07/08/2025
📌 Podsumowanie obozu:
🏕️ Pierwszy obóz jako zastęp wędrowniczy za nami!
Możemy z dumą powiedzieć, że nasz zastęp wędrowniczy po raz pierwszy wziął udział w obozie środowiska II! 💪🏻🌲⚜️
Pojechało dwóch wędrowników, z czego jeden – dh. Łukasz – pełnił funkcję oboźnego, zdobył odznakę Trzech Piór i oficjalnie otrzymał sznur zastępowego – prawdziwy wzór wędrowniczej postawy! 🪶🟡
Po długiej, 12-godzinnej podróży z przesiadką w Krakowie, dotarliśmy do Dąbrówki, skąd doszliśmy już na pieszo na baze. Na miejscu czekały nas małe prace: poprawienie namiotów, lekkie udoskonalenie obozowiska pionierką, zapoznanie się z terenem oraz regulaminem.
Zakończeniem dnia było wieczorne ognisko rozpoczynające obóz 🔥
Kolejnego dnia, zaraz po apelu, odwiedziła nas straż pożarna z Wadowic oraz policja z Kalwarii Zebrzydowskiej, którzy przeprowadzili dla nas wartościowe warsztaty dotyczące bezpieczeństwa i ochrony. Po spotkaniu ruszyliśmy na zwiad terenowy do Stryszowa.
Podczas obozu odbyliśmy wiele wędrówek po okolicach – m.in. zwiedziliśmy Dwór Łubieńskich z XX wieku, byliśmy na punkcie widokowym w Zembrzycach, skąd ruszyliśmy na rynek, gdzie mieliśmy zwiad terenowy. Pojechaliśmy też pociągiem do Suchej Beskidzkiej, odwiedziliśmy miejskie muzeum oraz duży park zamkowy. Po klasycznym zwiadzie po Suchej mieliśmy wyruszyć do pomnika Armii Krajowej, lecz niestety pomyliliśmy kierunki i zamiast pomnika natrafiliśmy na kapliczkę 🤌.
Następnie odbyła się trzydniowa wędrówka do Krakowa, która dopełniła klimat i magię całego obozu.
W pierwszym dniu wyruszyliśmy pociągiem z rana do Krakowa, gdzie zakwaterowaliśmy się w Forcie 39. Po rozpakowaniu się ruszyliśmy na stary rynek, gdzie zjedliśmy obiad 🍟, a następnie przeszliśmy zwiad po starym rynku miasta.
W drugim dniu wyruszyliśmy do centrum, na kładkę Ojca Bernatka, skąd skierowaliśmy się na rynek Podgórski, gdzie odbył się kolejny zwiad. Następnie odwiedziliśmy Krakowską Składnicę Harcerską, gdzie zaopatrzyliśmy się w sprzęt i pamiątki. W dalszej części odwiedziliśmy Żywe Muzeum Obwarzanka, gdzie mieliśmy okazję samodzielnie wykonać obwarzanki oraz poznać ich historię. Na koniec dnia ruszyliśmy na Wawel, przy którym zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie ze Smokiem Wawelskim 🐉.
W trzecim dniu, po porannej rutynie, rozpoczęliśmy porządki w bazie, szykując się do opuszczenia Fortu 39 i odjazdu pociągiem z Krakowa. Po powrocie na obóz, ogarnięciu się i posiłku, okazało się, że jeszcze tego samego dnia musieliśmy się doszczętnie spakować i poczekać na straż pożarną, która ewakuowała nas do szkoły.
Ewakuacja przebiegła pomyślnie i bezpiecznie. Zostaliśmy przetransportowani do pobliskiej szkoły w Stryszowie, gdzie przeczekaliśmy sytuację. Przez ten czas umilaliśmy sobie czas grami, zabawami, scenkami o legendach Krakowa, łamigłówkami oraz mini kinem, w którym obejrzeliśmy m.in. „Minecraft” czy „Jak wytresować smoka”💥.
Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami na tym wyjeździe – nie możemy się już doczekać kolejnych działań!
Na zimowisku na pewno pojawimy się w znacznie większym gronie! 🔥💚
„I am Steve”🤯