31/01/2026
Z okazji zakończonego remontu gajówki w Rudzie Milickiej warto przypomnieć, co się w niej działo w latach 2000 - 2010. Cyklicznie odbywały się w niej wówczas warsztaty kultury tradycyjnej: warsztaty oberka, tańców różnych narodów, tradycyjnych tańców polskich, warsztaty tradycyjnego śpiewu białym głosem a także koncerty otwarte dla mieszkańców. Zajęcia prowadzili Anna Ranoszek, Dominik Wóltański, ale również instruktor tańca gaskońskiego Casimir Potomski z Francji czy Katarzyna Sidoruk z Hajnówki. Było to także miejsce wielu kameralnych koncertów. Występowali tu m.in. „Powiem Ci w Poniedziałek”, „Orkiestra Samanta”, „Dom o Zielonych Progach” z Wrocławia, „Kapela z Kociny”, „Kapela Niedźwiedzkich” z Warszawy, ale też Maciej Cierliński czy dziś światowej sławy „Percilval Schutenbach”. W spotkaniach uczestniczyli głównie mieszkańcy Wrocławia, a także z Milicza, Warszawy, Torunia, Lubina, Białegostoku, Koszalina, Gdańska, Krakowa, Jeleniej Góry, Wałbrzycha, jak również z Niemiec, Francji i Chin.