17/04/2026
W dniach 11-12.04.2026 r. wspólnie ze Stowarzyszenie Taktyczno - Strzeleckie S.T.S zorganizowaliśmy szkolenie z taktyki samochodowej w terenie przygodnym, w formie szkolenia taktyczno-ogniowego. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Planu współpracy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i podległych jednostek wojskowych z organizacjami pozarządowymi i innymi partnerami społecznymi na rok 2026 na obiektach Ośrodka Szkolenia Wojsk Lądowych „Dęba” im. płk Jana SZYPOWSKIEGO "Leśnika". Przeprowadzenie szkolenia o tej tematyce było możliwe dzięki wsparciu udzielonemu przez firmy Team-Concept, pojazdy specjalne i łodzie Alucoria, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. oraz MAPA Tactical.
W sobotę rano przeprowadzone zostały strzelania z pojazdów z wykorzystaniem karabinów maszynowych, strzelania z pojazdów ze strzelby gładkolufowej do dronów FPV oraz taktyka pojedyńczego pojazdu (rekacja na kontakt w postaci spieszenia). Grupa podstawowa w tym czasie wykonała strzelania do celów ukazujących się na odległościach 100-350 m oraz odbyła szkolenie z ratownictwa cywilnego, medycyny pola walki, a także zapoznała się z możliwościami dronów komercyjnych na współczesnym polu walki, w tym wyposażonych w kamery termowizyjne. W niedzielę przeprowadzono zajęcia z taktyki z wykorzystaniem 3 pojazdów. Szkolenie odbyło się w formie taktyczno-ogniowej.
Szkolenie poprowadzili instruktorzy C.T.C_operators przy wsparciu instruktorów Stowarzyszenia Terytorialni oraz Stowarzyszenia Taktyczno-Strzeleckiego S.T.S., będących podoficerami zawodowymi lub funkcjonariuszami służb i straży.
W tym miejscu dziękujemy instruktorom za przygotowanie i prowadzenia ćwiczenia na najwyższym poziomie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa w szkoleniu taktyczno-ogniowym, uczestnikom za udział i zaangażowanie oraz wszystkim osobom, dzięki którym przeprowadzenie szkolenia było możliwe, a w szczególności:
1) Panu Pułkownikowi Mariuszowi KSEŃ – KOMENDANTOWI OSP WL „Dęba” im. płk Jana SZYPOWSKIEGO "Leśnika" za wyrażenie zgody na przeprowadzenie szkolenia na obiektach Ośrodka oraz okazaną nam przychylność i wsparcie na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia
2) wszystkim oficerom, podoficerom i żołnierzom z KOMENDANTURY OSP WL „Dęba”, za okazaną pomoc na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia, w tym w szczególności za sprawny przepływ informacji oraz przygotowanie dokumentów niezbędnych do realizacji szkolenia
3) wszystkim oficerom, podoficerom i żołnierzom WYDZIAŁU POLIGONOWEGO OSP WL „Dęba” za życzliwość na każdym etapie realizacji przedsięwzięcia,
4) pracownikom RZI w Lublinie za sprawne załatwienie wszystkich niezbędnych formalności związanych z użyczeniem terenu,
5) firmie Concept.pl za użyczenie pojazdów WIRUS-ŻMIJA, WIRUS-SOF, pojazd opancerzony DINO oraz MERCEDASA G BA9 SOF, Team-Concept, pojazdy specjalne i łodzie Alucoria
6) Zakładom Mechanicznym Tarnów S.A. za użyczenie broni oraz wsparcie merytoryczne przedsięwzięcia, Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A.
7) MapaTacictal za wsparcie przedsięwzięcia, MAPA Tactical
8) Wszystkim uczestnikom za stawienie się, zaangażowanie i dyscyplinę.
W części taktyczno-ogniowej przedsięwzięcia udział wzięli:
1) Grupa Taktyczna Błękitni
2) Grupa Operacyjna "Patriot"
3) Stowarzyszenie Taktyczno - Strzeleckie S.T.S
4) Stowarzyszenie Terytorialni
5) Szkoła Partyzantów
6) Zespół redakcyjny MILMAG.
W części taktycznej oraz ogniowej (strzelania indywidualne) udział wzięli ponadto:
1) pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej
2) strzelcy z Jednostka Strzelecka 3028 ZS "Strzelec" OSW Czechowice-Dziedzice
3) członkowie sekcji młodzieżowej Stowarzyszenia Terytorialni.
W poligonie wzięło udział w sumie 64 osoby, w tym 49 osób w części taktyczno-ogniowej.