11/06/2026
W piątą rocznicę śmierci wspominamy śp. rtm. Mariana Stefańskiego (4.08.1948 - 10.06.2021) - naszego Przyjaciela, wieloletniego Członka Federacja Organizacji Polskich Pancerniaków oraz Stołeczne Środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej.
Śp. Marian był rotmistrzem kawalerii ochotniczej. Uformował 11. Pułk Kawalerii Ochotniczej ze względu na pamięć o dziadku, który zaciągnął się w 1920 r., podając się za pełnoletniego.
Był członkiem Polskiego Związku Jeździectwa. Jeździł konno sportowo i wyczynowo, prowadził pierwsze szkolenia w szwadronie reprezentacyjnym Wojska Polskiego, uczestniczył w rozwoju tradycji kawaleryjskich.
Za całokształt swej bogatej twórczości został uhonorowany wieloma odznaczeniami m.in. Nagrodą im. gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego, przyznawanej osobom, które służbą, pracą, twórczością promują historię polskiej jazdy i ideały przyświecające przedwojennej kawalerii, jako były działacz opozycji antykomunistycznej i uczestnik I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność został uhonorowany Srebrnym Krzyżem Zasługi. „To wyraz wdzięczności dla tych, którzy nie wahali się oddać swojego życia za Polskę i dla tych, którzy podtrzymują naszą tradycję niepodległościową" powiedział podczas wręczania odznaczeń prezydenckich Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Był też artystą. Ukończył kierunek rysunku klasycznego przy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, u prof. Michała Byliny - wybitnego malarza, grafika, ilustratora. W kręgu Jego zainteresowań znajdowały się tematy historyczne, batalistyczne, kawaleryjskie, jeździeckie oraz portrety (m.in. gen. Stanisława Maczka, gen. Michała Gutowskiego, Danuty Siedzikówny „Inki", dowódców Garnizonu Warszawa, przedwojennych olimpijczyków w skokach przez przeszkody). Miał wystawy w Muzeum Wojska Polskiego, Polskim Związku Jeździectwa, Garnizonie Dowództwa Warszawa, żagańskiej Sali Tradycji Czarnej Dywizji. Swoje prace wystawiał też poza granicami: w Hiszpanii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Niderlandach…
A ponad wszystko był wielkim patriotą, cudownym, życzliwym, ciepłym, uczciwym, przyjacielskim człowiekiem...
Spoczywaj w pokoju, pamiętamy o Tobie.