Stowarzyszenie przyjaciół osób z autyzmem "Nie z tej bajki" zostało powołane do życia Uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków na zebraniu założycielskim w dniu 21.06.2009 r. Miało to miejsce po pikniku integracyjnym zorganizowanym z okazji otwarcia świetlicy terapeutycznej dla dzieci z autyzmem przy ul. Z tą drugą organizacją Stowarzyszenie pozyskało ww. lokal na świetlicę, jeszcze jako grupa nie
formalna, od Burmistrza dzielnicy Praga-Południe.
8.10.2009 r., po dokonaniu poprawek wskazanych przez Sąd Rejestrowy, dokonano wpisu Stowarzyszenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. W tym samym roku udało się uruchomić lekcje pływania z wykwalifikowanym ratownikiem oraz uzyskać bezpłatny wstęp na pływalnię OSiR przy ul. Jagiellońskiej, a także zorganizować Duszpasterstwo rodzin osób z autyzmem (cykliczne msze w Kościele Dominikanów i Św. Dnia 10.04.2010 r. chętni członkowie wybrali się na wycieczkę do Wilczej Góry, aby zapoznać się z zasadami funkcjonowania Pracowni Rzeczy Różnych Fundacji Synapsis - pierwszego przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby z autyzmem. Tego samego dnia odbyło się spotkanie z trenerem pracy z Centrum Aktywizacji Zawodowej "Dzwoni", a nazajutrz - ze stypendystą Programu PACE w USA (wspomaganie osób niepełnosprawnych intelektualnie na amerykańskich collage'ach). Najbardziej istotna była impreza "Dzień bajki. Spotkania ze skrzatami z tej i nie z tej bajki", która odbyła się 16.05.2010 r. Na przeprowadzenie tego zadania młode Stowarzyszenie uzyskało dotację w wysokości 53 tys. st. Warszawy. Było to integracyjne święto, podczas którego, poza czystą rozrywką, pokazywane były i omawiane w przystępnej formie warsztatów "doświadczania autystycznego świata" problemy naszych dzieci, pokazywane dla ich zdrowych rówieśników. Partnerem projektu był Ośrodek Kultury Ochoty oraz Zespół Szkół Specjalnych nr 92 w Warszawie. Projekt rozliczony w sierpniu 2010 r., raport końcowy przyjęto bez zastrzeżeń. Z kolei przedsięwzięciem ważnym dla rodziców było zorganizowanie (15.05 i 13.06) wspólnie z Fundacją "Okno" warsztatów dotyczących pracy w domowych warunkach nad zmniejszaniem niektórych problemów wynikających z zaburzeń integracji sensorycznej u autystycznych dzieci: "Praca nad wygaszaniem przetrwałych odruchów niemowlęcych" oraz "Techniki wyciszające".
13.06.2010 r. w świetlicy przy Międzynarodowej odbył się rocznicowy piknik dla rodzin podopiecznych Stowarzyszenia, sfinansowany ze środków własnych i zrealizowany przy znaczącej pomocy wolontariuszy. W czasie wakacji zorganizowano spływ kajakowy Rospudą dla członków Stowarzyszenia, w terminie 21-26.08.2010, a w roku 2011 ponownie zorganizowano taką imprezę sportową: spływ Czarną Hańczą (22-25.06.2011 r.) Od 15.IX-16.XII.2010 r. CT "Hulajnoga" zrealizowało dla nas projekt "Przyjaciel potrzebny od zaraz" - cykl zajęć z arteterapii dla dzieci z autyzmem i z rodzin zagrożonych alkoholizmem ze środków Wydziału Pomocy Społecznej dzielnicy Włochy. Stałym partnerem różnorodnych przedsięwzięć, także ww. działania, jest ZSS nr 92, do którego uczęszcza wielu uczniów - podopiecznych Stowarzyszenia (IX-XII.2010). Od III 2011r. Stowarzyszenie realizowało duży projekt edukacyjny dla nauczycieli dot. terapii i edukacji dzieci z autystycznego spektrum, realizowany w partnerstwie ze stołecznym Biurem Edukacji, w całości ze środków UE z dotacją blisko 200 tys. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet IX, Poddziałanie 9.4) na realizację cyklu warsztatowo-szkoleniowego dla 60 nauczycieli dzieci z autyzmem pt. "Od A od Z. Od autyzmu do Zespołu Aspergera. Vademecum dla nauczycieli". Od IV-VI 2011 r., przy udziale terapeutów z ZSS nr 92 oraz instruktorów sztuki z samorządowego Ośrodka Kultury Ochoty i filii, odbywały się zajęcia z arteterapii, muzykoterapii i choreoterapii dla 20 dzieci z ASD z wykorzystaniem terapii ruchowych i SI, dotowane przez Biuro Edukacji m.st. Warszawy (projekt „Popatrz, dotknij, posłuchaj, poczuj - do integracji przez sztukę. Edukacja kulturalna dla dzieci autystycznych oraz prezentacja ich amatorskiej twórczości artystycznej mieszkańcom Warszawy.", rozliczenie przyjęte). W maju 2011 roku członkowie organizacji zainteresowani budową domu, gdzie ich dzieci będą mogły przebywać po śmierci rodziców, odwiedzili "Farmę życia" Fundacji "Wspólnota nadziei" w Więckowicach pod Krakowem. Od września do końca listopada realizowany był projekt pt. „Apetyt na sport – sport uczy, sport pomaga, sport bawi” – nauka aktywnej integracji i rehabilitacji społecznej dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną w warunkach zajęć sportowych i rekreacyjnych, dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. Był to cykl 2-miesięcznych zajęć pływackich na basenie na Godetów, 2-miesięcznych lekcji jazdy na nartach na Szczęśliwcach oraz pojedynczych imprez portowo-rekreacyjnych: wyjazd do parku linowego, na basen termalny w Mszczonowie, na gokarty w Konstancinie oraz podchody w Kampinoskim Parku Narodowym. Rozliczone bez zastrzeżeń.. Z tego samego źródła, Stowarzyszenie uzyskało część środków na przeprowadzenie cyklu szkoleń dla rodziców i wolontariuszy dzieci z ASD (XI-XII. 2011r.) Pt. "Też chciałbym rozmawiać.- szkolenia dla rodziców dzieci z autyzmem dotyczące wykorzystywania Alternatywnych Metod Komunikacji, pracy nad rozumieniem mowy oraz umiejętności prowadzenia rozmowy." Oba projekty zostały wysoko ocenione w ewaluacji, a sprawozdania merytoryczne i finansowe zaakceptowane. W 2012 roku organizacja uzyskała dofinansowanie z budżetu m. Warszawy na następujące projekty, wszystkie rozliczenia zaakceptowane:
• "W co grają ludzie? – nauka aktywnej integracji dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych oraz niepełnosprawnością intelektualną ...” (III- VI.2012)
• „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” – nauka jazdy na nartach szansą
integracji społecznej dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną (III. 2012 r. )
• „Pływać każdy może” – nauka aktywnej integracji i rehabilitacji społecznej dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną w warunkach zajęć na basenie.(III-V 2012 r.)
• "Bezpieczne i wesołe wakacje nad wodą…" - piknik integracyjny z pływaniem na kajakach dla dzieci z autyzmem i ich zdrowych rówieśników, dotacja z Wydz. Sportu dzielnicy Ochota m. Warszawy (31.V.12)
• "Zatańczyć, jak ci z Mazowsza - nauka tańców regionalnych dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną." (24.X-15.XII.2012 r.), projekt w toku, dofinansowany z Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki woj. mazowieckiego.
• Do końca listopada zrealizowano przy znaczącym udziale środków Wydz. Zdrowia i Spraw Społecznych dzielnicy Ochota projekt pt. "Przyjemne z pożytecznym. Trening umiejętności społecznych dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych podczas cyklu zajęć praktycznych prowadzonych w środowisku lokalnym w Dzielnicy Ochota. "
•Mały grant Biura Projektów Społecznych m. Warszawy został przyznany na "Oswoić strach bez nas. Konferencja i panel dyskusyjny na temat aktywizacji społecznej i zawodowej oraz problemów dorosłości osób ze spektrum zaburzeń autystycznych."(30.XI-1.XII.2012 r.) Ponadto, w I poł. 2012 roku członkowie zarządu Stowarzyszenia odbyli dwie wizyty studyjne:
• do specjalnej szkoły podstawowej raz ośrodka terapeutycznego dla dzieci z autyzmem Stowarzyszenia "Wspólny świat" w Białej Podlaskiej,
• do ośrodka rehabilitacji neuropsychiatrycznej Stowarzyszenia Św. Celestyna w Mikoszowie,
• spotkanie z założycielką i inicjatorką budowy farmy i domu stałego pobytu dla dorosłych osób z autyzmem "Dom Rainmana" w Sopocie. W 2013 roku , do chwili bieżącej następujące projekty uzyskały wsparcie finansowe:
• „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz – nauka jazdy na nartach szansą
integracji społecznej dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną - edycja druga (Biuro Sportu dzielnicy Ochota, II-III.2013 r.)
• „Motyl. Po drugiej stronie szyby”- musical o autyzmie”- grant EU z programu Młodzież w działaniu (II-VI.2013 r.)
• dotacja z Fundacji "Reklama Dzieciom" TVP na zakup sprzętu do EEG Biofeedback dla ZS nr 92