Katolicka Wspólnota Shalom powstała 9 lipca 1982 roku jako owoc spotkania z papieżem Janem Pawłem II, które dwa lata wcześniej zmieniło życie Moysesa Azevedo. Natchnieni przez Ducha Świętego po tym spotkaniu, Moyses i inni młodzi ludzie zaczęli pracować na rzecz ewangelizacji młodzieży, ubogich, a później wszystkich ludzi. Początkowo pomysłem było założenie baru lub kawiarni jako sposobu dotarcia
do młodzieży. Kawiarenka z przekąskami oferowała nie tylko to, co znajdowało się w menu, ale zawsze także zaproszenie na Mszę Świętą, do grupy modlitewnej, możliwość otrzymania porady duchowej, zaangażowania się we wspólną modlitwę oraz udziału w wielu innych inicjatywach chrześcijańskich. Było jasne, że Pan miał większe plany dla tego „nowego projektu”. Nie tylko młodzież, ale także ich rodziny i przyjaciele zaczęli odczuwać wezwanie, by być bliżej Boga i Jego Kościoła. Praca zaczęła przynosić wiele owoców. Życie tych, którzy doświadczyli tego dzieła, zaczęło się zmieniać. Wkrótce dołączyło wiele osób zaangażowanych i oddanych szerzeniu Dobrej Nowiny – Ewangelii, zawsze z błogosławieństwem i duchowym wsparciem miejscowego biskupa. Niektórzy członkowie wspólnoty doświadczyli głębszego powołania do całkowitego zaangażowania się w to dzieło ewangelizacji jako wierni świeccy. Wkrótce pierwsi członkowie złożyli obietnicę poświęcenia swojego życia temu celowi jako uroczyste zobowiązanie przed Kościołem. Był to dopiero początek czegoś większego niż oni sami…
Na przestrzeni lat otwierano nowe fronty ewangelizacji: pracę w dziedzinie opieki społecznej, opieki zdrowotnej, promocji godności ludzkiej, kultury i sztuki – skierowanej do młodzieży, dzieci, rodzin, liderów społecznych i innych grup. To, co rozpoczęło się w Fortalezie, stolicy stanu Ceará w Brazylii, dziś rozszerza się i dociera do całego świata. Katolicka Wspólnota Shalom jest już obecna w wielu krajach, takich jak: Brazylia, Włochy (Rzym), Francja, Szwajcaria, Algieria, Tunezja, Kanada, Chile, Urugwaj, Izrael, Madagaskar, Portugalia, Gujana Francuska, Wielka Brytania oraz inne kraje. Liczy ponad 5 000 członków oraz ponad 30 000 osób uczestniczących w jej działaniach poprzez grupy modlitewne i inne dzieła. Po długim procesie wzrostu duchowego, ludzkiego i eklezjalnego, rozumiejąc tę nową drogę jako wezwanie Pana, w 1998 roku Wspólnota otrzymała uznanie kanoniczne udzielone przez arcybiskupa Fortalezy. Stała się członkiem Katolickiej Fraterni Wspólnot Charyzmatycznych, wspólnot życia konsekrowanego oraz stowarzyszeń. W 2007 roku Wspólnota została uznana przez Stolicę Apostolską jako Międzynarodowe Stowarzyszenie Wiernych, a tym samym została uznana na całym świecie przez Świętą Matkę Kościół. W maju 2012 roku papież Benedykt XVI, za pośrednictwem Papieskiej Rady ds. Świeckich, ostatecznie zatwierdził statut Wspólnoty Katolickiej Shalom, gdy Wspólnota obchodziła swoje 30-lecie. Kościół mówi do nas: „Idźcie! Idźcie i głoście Ewangelię na całym świecie, aby dotrzeć do serc i dusz wszystkich ludzi, którzy cierpią, ponieważ nie znają Chrystusa!”