Forum Gospodarcze Aktywne KOŁO

  • Home
  • Forum Gospodarcze Aktywne KOŁO

Forum Gospodarcze Aktywne KOŁO Nasz cel: Reprezentowanie i ochrona interesów gospodarczych i społecznych Regionu Kolskiego oraz s

Dane nie kłamią🤔🥺
19/03/2026

Dane nie kłamią🤔🥺

Forsal.pl - bieżące wiadomości i informacje gospodarcze. Biznes, gospodarka, świat. Notowania giełdowe.

Przedsiębiorcy z Koła przewidywali taki scenariusz...Niestety w naszym regionie też widać wzrost bezrobocia...
27/01/2026

Przedsiębiorcy z Koła przewidywali taki scenariusz...
Niestety w naszym regionie też widać wzrost bezrobocia...

Szykują się podwyżki podatku od nieruchomości na 2026 rok.Dziś złożyliśmy pismo w tej sprawie.
27/10/2025

Szykują się podwyżki podatku od nieruchomości na 2026 rok.
Dziś złożyliśmy pismo w tej sprawie.

Jeszcze raz przypominamy i zapraszamy.Jutro widzimy się na spotkaniu w Ratuszu.
08/04/2025

Jeszcze raz przypominamy i zapraszamy.
Jutro widzimy się na spotkaniu w Ratuszu.

Zapraszamy przedsiębiorców na spotkanie konsultacyjne ŁSSE - dn. 9 kwietnia br., o godz. 10.30 w Ratuszu w Kole.

05/03/2025

Znalezione w necie. ❗️❗️❗️
Nowa decyzja Trumpa spowodowała załamanie się giełd w USA, firmy mówią o katastrofie - media

Trump rozpoczął największą wojnę handlową od 100 lat, nakładając rekordowe cła na import z Kanady, Meksyku i Chin. Rynki akcji załamały się, a przedsiębiorcy mówią o katastrofalnych skutkach.

Prezydent USA Donald Trump wypowiedział poważną wojnę handlową, która już odbija się na gospodarce USA i grozi recesją. Wprowadzenie 25-procentowych ceł na towary z Meksyku i Kanady, a także wyższych ceł na import z Chin, doprowadziło do największego kryzysu handlowego od czasów Wielkiego Kryzysu z lat 30. XX wieku.

Eksperci przewidują wzrost inflacji, spadek produkcji i nową falę niepewności, która już wywołała gwałtowne spadki na amerykańskich giełdach, pisze Bloomberg .

Krach na giełdach - panika inwestorów

Tuż po ogłoszeniu ceł indeks S&P 500 spadł o 4,7%, niwecząc wszelkie zyski osiągnięte od początku roku.

Rynek stracił 3,4 biliona dolarów, co stanowi największy spadek cen aktywów w USA od czasu reelekcji Trumpa. Akcje wiodących firm tracą na wartości, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej: dyrektor generalny Ford Motor Jim Farley powiedział już, że cła „pochłoną miliardy dolarów zysków”.

Globalni gracze ekonomiczni nie pozostali bezczynni.

Chiny nałożyły dodatkowe cła w wysokości 10–15% na produkty rolne ze Stanów Zjednoczonych. Kanada nałożyła cła w wysokości 25% na amerykańskie towary o wartości 21 miliardów dolarów i obiecała zwiększyć tę kwotę do 86 miliardów dolarów w ciągu trzech tygodni. Meksyk przygotowuje własną listę sankcji, które mogą poważnie uderzyć w eksport USA.

Szczególnie mocno ucierpiały stany wspierane przez Trumpa, w tym Floryda, a ich branże eksportowe poniosły straty.

Konsekwencje będą katastrofalne.

Wielki biznes bije na alarm. Badania pokazują, że producenci nie są w stanie tworzyć planów biznesowych ze względu na całkowitą niepewność.

Rezerwa Federalna jest gotowa ponownie podnieść stopy procentowe, co oznacza spowolnienie gospodarki, wzrost zadłużenia i nowe problemy dla banków. Globalne łańcuchy dostaw ulegają załamaniu, firmy zamrażają inwestycje i rezygnują z długoterminowych kontraktów.

Analitycy twierdzą, że jest to największa transakcja handlowa od czasów Wielkiego Kryzysu. Według Yale Budget Lab nowe cła oznaczają najwyższy poziom opłat importowych od 1943 roku. Przeciętny Amerykanin zapłaci nawet o 2000 dolarów więcej rocznie z powodu wyższych cen spowodowanych cłami. UE już ostrzegła: nałoży cła odwetowe, jeśli Trump nie ustąpi.

Stany Zjednoczone znalazły się w izolacji – sojusznicy, partnerzy, a nawet amerykańskie przedsiębiorstwa są oburzeni działaniami Trumpa.

Trump pod presją

Teraz presja na Trumpa rośnie nie tylko w kontekście jego wsparcia dla Ukrainy, ale również z powodu jego destrukcyjnych decyzji gospodarczych. Rynki się załamują. Przemysłowcy i rolnicy są wściekli. Inwestorzy uciekają z aktywów amerykańskich. Największa wojna handlowa ostatnich 100 lat już się rozpoczęła, a skutki kryzysu nie będą długo czekać.

Ekonomia w pigułce. Warto przeczytać❗️❗️❗️
17/01/2025

Ekonomia w pigułce. Warto przeczytać❗️❗️❗️

Świetny wpis od Mateusz Borowiecki 😉

"W wiosce smerfów mieszkało ich - wiadomo - setka. Każdy smerf miał inne umiejętności, które codziennie mógł sprzedać za jedną monetę, za którą mógł następnie kupić u innego smerfa to co mu akurat było potrzebne. Np. Łasuch każdego dnia produkował jedno ciastko i sprzedawał je za jedną monetę. Wszystkim oczywiście zarządzał Papa Smerf – on też będąc szefem wioski jako jedyny miał prawo wydawać nowe monety dla wioskowej społeczności, jeśli zaszłaby taka potrzeba.

Na początku zupełnie wystarczało 100 monet – po jednej dla każdego Smerfa. Pewnego dnia Smerf Malarz zaczął malować dwa obrazy dziennie zamiast jednego – pomyślał, że mógłbym zarabiać dwie monety. W jego ślady poszły jeszcze dwa inne Smerfy. Papa Smerf wyprodukował więc dodatkowe 3 monety i kupił za nie usługi u pracowitych smerfów. Dzięki tej operacji w obrocie były już 103 monety a trzech smerfów pracowało więcej i zarabiało 2 razy więcej od pozostałych – po dwie monety dziennie.

Inne smerfy też zapragnęły dobrobytu i zaczęły mocniej pracować aby zarabiać więcej monet. Papa Smerf stopniowo produkował nowe monety. Nie minął więcej niż rok i w obrocie było już 150 monet i odpowiednio tyle samo produktów i usług wytwarzanych przez społeczność. Wzbudziło to jednak niepokoje i niezadowolenie. Przykładowo taki Smerf Poeta występował 3 razy dziennie i zarabiał 3 monety, nie wspominając o Pracusiu, który prawie nie sypiał ale zarabiał aż 5 monet. Nadal jednak aż 60 smerfów zarabiało tylko 1 monetę. Bardzo drażniło to szczególnie Smerfa Ciamajdę, który niewiele potrafił zrobić dobrze i nadal sprzedawał swoje usługi za 1 monetę. Wraz z Smerfem Marudą i Lalusiem postanowili bardziej sprawiedliwie podzielić monety.

Ogłosili, że jeśli Smerf Ciamajda zostanie wybrany na nowego szefa wioski, to natychmiast da po dodatkowej monecie każdemu smerfowi, który dziś zarabia tylko jedną. Smerfy – reformatorzy zwołali zebranie całej społeczności i ogłosili swój program. Spodobał się on oczywiście 60 smerfom zarabiających po jednej monecie – byli oni chętni na głosowania na nowego szefa. Szefem wioski został Ciamajda a Papę Smerfa odsunięto od rządzenia jako niezdolnego do zapewnienia dobrobytu mieszkańcom.

Nowy szef Ciamajda rozdał więc dodatkowe 60 monet – mieliśmy ich zatem w wiosce już 210. Niestety nadal produkowano łącznie towary i usługi warte jeszcze wczoraj tylko 150 monet. Nowo wzbogacona grupa smerfów posiadająca już do dyspozycji 2 monety ustawiła się w kolejkach na zakupy. Pracuś szybko zorientował się, że nie da rady świadczyć więcej niż 5 usług dziennie a w kolejce stało 10 Smerfów.

Co więc zrobił? Ogłosił, że od dziś każda jego usług kosztuje 2 monety zamiast jednej. Smerfy z kolejki trochę ponarzekały na drożyznę, ale koniec końców pierwszych pięciu szczęśliwców z kolejki zapłaciło tyle ile oczekiwał Pracuś. Ten zakończył dzień z 10 monetami, nie miał zatem problemu aby zacząć płacić na ciastka Łasucha też 2 monety, bo te oczywiście też zdrożały.

Zwykłe smerfy zaczęły się orientować, że wszystko kosztuje coraz więcej, przyszły więc ze skargą do Ciamajdy. Ten jednak uspokajał ich - to wszystko wina Gargamelflacji a nie jego decyzji o rozdaniu 60 monet. W końcu Papa smerf też rozdał 50 monet przez poprzedni rok i nic się nie działo. Ogłosił też, że Smerfy powinny się cieszyć bo zarabiają teraz 2 monety a nie jak za czasów Papy tylko jedną. Kazał nadawać o tym materiał promocyjny codziennie przez wioskowy radiowęzeł. Dodał też, że chętnie rozda kolejne 100 monet i teraz to już na pewno Smerfy będzie na wszystko stać.

Smerfy odeszły szczęśliwe do domu, już myśląc jak to będzie wspaniale zarabiać 3 monety. Pracuś natomiast już drukował nowy cennik za swoje usługi.

Autor: Mateusz Borowiecki".

Biorąc pod uwagę przemysłowy charakter naszego miasta, ta oferta skierowana jest do naszych przedsiębiorców.❗️❗️❗️
22/12/2024

Biorąc pod uwagę przemysłowy charakter naszego miasta, ta oferta skierowana jest do naszych przedsiębiorców.❗️❗️❗️

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje projekt w ramach działania FENX.01.01 Efektywność energetyczna, priorytet Wsparcie sektorów energetyka i środowisko z Funduszu Spójności programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027.

Projekt przyczyni się do poprawy warunków rozwoju kraju poprzez budowę infrastruktury technicznej i społecznej zgodnie z założeniami zrównoważonego rozwoju i wpisuje się w cel szczegółowy EFRR/FS.CP2.I - Wspieranie efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych. Realizacja powyższego celu nastąpi poprzez obniżenie emisyjności gospodarki, w tym transformację w kierunku gospodarki przyjaznej środowisku i o obiegu zamkniętym, zmniejszenia zużycia energii pierwotnej oraz spadku emisji gazów cieplarnianych.

Projekt ma na celu poprawę efektywności energetycznej dużych i średnich przedsiębiorstw poprzez wsparcie ostatecznych odbiorców w zakresie m.in.: modernizacji efektywności energetycznej procesów wytwórczych, modernizacji energetycznej budynków zakładowych (innych niż budynki mieszkalne), instalacji urządzeń OZE, a także instalacji urządzeń do produkcji, magazynowania, tankowania lub transportu wodoru odnawialnego, które są zgodne z zakresem art. 6 i 7 rozporządzenia 2021/1058 ERDF/CF. Realizowane przedsięwzięcia przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii, wdrażania efektywności energetycznej i zwiększenia oszczędności energii, dekarbonizacji przemysłu i przejścia na gospodarkę niskoemisyjną oraz do rozwoju nowych i odnawialnych form energii.

Ostatecznymi odbiorcami będą:
✅ duże przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 2 pkt 24 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu) inne niż podmioty będące dostawcami usług energetycznych w rozumieniu dyrektywy 2012/27/UE działające na rzecz przedsiębiorstw,
✅ średnie przedsiębiorstwa, o których mowa w załączniku I do ww. rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014.

Wartość projektu: 202 352 942,00 PLN, z czego:
✅ze środków unijnych, tj. Funduszu Spójności (FS): 172 000 000,00 PLN
✅ze środków krajowych (NFOŚiGW): 30 352 942,00 PLN


Address


Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Forum Gospodarcze Aktywne KOŁO posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Forum Gospodarcze Aktywne KOŁO:

  • Want your organization to be the top-listed Non Profit Organization?

Share