11/07/2025
Asociația Galați, orașul meu a transmis administrației locale o adresă în legătură cu subiectul ,,fierbinte" al revitalizării falezei Dunării, la care așteaptă răspuns:
,,După cm bine cunoașteți, Asociația Galați, orașul meu a susținut permanent punerea în valoare turistică a falezei Dunării, consolidarea acesteia și stoparea fenomenului de tasare, urmată de regenerarea urbană, construirea unor zone de promenadă și belvedere, ,,marina" pentru ambarcațiuni.
Ne declarăm consternați că cetățenii nu au fost informați în toți acești ani despre proiectul de revitalizare despre care se tot vorbește. În afara unei pancarte minuscule, din care nu se înțelege nimic, pusă în bătaie de joc de câțiva ani, atârnată pe gardul de pe faleza superioară, administrația locală nu a prezentat niciun proiect, o randare, nu a fost organizată nicio dezbatere publică cu acest scop.
În urmă cu vreo 6 ani, primăria a organizat cu surle și trâmbițe un concurs cu premii, la care au participat câteva firme de arhitectură și a fost desemnat un câștigător, ca în final, proiectul de modernizare/regenerare să fie executat de alții.
Solicităm informarea transparentă a cetățenilor în legătură cu acest megaproiect de regenerare urbană, care dacă ar fi realizat așa cm trebuie, ar putea schimba în bine soarta întregii comunități.
Sunt tot felul de controverse legate de dispariția vegetației, tocmai de aceea vrem să știm, prin organizarea unei dezbateri, cm va arată viitoarea faleză".