz dvije godine opustošila Grad.
🔊 Deponija Uborak 2/3 - Nova-stara deponija: https://abrasradio.info/deponija-uborak-ii-nova-stara-deponija-husein-orucevic/
Ulaskom u treću deceniju XXI. stoljeća, deponija Uborak, promatrajući je s poprilične udaljenosti, podsjeća na brežuljak šarenog i haotično nabacanog otpada. Na samo jednoj mjestu, od tri bazena za odlaganje smeća iz cijele Hercegovine, izdiže se brdo visoko 35 metara, brdo nastalo višedecenijskim odlaganjem otpada, bez reda, nasumično i nezakonito. Zastarjela regionalna deponija predviđena za odlaganje isključivo komunalnog otpada iz Mostara i okolnih gradova regije, prijetnja je po okoliš i ljude već dugo vremena. Osim što su gradske vlasti zahtjeve za izmještanjem ovog nezbrinutog i nesnošljivog brda smrada dugi niz godina ignorirale, ispostavilo se i da se tu nesmetano odlagao ne samo toksični dehidrirani mulj sa mostarskih prečistača, nego i leševi ubijenih pasa lutalica i brucelozom zaraženih ovaca, te sanitarni i medicinski otpad.
🔊 Deponija Uborak 3/3 - Prijetnja Mostaru, Hercegovini i Jadranskom moru:
https://abrasradio.info/deponija-uborak-iii-prijetnja-mostaru-hercegovini-jadranskom-moru-husein-orucevic/