Fundacja Sedlaka

Fundacja Sedlaka Fundacja im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka w Krzeczynie.

12/06/2026
Dziękujemy ! 💛🧡❤️💛 Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio 🧡 Anna Jochim-Labuda ❤️ Dagmara Olejarz
25/05/2026

Dziękujemy ! 💛🧡❤️

💛 Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio
🧡 Anna Jochim-Labuda
❤️ Dagmara Olejarz

Za nami III posiedzenie Społecznej Rady Muzeum Piaśnickiego, której Fundacja jest Członkiem. Podczas wydarzenia omówione...
09/05/2026

Za nami III posiedzenie Społecznej Rady Muzeum Piaśnickiego, której Fundacja jest Członkiem.

Podczas wydarzenia omówione zostały m.in. sprawozdawczo dotychczasowe realizacje oraz bieżące kwestie działania na rzecz upamiętniania Piaśnicy. Fundację reprezentowała prezes Aleksandra Pitra-Kox oraz prezes kmdr. Ryszard Sawicki.

Wejherowo, 8 maja 2026 roku

Dziękujemy i polecamy się !

Muzeum Piaśnickie

Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy palenisku więźniów Stutthoff w Piaśnicy w przeddzień 81. rocznicy wyzwolenia...
09/05/2026

Złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze przy palenisku więźniów Stutthoff w Piaśnicy w przeddzień 81. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Stutthoff w Sztutowie.

Fundację reprezentowała prezes Aleksandra Pitra-Kox oraz prezes kmdr. Ryszard Sawicki.

Piaśnica, 8 maja 2026 roku

zdjęcia: APX, Nina Herzberg-Zielezińska - Muzeum Piaśnickie

Piaśnica - Stowarzyszenie "Rodzina Piaśnicka"
Muzeum Piaśnickie

22/04/2026

W gdyńskim klubie Marynarki Wojennej odbył się finał Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej pt. Piaśnica - kultura miejsca. Prjekt powstał we współpracy Fundacji im. Księdza Profesora Włodzimierza Sedlaka oraz Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Gdyni.
Celem konkursu jest promocja polskiej historii i kultury z nadzieją, że smutne wydarzenia z Piaśnicy nie będą miały już więcej miejsca w żadnym miejscu na świecie.
Do konkursu przyjęto 11 wierszy ze szkół podstawowych oraz 15 ze szkół ponad podstawowych. Udział wzięły szkoły z Krokowej, Wierzchucina, Redy, Gdyni, Wejherowa, Sopotu, Sychowa i Gdańska.
Pierwszymi miejscami mogli się poszczycić Aleksandra Pawłowska, Dorota Sławi oraz Helena Krawiec.

22/04/2026

Dzień przed Świętem Niepodległości w Krokowej przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskie stanął pomnik Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej.
Pomysł ukazania Bł. Alicji z uczennicą w tej formie pochodzi od pani Dagmary Olejarz - Fundator Fundacji Sedlaka. Za koncepcję artystyczną i realizację odpowiedzialny jest pan Tomasz Sobisz – rzeźbiarz, którego prace można podziwiać także w różnych częściach Sanktuarium Piaśnickim. Inicjatorką projektu była Aleksandra Pitra – Kox, Prezes Fundacji Sedlaka.

W kilku zdaniach osobę Siostry Kotowskiej przybliży nam Prezes Fundacji:

„Maria Jadwiga Kotowska urodzona 20 listopada 1899 roku w Warszawie, zamordowana 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich.
Od dziecka miała naturę bycia darem dla innych, w szkole, w rodzinie, pragnęła spełniać się jako lekarz, pomagać innym. Jej doświadczenia sanitariuszki podczas I wojny światowej, spowodowały, że zrozumiała ludzką, własną bezradność wobec wojny i śmierci. Nastąpiła rewizja życia duchowego. Alicja wstąpiła do klasztoru, ukończyła studia jako mgr. biologii i została dyrektorką szkoły Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie.
Aresztowana 24 października 1939 roku “za to że była Polką”. Była widziana jak z więzienia wejherowskiego 11 listopada jechała na śmierć, dodając otuchy grupce cygańskich lub żydowskich dzieci. W tym dniu zostało również zamordowanych kolejnych 314 osób.
Jeszcze przed wojną podczas wizyty na cmentarzu siostra Alicja powiedziała do drugiej siostry: Czy to nie wszystko jedno, gdzie ciało będzie leżało? Chciałabym, aby nikt o mnie nie wiedział! Przecież chodzi o to, żeby móc połączyć się z Bogiem! A to jest wszędzie możliwe i we wszystkich okolicznościach! W Nim żyć, zatopić się jak kropla w oceanie Jego miłosierdzia – to wielkie moje pragnienie.
Dlatego też Jej portret duchowy jest dla nas ważniejszy niż ten ziemski, materialny.
Liczymy, że Pomnik Ofiar stanie się ważnym miejscem, które będzie stanowiło podstawę dalszych działań popularyzujących wśród społeczeństwa wiedzę o Piaśnicy, lokalnej i polskiej historii oraz możliwość kontemplacji tej historii w zderzeniu z rzeczywistością, zachowując charakter pamięci żywej Martyrium Piaśnickiego.

22/04/2026

9 grudnia 2023 roku w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko -Pomorskiej odbyła się premiera i prezentacja płyty "Piaśnica - kultura miejsca", do której muzykę stworzył Bartłomiej Szefke, a utwory wykonali: Julia Domaszk, Bartosz Bogusławski, Alicja Olejarz, Antosia Lawer, Martyna Bisa, Ida Brzezińska oraz Paweł Budnik - Absolwenci SP Żarnowiec.
Na płycie usłyszymy interpretacje muzyczne do poezji piaśnickiej autorów: Adama Kleina, Henryka Józefczyka i Mirosława Odynieckiego.
Płyta jest efektem prac przy projekcie od 2019 roku, w ramach projektu odbyły się: spotkania historyczne i edukacyjne, wędrówki szlakiem historii z ks. infułatem Danielem Nowakiem, warsztaty plastyczne z Przemysław Olczak i Maciejem von Bibersteinem, warsztaty muzyczne z Marta Szefke i Hasmik Sahakyan, nagrania w studio muzycznym Tadeusz Korthals. Pomysłodawcą i autorem muzyki do poezji piaśnickiej jest Bartłomiej Szefke.
płyty można nabyć poprzez https://fundacjasedlaka.pl/ oraz kontakt z biurem.

22/04/2026

Za nami uroczyste rozstrzygnięcie trzeciej edycji konkursu organizowanego przez Fundację Sedlaka. W Wejherowie, podczas finału nie tylko poznaliśmy tegorocznych laureatów, ale także świętowaliśmy premierę III Tomiku Poezji Uczniowskiej, będącego literackim świadectwem wrażliwości młodych twórców.

Nad merytorycznym poziomem prac czuwało profesjonalne jury w składzie: dr Tomasz Fopke, Elwira Worzała, Mirosław Lademann oraz Bożena Hartyn-Leszczyńska. Wydarzenie po raz kolejny udowodniło, że pamięć o historii Piaśnicy wciąż inspiruje nowe pokolenia do poszukiwań artystycznych.

22/04/2026

Reportaż z Finału III Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej "Piaśnica - kultura miejsca". Raz jeszcze dziękujemy wszystkim zaangażowanym oraz gratulujemy Uczestnikom i Zwycięzcom ! Do następnego !

Za nami Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej "Piaśnica - kultura miejsca", podczas którego ogłosiliśmy...
09/04/2026

Za nami Finał III Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej "Piaśnica - kultura miejsca", podczas którego ogłosiliśmy zwycięzców oraz nastąpiła publikacja III Tomiku Poezji Uczniowskiej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Zwycięzców ogłosimy w następnym poście, a reportaż video opublikujemy wkrótce ! Bądźcie z nami !

Serdeczne podziękowania dla:

1. Wszystkich Uczestników - za nadesłanie wierszy i podjęcie trudu tworzenia

2. Opiekunów Nauczycieli - za wspieranie młodzieży w pracach twórczych i przygotowaniach warsztatowych

3. Szanownego Jury - za profesjonalne wsparcie procesu oceny i wyboru Zwycięzców dr Tomasz Fopke, Elwira Worzała, Lademann, Bożena Hartyn-Leszczyńska

4. Współorganizatorów
Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Gdyni - Elwira Worzała
Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie - historyk Agnieszka Wszałek , s. dyrektor Wilmanska
Piaśnica - Stowarzyszenie "Rodzina Piaśnicka" - ks. infułat Daniel Nowak - za opiekę duchową
Fundacja Sedlaka - wiceprezes Sawicki

5. Partnerów
Muzeum Piaśnickie - kierownik dr Magdalena Sacha - za wsparcie procesu wydawniczego tomików poezji

6. Dokumentację foto/video Andrzej Sipajło

Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji Sedlaka

Adres

Olesnica
56-400

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Fundacja Sedlaka umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Ta Organizacja

Wyślij wiadomość do Fundacja Sedlaka:

Udostępnij