02/09/2025
Bylica piołun ( Artemisia absinthium) nie tylko magiczne ziele.
Niekiedy słyszymy o właściwościach żółciopędnych ziół, pobudzających trawienie i perystaltykę. Takimi właściwościami charakteryzują się zioła z grupy gorzkich lub aromatyczno-gorzkich. Dlaczego jest to tak ważne???
Jesteśmy tym co jemy ? Owszem lecz nie zawsze. Możemy jeść zdrowo lecz co z tego jeżeli składniki z pożywienia nie wchłoną się wystarczająco.
Aby skutecznie przyswoić składniki pokarmowe, które przyjmujemy z pożywieniem niezbędne jest odpowiednio niskie pH w żołądku odpowiednia ilość żółci w dwunastnicy oraz wystarczająca ilość soków trawiennych w jelitach. Te substancje powodują że białka, tłuszcze, węglowodany ulegają strawieniu czyli rozdrobnieniu na mniejsze i mniejsze cząsteczki, dopiero wtedy mogą przeniknąć w postaci mleczka pokarmowego do krwi a z nią zostać rozprowadzone po naszym ciele. Środowisko pH w naszym układzie pokarmowym zmienia się od skrajnie kwaśnego do zasadowego. Jeżeli mamy zaburzenia w produkcji soków trawiennych, pokarm nie zostanie dobrze rozdrobniony a co za tym idzie składniki odżywcze, suplementy, leki nie wchłoną się w całości a duża ich część zostanie wydalona na zewnątrz. Ponadto szkodliwe patogeny które zjadamy w pożywieniu mogą nie zostać unieczynnione i powodować kłopoty zdrowotne. Atonia oznacza upośledzenie ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego powoduje zaleganie treści pokarmowych co z kolei stwarza środowisko do gnicia owej treści. Nie trzeba chyba wspominać że powoduje to szereg schorzeń oraz złe samopoczucie i upośledzenie wchłaniania odżywczych substancji.
Bylica piołun działa żolciopednie, żółciotwórczo, pobudza wydzielanie soków trawiennych na całej długości przewodu pokarmowego od śliny po wydzieliny jelitowe. Również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo co pomaga niwelować owe gnilne procesy, pobudza ruchy przewodu pokarmowego - pomaga usunąć zaparcia. Działa także toksycznie na pasożyty jelitowe takie jak płazińce obleńce oraz patogenne pierwotniaki. Nie bagatelizujmy więc naszego trawienia bo dobre trawienie i wchłanianie pokarmów to klucz do naszego zdrowia.
Na warsztatach zielarskich zgłębimy bardziej ten temat. Wykonamy nalewkę z absyntu i innych ziół aromatyczno-gorzkich. Wykonamy także mieszankę ziołową do picia w naparach ( ta forma przyjmowania piołunu nie działa narkotycznie - więc bez obaw). Opowiemy sobie o przeciwwskazaniach do stosowania ziół z tej grupy.
Serdecznie zapraszamy https://www.facebook.com/share/p/19v9RkhzXx/