29/05/2026
Astăzi s-a derulat la Bistrița, etapa judeţeană Bistrița-Năsăud a Concursului Naţional de educatie sanitară si de prim ajutor " SANITARII PRICEPUŢI" al Crucii Roșii Române.
Locul întâi la liceu a fost câștigat de catre echipajul de elevi de la Colegiul Național "Liviu Rebreanu" din Bistrita, coordonat de către d-na Prof. Liana Țirău, care va participa la etapa națională din România. Mult succes! 👍
Locul întâi la gimnaziu fost câștigat de catre echipajul de elevi de la Școala Gimnazială din Șieu, coordonați de catre d-na Prof. Iuga Napeu Corina Carmen.
Felicitări celor 8 echipaje participante compuse din elevi și cadre didactice:
Școala Gimnazială Șieu, Școala Gimnazială "Paul Tanco" Monor, Colegiul Național "Andrei Mureșanu" Bistrița, Școala Profesională Târlișua, Colegiul National "Petru Rareș" Beclean, Liceul Teoretic Sanitar Bistrița, Școala Gimnazială "Avram Iancu" Bistrița si Colegiul National "Liviu Rebreanu" Bistrita!
Crucea Roșie Română, Filiala Bistrița, mulțumește partenerilor judeteni pentru buna colaborare: Inspectoratul Scolar Judetean Bistrita-Nasaud, Inspectoratul pentru Situatii de Urgență "Bistrița" al județului Bistrița-Năsăud, Directia de Sănătate Publica a județului Bistrița-Năsăud si Colegiului Național "Andrei Mureșanu" Bistrița. Coordonator proiect: As. medical Alin Ciubăncan, Președintele Comisiei de Concurs: Dr. Rareș Ciuzan.
Aici este școala de prim ajutor! Te învață să rămâi în viață într-o situație de urgență!
#2026