21/05/2026
📣 Forum o migracjach: Europa, Ukraina, Polska i alternatywne przyszłości
✅trendy migracyjne
✅wyzwaniach dla Polski i Europy
✅wzmacnianie gotowości, współpracy i odporności przez organizacje
✅sytuacja w Ukrainie
👉To tylko jedne z tematów jakie będą poruszane na wydarzeniu w Lublinie 11–12 czerwca!
Zapisz się i weź udział w tym wyjątkowym spotkaniu!
***
Organizatorem jest Homo Faber, Polskie Forum Migracyjne oraz Konsorcjum Migracyjne, przy wsparciu Fundacja Batorego.
Program Równych Praw
📣 Stowarzyszenie Homo Faber, Fundacja Polskie Forum Migracyjne oraz Konsorcjum Migracyjne przy wsparciu Fundacja Batorego zapraszają na Forum o migracjach – "Europa, Ukraina, Polska i alternatywne przyszłości".
11-12 czerwca 2026, Lublin.
Baobab, ul. Krakowskie Przedmieście 39 b
Jesteśmy w samym środku toczących się procesów migracyjnych. Właściwie możemy je obserwować z dnia na dzień, podobnie jak szyte często na szybko strategie rozwiązań. Ba, bywamy częścią ściegu, który próbuje łatać rozchodzący się materiał. Trochę konsumujemy doświadczenia, własne i cudze, trochę prototypujemy, trochę przygotowujemy się na nadchodzące. Zbiory danych, liczb, prognoz swoim skomplikowaniem zajmują nam czas ułamkowo, bo rzeczywistość naciera nieustannie – wciąż są ludzie w drodze, których potrzebami należy się zająć.
Jako organizacje pierwszej linii próbujące wyjść z trybu ad hoc, ku bardziej stabilnym systemom zarządzania potrzebujemy i czasu i narzędzi, aby móc zobaczyć przyszłość w najbardziej prawdopodobnych jej wariantach. Poleganie na jednej prognozie, jednym wariancie możliwych wydarzeń to za mało, aby być gotowymi. Chcemy wyjść na drogę i spróbować zobaczyć nadchodzące.
Zapraszamy was na Forum o migracjach, na dwa dni intensywnej pracy: wykładów, dyskusji i ćwiczeń. Wspólnie pochylimy się nad modelami wariantowego planowania strategicznego. Chcemy, aby metoda scenariuszowa - analiza danych, opisy potencjalnych zdarzeń i ich konsekwencji - stała się bliskim narzędziem do tworzenia odpowiedzi na wyzwania, nabierania sprawności, budowania odporności.
Czego się spodziewać:
✅ szerokiego rozejrzenia się po Europie w zmianie;
✅ pracy nad różnymi scenariuszami wydarzeń w regionie i w Polsce: w związku z rozwojem sytuacji w Ukrainie, zaplanowanymi wyborami parlamentarnymi, trendami w Unii Europejskiej wokół tematów migracyjnych;
✅ dyskusji i tematycznych sesji stolikowych – tu zapraszamy do zgłaszania także własnych pomysłów i tematów;
✅ spojrzenia na siebie – planujemy przeprowadzić autoewaluację środowiska organizacji społecznych pracujących w temacie migracji;
✅ zachęt do sieciowania się i współpracy.
Forum jest dla:
✅ osób zarządzających i pracujących w polskich organizacjach społecznych;
✅ lokalnych przedstawicieli organizacji międzynarodowych;
✅ osób z innych sektorów (administracji, biznesu);
✅ osób gotowych na pracę metodami aktywnymi, pracę w grupach, dyskusje.
Brzmi dobrze - zapisz się; link do zapisów w komentarzu.
Do zobaczenia w Lublinie!