10/04/2025
💢Dumnezeu e nedrept! 💢
Eu nu am ales sa ma nasc in lumea asta ! Nu eu am vrut sa ma nasc in pacat, de ce m-ar judeca El atunci? Este nedrept!💢
Acestea pot fi ganduri care strabat mintea omului. Si pe buna dreptate intr-o anumita masura.
Pe de alta parte, problema este ca Dumnezeu este drept si nu poate sa isi calce dreptatea in picioare: nimic pacatos nu poate in rai.
Dar Dumnezeu nu este absurd si a creat o cale pentru mine si pentru tine ca sa putem intra in rai: iertarea si restaurarea pacatosului (mantuirea).
El a vazut starea omenirii de pacatosenie, si stia ca nu poate sa ne lase in prezenta Sa in rai, dar ne iubea asa ca a creat o cale pentru noi prin Isus Hristos.
Incearca sa traiesti cateva zile perfect din punct de vedere moral in gand,vorba si fapta si vei realiza cat de decazuti suntem de fapt. Trebuie sa intelegi ca nu ai cm sa traiesti d**a standardele lui Dumnezeu, pur si simplu nu ai capacitatea aceasta, mai mult, rugaciunea, mersul la biserica, cititul Bibliei si alte lucruri de felul acesta ti se par o corvoada si nici nu vrei sa auzi de ele.
Dumnezeu are o promisiune pentru cei ce vor : o inima noua, dorinte noi, regenerarea vietii tale! Din nastere caile lui Dumnezeu nu sunt atractive dar mantuirea va schimba lucrurile, El iti va schimba viata, lucrurile care odinioara nu iti placeau vor deveni placute, lanturile pacatelor care te infasurau vor cadea, va incepe sa te deranjeze tot ce e pacatos, vei vedea o schimbare in tine cm nu ai crezut vreodata ca se poate. Trebuie doar sa vrei sa iti predai viata ta in totalitate Lui si va face El schimbarea in tine.
Dumnezeu nu e nedrept , El a pregatit calea, intelege ca nu poti sa traiesti d**a standardele Lui, dar daca vrei, El te iarta de toate pacatele si te regenereaza (nastere din nou / nastere de sus) ca sa poti trai o viata curata pentru El , dar daca refuzi atunci inseamna ca te complaci in pacat, in rebeliunea ta, si astfel te faci vinovat.
Dumnezeu iti intinde o mana astazi, fii intelept si apuc-o! Pune-te pe genunchi si cereti iertare, recunoaste ca nu poti trai asa cm vrea El si cere-i sa te mantuiasca si vei vedea apoi cm ti se va schimba viata si cm incet incet iti va place sa citesti in Biblie, sa te rogi, sa mergi la Biserica, ba chiar sa le spui si altora de minunea ce a facut-o Dumnezeu in viata ta asa cm fac eu acum, nu sunt basme, nu sunt inchipuiri, e ceea ce am experimentat eu si muuuulti altii.
Ma rog ca Dumnezeu sa atinga inima ta si sa raspunzi chemarii Lui!