Najpierw mieszkanie

Najpierw mieszkanie Efektywność działań wobec bezdomności zależy od naszej aktywności i podejścia do pomagania. „Najpierw mieszkanie” to zmiana i przyszłość. Do 2020 r.

„Najpierw mieszkanie” to szansa dla ludzi doświadczających bezdomności bardzo długo, tułających się od placówki do placówki, po ulicach i pustostanach, szpitalach, u dalszych i bliższych znajomych. To program, dzięki któremu mogliby odnaleźć motywację do pracy nad swoimi problemami. Początek to zamieszkanie w samodzielnym, bardzo skromnym lokalu. To warunek odzyskania poczucia bezpieczeństwa i sta

bilizacji, myślenia w perspektywie dalszej niż następny posiłek, nocleg, dzienny zarobek. To jednocześnie początek ciężkiej pracy, w której towarzyszy i wspiera – choć nie narzuca – zespół specjalistów. w Polsce nie było programu "Najpierw mieszkanie". Badania projektu „Najpierw mieszkanie – rzecznictwo oparte na dowodach” realizowanego w latach 2014-2016 przez Fundację Ius Medicinae dzięki środkom EOG, niezbicie dowiodły jego potrzebę. W Warszawie zidentyfikowano dane o co najmniej 333 osobach w potrzebie. Mimo interakcji z wieloma instytucjami – co pokazały studia przypadku historii interakcji z instytucjami – nadal byli na ulicy. Wskaźniki dotyczące bezdomności chronicznej na poziomie ogólnopolskim również wskazują na poważne potrzeby (43% policzonych bezdomnych trwa w bezdomności od ponad 5 lat) ale i konieczność głębszej diagnozy – dane nie obejmują informacji o stanie zdrowia i obszarów wymagających wsparcia. Od lutego 2020 r. w Warszawie działa Program Najpierw Mieszkanie dla 40 osób. Jest prowadzony pilotażowo przez Fundację Fundusz Współpracy ze wsparciem Fundacji Najpierw Mieszkanie Polska, która przygotowała koncepcję programu, odpowiada za monitoring jego wdrażania i opracowanie wniosków na przyszłość. Podczas pierwszego Seminarium Mazowieckich Interesariuszy Bezdomności w grudniu 2012 roku zgodziliśmy się z koniecznością zmiany w nastawieniu do polityki wobec bezdomności i wykluczenia mieszkaniowego. Program „Najpierw mieszkanie” jest jej kwintesencją. Zrobiliśmy pierwszy krok. Zapraszamy do przyjęcia roli fanów i rzeczników idei „Najpierw mieszkanie”, dzięki której ludzie od lat tułający się między placówkami, szpitalami, ulicą i znajomymi będą mogli wrócić do godnego życia. Fundacja Najpierw Mieszkanie Polska
Julia Wygnańska, Wiceprezeska

p.s. Kiedyś ten profil nazywał się Mazowieccy Interesariusze Bezdomności.

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Redukcji Szkód 🛡️👫To dobry moment, by przypomnieć, jak ważne są rozwiązania opar...
07/05/2026

Dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Redukcji Szkód 🛡️👫
To dobry moment, by przypomnieć, jak ważne są rozwiązania oparte na minimalizacji negatywnych skutków zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych wynikających z ryzykownych zachowań.

W kontekście trwających prac nad nowelizacją ustawy o pomocy społecznej chcemy podkreślić znaczenie noclegowni i schronisk niskoprogowych, które działają w duchu redukcji szkód. Celem placówek jest zapewnienie bezpiecznego i ciepłego miejsca do spania i odpoczynku osobom, które tej nocy nie mają innego schronienia, a w rzeczywistości ratują zdrowie i życie ludzi, którzy często pozostają poza polskim systemem wsparcie ze względu na aktywne uzależnienie.

W projekcie nowelizacji ustawy o pomocy społecznej proponuje się zapis: „W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszcza się przebywanie w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności oraz schronisku dla osób w kryzysie bezdomności z usługami opiekuńczymi osób pod wpływem alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych.”

Popieramy wprowadzoną zmianę! Jednocześnie podkreślamy, że samo otwarcie placówek nie wystarczy. Konieczne jest określenie odpowiednich standardów kadrowych i organizacyjnych. Samo otworzenie placówek, mimo dobrych intencji, skazuje je na niepowodzenie.



Sfinansowano ze środków Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Społeczeństwo Obywatelskie KPRM. Główna dotacja dla Partnerstwa SOLACE-CEE pochodzi ze środków Unii Europejskiej.

Nadácia DEDO

‼️ Popieramy kierunek zmian przyjęty w małej reformie pomocy społecznej. Martwi nas nieuwzględnienie usługi Najpierw mie...
30/04/2026

‼️ Popieramy kierunek zmian przyjęty w małej reformie pomocy społecznej. Martwi nas nieuwzględnienie usługi Najpierw mieszkanie. Zabiegamy o jej uwzględnienie, ponieważ mało która usługa jest bardziej spójna z deklarowanym kierunkiem.

👉 30 kwietnia w imieniu organizacji popierających zgłosiliśmy oficjalne stanowisko o uwzględnieniu usługi NM w ustawie o pomocy społecznej w ramach konsultacji publicznych Rządowego Centrum Legislacji

👉 28 kwietnia uczestniczyliśmy w posiedzeniu Podkomisji Stałej ds. Rodziny działającej przy Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w Sejmie RP. Rozdaliśmy stanowisko osobom uczestniczącym, w tym przedstawicielom ministerstwa i osobom poselskim.

Mamy nadzieję, że nasze postulaty zostaną dostrzeżone przez decydentów odpowiedzialnych za kształt ustawy.

Za nami dwa tygodnie intensywnej pracy, prowadzonej równolegle z codziennym wsparciem osób uczestniczących w programie AMBI. Zauważenie NM przez ustawodawcę magicznie nie zmieni rzeczywistości, zwłaszcza, że reformę uznano za “bezkosztową”. Dałoby nam jednak lepsze podstawy do pracy. (Zobacz linki w sekcji komentarzy)

Nie byłoby to możliwe bez Waszego wsparcia na etapie poprzedzającym publikację. Dziękujemy ❣️

Działamy dalej! Zwracamy się do kolejnych organizacji z prośbą o poparcie.
Cieszymy się, że jesteśmy razem:
MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia, Fundacja "Niestereotypowi", Fundacja Court Watch Polska, EAPN Polska, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Kaliszu, Ponad Miedzą, Stowarzyszenie Jump'93, Fundacja Sarepta, Fundacja Prekursor, Fundacja Daj Herbatę, Federacja Mazowia,

Dziękujemy!

‼️📢 Prosimy o Wasze poparcie stanowiska dot. uwzględnienia usługi Najpierw Mieszkanie w Ustawie o pomocy społecznej, obo...
26/04/2026

‼️📢 Prosimy o Wasze poparcie stanowiska dot. uwzględnienia usługi Najpierw Mieszkanie w Ustawie o pomocy społecznej, obok mieszkań wspomaganych i streetworkingu!

Usługa NM odpowiada na potrzeby i rozwiązuje problemy osób z dośw. bezdomności długotrwałej i zagrożonych bezdomnością. W odpowiedniej formule organizacyjnej może być świadczona jako interwencja dla osób żyjących w przestrzeni publicznej i placówkach oraz jako prewencja wobec osób znajdujących się na granicy eksmisji, zwłaszcza zagrożonych wtórną bezdomnością.

📉 25% o co najmniej taki procent mogłaby się zmniejszyć liczba osób w kryzysie bezdomności w Polsce, gdyby objęto je “najpierw-mieszkaniowym” wsparciem.

💪 Efektywność programów NM w Polsce wynosi 62%, gdy inne usługi wykazują jedynie 8,37% “usamodzielnień”.

🧭 Osoby, które korzystają z NM stanowią zaledwie 0,77% wszystkich policzonych osób bezdomnych w kraju lub zaledwie 1,92% osób, dla których taka usługa jest najbardziej adekwatna do stanu zdrowia, czyli z dośw. bezdomności pow. 5 lat.

Naszym celem jest zakończenie bezdomności!
Poprzez:
🏠 trwałość dostępu do mieszkania i wsparcia niezależnego od postępów w leczeniu,
📝 decydowanie osób uczestniczących o planie pomocy,
🩺 wsparcie adekwatne do stanu i kierunku zdrowienia,
👥 integracja ze społecznością lokalną,

Działajmy systemowo, efektywnie i adekwatnie do potrzeb!

🧡 Chcesz poprzeć inicjatywę? 🧡

Napisz maila na adres ✉️
[email protected] z klauzulą:

Popieram stanowisko w sprawie uwzględnienia usługi Najpierw mieszkanie w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej w Polsce.
[Nazwa organizacji], [miejscowość]



Najpierw mieszkanie Dzieło Pomocy św. Ojca Pio Fundacja Sarepta Federacja Mazowia Fundacja Prekursor Ponad Miedzą EAPN Polska Fundacja Daj Herbatę Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta w Kaliszu Stowarzyszenie Jump'93 Fundacja "Niestereotypowi" MiserArt - strefa kreatywna w labiryncie wykluczenia

📢 Zatrudnimy Psycholog/żka Konsultant/ka w Programie AMBIWALENCJA Fundacji Najpierw Mieszkanie Pełna treść ogłoszenia: h...
23/04/2026

📢 Zatrudnimy Psycholog/żka Konsultant/ka w Programie AMBIWALENCJA Fundacji Najpierw Mieszkanie

Pełna treść ogłoszenia: https://ogloszenia.ngo.pl/537521-psycholog-zka-konsultant-ka-w-programie-ambiwalencja-fundacji-najpierw-mieszkanie.html

Opis stanowiska pracy:
➡️ Konsultowanie pracy zespołu psychologiczno-terapeutycznego z uczestnikami Programu Ambiwalencja (interwizja/superwizja koleżeńska w zespole i indywidualnie).
➡️ Uczestniczenie w spotkaniu zespołu (4h/ 1 tyg), oraz w miarę dostępności godzinowej w superwizji grupowej dla zespołu (3h/ 1 msc).
➡️ Uczestniczenie w 1 zagranicznej wizycie studyjnej i 2 konferencjach naukowych i sieciujących w ramach projektu SOLACE-CEE
➡️ Udzielanie konsultacji psychologicznych osobom uczestniczącym w programie Ambiwalencja w wyjątkowych sytuacjach.
➡️ Konsultowanie dokumentów merytorycznych projektu SOLACE-CEE podczas spotkań online i w ramach pracy własnej. Część dokumentów jest w języku angielskim.
➡️ Praca w Warszawie, Fundacja zapewnia miejsce pracy na spotkania zespołu, superwizję grupową oraz w razie potrzeby gabinet do indywidualnych konsultacji z uczestnikami.

Nasze wymagania:
✅ Wykształcenie wyższe psychologiczne lub alternatywnie pokrewne np. socjologiczne, pedagogiczne, resocjalizacyjne jeśli osoba również ukończyła minimum 2 lat szkoły psychoterapii w dowolnym nurcie.
✅ (Osoby z wykształceniem psychologicznym) Jedno ze szkoleń potwierdzone certyfikatami: praktyka/terapeuty dialogu motywującego lub praktyka terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach lub terapeuty uzależnień w nurcie redukcji szkód lub terapeuty środowiskowego lub szkoły psychoterapii (po drugim roku szkolenia dla osób, które nie są psychoterapeutami).
✅ Dyspozycyjność w ramach ustalonych godzin pracy oraz elastyczność na zmiany w grafiku spotkań raz w miesiącu.
✅ Znajomość modelu Najpierw mieszkanie i wartości NM

Oferujemy:
Umowę o pracę lub umowę zlecenia w wymiarze ¼ etatu/10h tygodniowo, na czas określony od 15 maja do 30 września 2027 r.

Wymagane dokumenty i zasady rekrutacji:
👉 Prosimy o zawarcie IMIENIA i NAZWISKA w nazwie plików oraz informacji REKRUTACJA w tytule wiadomości.
👉 Prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres: [email protected].
👉 Dokumenty przyjmujemy do 30 kwietnia 2026 r.

Stanowisko pracy tworzone jest w ramach międzynarodowego projektu SOLACE - CEE finansowanego przez Komisję Europejską (1 października 2024 - 30 września 2027).

Zapraszamy do odsłuchania podcastu przygotowanego przez Śląska Opinia, w którym gościnnie wystąpiła Julia Wygnańska. W r...
16/04/2026

Zapraszamy do odsłuchania podcastu przygotowanego przez Śląska Opinia, w którym gościnnie wystąpiła Julia Wygnańska.

W rozmowie usłyszycie m.in., kiedy uznajemy, że nasze wsparcie dobiega końca, jak definiujemy sukces uczestnika programu oraz po czym poznajemy, że nasze działania przyniosły realną zmianę. 🧭

Mieszkanie jako podstawowe prawo człowieka i narzędzie wychodzenia z bezdomności. Wyjaśniamy, na czym polega metoda „Najpierw Mieszkanie” i dlaczego wciąż budzi opór.

Rozmawiają: Sebastian Pypłacz i Julia Wygnańska, fundacja Najpierw Mieszkanie Polska.

Link do podcastu w komentarzach.

Kiedy mijamy osoby doświadczające bezdomności, czujemy cały wachlarz emocji. Chcemy pomóc, ale nie wiemy jak. Chcemy dać...
14/04/2026

Kiedy mijamy osoby doświadczające bezdomności, czujemy cały wachlarz emocji. Chcemy pomóc, ale nie wiemy jak. Chcemy dać kilka złotych, po czym czujemy opór, bo zaczynamy myśleć na co te pieniądze zostaną wydane, aż w końcu odwracamy wzrok, bo nie chcemy cierpieć z powodu cudzego nieszczęścia.

Ostatnio usłyszałam historię, o tym jak businessman spotkał na swej drodze osobę bezdomną, która poprosiła go o pieniądze. Początkowo mężczyzna poczuł dokładnie to, co opisaliśmy wyżej. Jednak sytuacja zmieniła się diametralnie, gdy osoba w potrzebie postanowiła mu się przedstawić, a słowa te brzmiały „Wie Pan, Ja to taki bezdomniaczek”. To określenie lekko rozbawiło mojego rozmówcę. Słowa ujęły go i rozluźniły atmosferę tego chwilowego niepokoju i otworzyły drzwi, by poznać się na nowo, porzucając wcześniejsze emocje.

Język ma moc! Może wpłynąć na to jak myślimy i co czujemy. Zmienia nasze postrzeganie, nadaje kontekst sytuacji i kieruje naszą reakcją.

W tym dniu, życzymy Wam właśnie takiego poznania, otwarcia drzwi, porzucenia stereotypów i przybliżenia się do wsparcia osób, które go potrzebują❣️

Jakiś czas temu, na naszą prośbę, prezeska fundacji “Niesterotypowi” Natalia Dziąg napisała artykuł, w którym opisała ja...
10/04/2026

Jakiś czas temu, na naszą prośbę, prezeska fundacji “Niesterotypowi” Natalia Dziąg napisała artykuł, w którym opisała jak wygląda praca z młodymi w oparciu o wartości NM.

Cytując Natalię “Każda z sześciu wartości wymienionych w tekście daje wyraz temu, że zarówno te elementy osobno, jak w połączonym zestawieniu mogą wnosić realny wymiar upełnomocnienia i partycypacji.”

Uniwersalność wartości pozwala spojrzeć na doświadczenie z różnych perspektyw. Zachęcamy do spróbowania 😉

Natalia dziękujemy Ci za to co robisz, a Was odsyłamy na portal, gdzie przeczytacie jak mogą wyglądać poczynania młodych, którzy podjęli się walki o siebie i swą przyszłość 💪

Czytaj dalej: https://najpierwmieszkanie.org.pl/publikacje/aktualnosc/kryzysy-mlodych-doroslych/

Życzymy spokojnych i wesołych świąt! 🧡🐣
04/04/2026

Życzymy spokojnych i wesołych świąt! 🧡🐣

“Ciepło-zimno” to cykl prac fotograficznych wykonanych przy użyciu kamery termowizyjnych. Zobaczcie jak Wojtek Skibicki ...
31/03/2026

“Ciepło-zimno” to cykl prac fotograficznych wykonanych przy użyciu kamery termowizyjnych. Zobaczcie jak Wojtek Skibicki za pomocą sztuki przekazał społeczeństwu ważną wiadomość 🔦

31/03/2026

Oświadczenie

Nie ma i nigdy nie będzie naszej zgody na robienie biznesu z ludzkiej tragedii.

Jako prezeska Fundacji Daj Herbatę, ale przede wszystkim jako człowiek, który od lat codziennie patrzy na wzrastające ubóstwo w Polsce i osoby, które mierzą się z trudnościami, muszę zabrać głos. Milczenie w takich sytuacjach to akceptacja. A na to, co promuje internet, czyli nowy program "Kloszard Kombat", nie można po prostu się zgadzać.

Żyjemy w świecie, w którym dla zasięgów, oglądalności i pieniędzy można wypuścić w przestrzeń internetu wszystko. Zwykła ludzka przyzwoitość przestaje się liczyć – internet często staje się narzędziem do przekroczeń.
To, z czym mamy tu do czynienia, to wykorzystywanie osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Wykorzystywanie biedy i kryzysu do tworzenia rozrywki.

Zapewne usłyszymy od organizatorów: „Przecież to są dorośli ludzie, wyrazili zgodę”. Tylko zasłanianie się „zgodą” osoby, która jest w skrajnie trudnej sytuacji życiowej, być może w uzależnieniu, jest niczym innym niż odwracaniem kota ogonem. Jeśli jedyną drogą do zdobycia pieniędzy, jaką oferuje się człowiekowi w kryzysie, jest publiczne okładanie się po głowach, alkohol i bycie obiektem drwin, to nie jest to „oferta pracy”. To jest wykorzystywanie braku alternatywy - osoba w wielkiej potrzebie jest w stanie zrobić dużo. Nie raz słyszymy, że ktoś poszedł do pracy „na czarno” za 10 zł za godzinę - bo „lepsze to niż nic”. To wykorzystywanie przewagi i sytuacji bez wyjścia. To wykorzystywanie czyjejś rezygnacji, wewnętrznego cierpienia.
W tym programie nie ma ani krzty dobrych intencji - nie liczy się człowiek i jego dalszy los – liczy się tylko sprzedaż i duże pieniądze. Organizatorzy i partnerzy nie biorą żadnej odpowiedzialności za to, co stanie się z tymi ludźmi, gdy wyjdą ze studia nagrań. Nie interesuje ich hejt i ani ich przyszłość. A jeśli chociażby jedna z tych osób za jakiś czas będzie gotowa do zmiany i będzie chciał zacząć od nowa? Co wtedy? Program będzie ich stygmatem na kolejne lata.

Ten program nie tylko utrwala najbardziej krzywdzące stereotypy, ale jest jeszcze jedna, przerażająca kwestia. Musimy pamiętać, że odbiorcami tego typu gal są w ogromnej mierze widzowie małoletni – dzieci i nastolatkowie. Jakie wzorce im przekazujemy? Czego ich uczymy? Oglądanie takich formatów bezpośrednio kształtuje ich opinie o świecie i znieczula na ludzką krzywdę. Wychowujemy pokolenie, w którym zaszczepia się przekonanie, że ze słabszego można się śmiać, że za pieniądze można wszystko, a wyzyskiwanie osób w kryzysie to po prostu "fajny kontent".
Dodatkowo ten program cofa nas w edukacji społecznej. Sama nazwa programu jest stygmatyzująca i ustawia człowieka w pozycji „kloszarda”. Czy ktoś się zastanowił jak mogą poczuć się ludzie, którzy byli w kryzysie i z niego wyszli albo wychodzą? Zamiast budować empatię i zrozumienie dla osób w kryzysie serwuje się nam patologię.

Lubin, Eventim (i inni) zgadzacie się na to.
Jesteście współodpowiedzialni za patostreaming.
Jesteście współodpowiedzialni za „edukację” młodzieży.

Nie normalizujmy robienia biznesu na ludzkim nieszczęściu.
Godność człowieka to nie jest coś, co można rzucić na ring dla zabawy.

Katarzyna Nicewicz Fundacja Daj Herbatę

Czym jest ubóstwo, bezdomność i samotność? Artykuł “Jazda bez wspomagania kierownicą” to osobista refleksja autora nad p...
27/03/2026

Czym jest ubóstwo, bezdomność i samotność? Artykuł “Jazda bez wspomagania kierownicą” to osobista refleksja autora nad przebytą drogą życiową.

Nauką, którą wynosimy z lektury, jest to by nie bać się próbować. Całe życie uczymy się nie tylko nowych umiejętności, ale też siebie - swoich celów, motywacji i myśli. Kierują one nas w pewną stronę, gdzie testujemy swoje możliwości i granice. Krok ku stawianiu sobie celów, jest pewną formą samorealizacji, ale też oznaką zdrowienia i wskazówką, że w końcu znaleźliśmy swoje bezpieczne miejsce.

Zachęcamy do przeczytania w całości
https://najpierwmieszkanie.org.pl/publikacje/aktualnosc/jazda-bez-wspomagania-kierownicy/

Adres

Warsaw

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Najpierw mieszkanie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Najpierw mieszkanie:

Udostępnij