„Forum dla Przyszłości” jest ogólnokrajową inicjatywą poświęconą kształtowaniu polityki na rzecz młodzieży w Polsce, zapoczątkowaną w maju 2010 roku, przez uczestników II edycji Młodzieżowej Akademii Lokalnych Liderów. Do głównych celów Forum należy: tworzenie wspólnego stanowiska młodzieżowych organizacji w kraju w obszarze edukacji i kultury, wzmacnianie młodzieżowych organizacji na poziomie lok
alnym i regionalnym za pośrednictwem włączanie ich do sieci i zwiększenie transferu informacji pomiędzy jej członkami, oraz promocja i rozwój aktywności obywatelskiej ludzi młodych, poprzez działalność w III sektorze. W wyniku współpracy przedstawicieli 10 młodzieżowych organizacji, w terminie 26-30 lipca 2011 roku, na Zamku w Toszku (woj. Śląskie) odbyło się I Ogólnopolskie Forum Organizacji Młodzieżowych „Forum dla Przyszłości”. W ciągu niespełna 5 dni, blisko 100 młodzieżowych działaczy i działaczek, z 33 organizacji z całego kraju, podczas 4 ścieżek seminaryjnych, wspólnie pracowało i debatowało z licznymi przedstawicielami sektora rządowego i pozarządowego nad najbardziej ważkimi problemami w kontekście polityki na rzecz młodzieży.
20 października 2011 roku w gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej, odbyła się konferencja podsumowująca wyniki prac Forum, którą zainaugurowała Minister Edukacji Narodowej, Pani Katarzyna Hall. W wydarzeniu poza przedstawicielami organizacji uczestniczących w lipcowym spotkaniu, udział wzięli m.in.: reprezentanci Ministerstwa Edukacji Narodowej, Kancelarii Prezydenta RP, Miasta Toszek, oraz Programu „Młodzież w działaniu”. Do głównych sukcesów I Ogólnopolskiego Forum Organizacji Młodzieżowych „Forum dla Przyszłości”, należy zaliczyć: stworzenie pierwszej tego typu w Polsce sieci młodzieżowych organizacji wspieranej przez liczne instytucje rządowe i pozarządowe, oraz zainicjowanie dyskusji poświęconej problematyce polityki na rzecz młodzieży, w szczególności w obszarze III sektora. Nad całością przedsięwzięcia patrona objęli: Parlament Europejski, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Toszek, Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Ze względu na duże powodzenie projektu, dynamiczny rozwój współpracy uczestników „Forum dla Przyszłości” i znaczne zainteresowanie całego środowiska organizacji zajmujących się problematyką młodzieży, w marcu b.r. rozpoczęły się przygotowania do II Ogólnopolskiego Forum Organizacji Młodzieżowych. Odbędzie się ono w terminie 22-27 lipca 2014 roku, dzięki uprzejmości Władz Miasta ponownie na Zamku w Toszku. Tym razem w spotkaniu udział weźmie 140 młodzieżowych liderów i liderek z całego kraju, oraz blisko 40 ekspertów i decydentów z Polski i innych państw europejskich. Uczestnicy będą wspólnie pracować i dyskutować w ramach 8 różnych ścieżek seminaryjnych, a wyniki ich prac zostaną zaprezentowanej szerszej publiczności na konferencji w październiku 2014 roku, oraz za pośrednictwem publikacji, która również ukaże się z końcem przyszłego roku.