12/06/2026
FAC EU VERSUS FACEM NOI
Tu ce persoana ești?
Ești un erou? O persoana care face treaba comunității?
- organizezi campanii peste campanii?
- iei câinii proprietarilor și-i aduci înapoi sterilizați?
- aduni câinii abandonați, te lupți in refugiu cu munții de probleme?
- cauți fonduri externe pentru sterilizări văzând că donațiile interne sunt spre zero?
- nu mai trimiți cereri la primărie pentru că ești suparat? Demoralizat, obosit? Ai trimis o solicitare și răspunsul a fost că "nu sunt fonduri"?
- ai devenit medic veterinar deși erai un avocat sau un inginer bun? De mila câinilor? Sterilizezi anual 2.000-3.000 de câini gratuit?
- Ți-ai pierdut speranța că proprietarii-si vor steriliza singuri animalele? Că doar învățând copiii-n școli, se va schimba ceva, când vor fi mari?
Ai tendința de-a rezolva treaba comunității. De-a nu o antrena activ, in rezolvarea problemelor ei. (Sunt ale ei, nu ale tale, tu ți-ai sterilizat demult câinii). O faci pentru că nu vezi alternative. Crezi doar in educatia scolara.
- Ești o persoana care nu renunță? Care-a mers de-atatea ori la primărie, încât când mergi spre grădi, să-ți iei copiii, o iei pe drumul către primărie, din viteza?
- pui accent pe argumente in loc sa pui accent pe lipsuri?
- crezi in trepte? consideri că pui una, când faci o cerere, cat de mica?
- scrii demersuri, mergi in audiențe? Și încă in niște audiențe?
- considerând că banii alocați de bugetul statului pot fi utilizați judicios și cat mai preventiv?
- crezi că suma vectoriala a eforturilor cat de mici ale comunității este mai mare decât orice efort supraomenesc ai face tu?
- crezi că persoanele care se schimba își vor învăța copiii sa sterilizeze?
- crezi in schimbare, chiar și la vârste înaintate?
- îți sună familiar "creștem comunități"?
Ai tendința de-a nu rezolva treaba comunității. Ci a o antrena activ, in rezolvarea propriilor probleme, ai experiența. (Sunt problemele ei, nu ale tale, tu ți-ai sterilizat demult câinii). O faci pentru că tu crezi in dialog. Crezi in schimbare.