25/03/2026
V. Kárpát-medencei Messier-maraton
2026. március 20-án a reggeli órákban négyen (Csörgei Tibor, Csörgei Erika, Heller László és Kovács Adrián) elindultunk a Csallóközből az V. Kárpát-medencei Messier-maratonra Magyarországra a Hortobágyi Nemzeti Park területén található Fecskeházba. A helyszínre néhány pihenőt tartva (pl. ebéd Tiszafüreden) délután 13 óra után érkeztünk meg. A Csallóközből ott csatlakoztak még hozzánk Mészáros Gabriella és Pálinkás Libor.
A szobák elfoglalását követően a péntek délután a fő szervezőkkel, Sári Judittal, a Vega Csillagászati Egyesület Hajdúsági Területi Klubjának elnökével, és annak titkárával, Balogh Zoltánnal szakmai eszmecserével és baráti beszélgetéssel telt. A vacsora után ünnepi megnyitóbeszédet mondott Dr. Csizmadia Szilárd, a Vega csillagászati egyesület elnöke és Balogh Zoltán, a Hajdúsági Területi Klub titkára. A köszöntő után az alapításának 70. évfordulóját ünneplő SzTE Bajai obszervatóriumának vezetője, Dr. Hegedűs Tibor emléklapot vett át Csörgei Tibortól, a felvidéki UMa Astronomy elnökétől majd Dr. Csizmadia Szilárd három könyvet ajándékozott az UMa Astronomy-nak . Csizmadia Ákos Izsák Imre életéről szóló munkáját, a Vega Csillagászati Egyesület által szerkesztett fényképes katalógust a Messier objektumokról, valamint Sragner Márta egyik munkáját. A péntek este sajnos nem kedvezett a csillagászati megfigyeléseknek.
A második napon, szombat délelőtt 10 órától előadások követték egymást. Dr. Hegedüs Tibor a műholdakról beszélt, de volt szó egy meteoritkereső expedícióról Németországban és Szucsányi Béci beszámolt az Ózdi csillagvizsgáló felújításának munkálatairól. Szombaton délután az előadások után kicsit túráztunk a környéken. Voltunk a híres kilenclyukú hídnál és megtekintettünk egy gólyatelepet. Este 21 óra után csökkent a felhőzet, de nem lett teljesen tiszta az ég. A változó fátyolfelhőkön át hajnalig kisebb-nagyobb szünetekkel többen próbáltunk „távcsövezni”. Mivel néha csak 3/8 volt a takartság, akkor lehetett Messier objektumokat is észlelni.
Vasárnap napkeltétől már csak kevés felhő volt az égen, de elérkezett a hazautazás ideje. Kijelenthetjük, hogy tartalmas hétvége van mögöttünk. A szervezőktől azzal búcsúztunk el, hogy 2027. április 9. és 11. között újra találkozunk.
Kovács Adrián