05/06/2026
2026.06.04. - Nemzeti összetartozás napja 2026
Június 4-én – testvériskolánk szívélyes meghívására – Balassagyarmaton töltöttük a nemzeti összetartozás napját. A Kiss Árpád Általános Iskola vendégeként egy nagyon szép nap elébe néztünk, még ha az időjárás reggelről nem is a legszebbik arcát mutatta. Az ünnepi nap programjaiban az Ipolyi Arnold Alapiskola valamennyi tanulója és pedagógusa részt vett, így a napot ismerkedéssel kezdtük. Minden osztály a vendéglátó iskola párhuzamos évfolyamának diákjaival ismerkedett, az ő segítségükkel tájékozódtak az iskolában. A megnyitón a Kiss Árpád Általános Iskola igazgatónője, Gálné Percze Katalin üdvözölt minket, majd Molnár Barnabás igazgató úr is köszöntötte a jelenlévőket, kiemelve ezen emléknap fontosságát. Majd az ipolybalogi iskola énekkarának bemutatkozása és a balassagyarmatiak iskoladalának eléneklése következett. A következő 3 órában sokszínű program várta tanulóinkat.
Az első és második osztályos tanulók a tornateremben töltötték a programot, mivel az esős időjárás miatt nem tudtunk kimenni a műfüves pályára. A gyerekek számára 10 különböző állomást alakítottak ki, amelyeken csoportokban haladtak végig. Összesen 10 csoport jött létre, egy-egy csoportban 10–15 gyermek vett részt. A csoportbeosztás színek alapján történt, így a mi tanulóink és a Kiss Árpád Iskola diákjai vegyesen dolgozhattak együtt, ami jó lehetőséget teremtett az ismerkedésre és az együttműködésre. Az állomásokon változatos és szórakoztató feladatok várták a résztvevőket: közös éneklés, ügyességi játékok, mesehallgatás, az Ipoly menti falvak keresése, puzzle kirakása, buborékfújás, valamint különféle sportos feladatok tették élménydússá a programot. A gyerekek nagy lelkesedéssel vettek részt a foglalkozásokon, és sok új élménnyel gazdagodtak.
A 3., 4., 5. osztályosok szintén 10 állomáson mérhették össze ügyességüket, ők a Palóc Ligetben találtak ideiglenes otthonra. Először félve csatlakoztak diákjaink a magyarországi tanulókhoz, de a feladatok megoldása közben feloldódtak, és jó csapattá alakultak. A legszórakoztatóbb feladatnak a zoknis „Mi marad a végén” és a labdás játék bizonyult. Volt kirakós, éneklős, táncos állomás, ahol ügyeskedtek a tanulók.
A 6-9. osztály diákjai városismereti sétára indultak. A két iskola diákjaiból véletlenszerűen létrehozott csoportokban tekintették meg a város nevezetes helyeit, épületeit, emlékeit, és minden állomáson egy-egy érdekes, ötletes feladattal kellett „megbirkózniuk”. Volt itt a palóc nyelvjárással kapcsolatos kérdés, puzzle, rovásírás „fordítása” latin betűs szövegre, a két várossal, ill. tanintézményeivel kapcsolatos kérdések stb. Nemcsak szórakoztunk tehát, hanem új ismereteket is szereztünk.
Ezenkívül iskolánk képviselői és a Hugyecz Zolcer Erika tanító néni által vezetett énekkar részt vettek a balassagyarmati központi ünnepségen, amelyre a Palóc Múzeum előtti országzászlónál került sor. Az ünnepi műsort az ipolybalogi és a balassagyarmati diákokból összeállt alkalmi kórus nyitotta meg, akik a Magyar vagyok c. dalt adták elő – nagy sikerrel.
A közös programok után finom babgulyás várt minket, majd – már tűző napsütésben – közösen énekeltünk és kiértékeltük a napot. Az igazgató asszony a további együttműködés és jó testvériskolai kapcsolat fontosságának hangsúlyozása mellett beszéde végén meghatódva mondta el, hogy az eddigi legszebb összetartozás napi ünnepe volt a mai, hisz határon innenről és a túloldalról érkezettek együtt szórakoztunk, közösen dolgoztunk, szereztünk új ismereteket; új barátságok, ismeretségek köttettek a fiatalok között. És talán ez is a lényege a napnak: tudjuk, érezzük, hogy egy nemzethez tartozunk, hisz ugyanazon a nyelven beszélünk, ugyanaz a történelmünk, kultúránk, hagyományaink, és közös a jövőnk is.
Hálásan köszönjük a meghívást, a programokat, a szívélyes vendéglátást!!!
Kelemen Mária, Molnár Veronika, Németh Ágota, Molnár Barnabás
Még több kép és videó:
https://alapiskola-regi.balognadiplom.sk/hu/multimedia/kep/iskolank-eletebol/2025-2026/2026-06-04-kiss-arpad-non/