11/05/2026
❗Egzaminy klasyfikacyjne tylko stacjonarnie?
📢 8 maja 2026 roku w Rządowym Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia Ministerstwo Edukacji Narodowej regulujący m.in. egzaminy klasyfikacyjne w edukacji domowej.
Propozycja rozporządzenia jasno definiuje warunki przeprowadzania 📝 egzaminów klasyfikacyjnych: stacjonarnie w szkole do której zapisane jest dziecko, w obecności komisji egzaminacyjnej oraz bez możliwości korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych. Dodatkowo, projekt doprecyzowuje czas trwania egzaminu czy konieczność okazania przez ucznia dokumentu tożsamości.
Jest to ponowna próba dalszego uregulowania kwestii egzaminów w edukacji domowej. Przypominamy, że zapis o obowiązkowych stacjonarnych egzaminach znajdował się projekcie ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw w 2022 roku - ustawa ta została zawetowana przez ówczesnego prezydenta Andrzeja Duda.
Jako Fundacja Edukacji Domowej już podejmujemy działań, przygotowując m.in. naszą opinię do tego rozporządzenia. Chcemy wierzyć, że dalsze decyzje dotyczące edukacji domowej będą uwzględniały realia współczenej edukacji i różnorodne sytuacje rodzin.
Będziemy informowali o podejmowanych inicjatywach na bieżąco - zachęcamy do śledzenia naszych działań w mediach społecznościowych 💬