01/12/2025
Podatek od nieruchomości w Brzegu ⚓
Ostatnio przez część brzeskich mediów społecznościowych przetoczyło się wzburzenie dotyczące podatku od nieruchomości. Niektórzy lokalni działacze starają się wykorzystać ten temat w walce politycznej. W związku z tym chciałbym kolejny raz przedstawić tutaj swoje zdanie w tej kwestii 💵
Podatek ten jest płacony raz w roku. Obecnie jego stawka w przypadku mieszkań wynosi 89 groszy za metr kwadratowy. Urząd pierwotnie proponował podwyżkę o 20%, ale ostatecznie przedstawił propozycję na 10%, czyli na 98 groszy. Ministerstwo na ten rok ustaliło stawkę na poziomie 1 zł i 25 groszy! 📈
Średnio za mieszkanie, które ma 65 metrów kwadratowych płaci się rocznie ten podatek w wysokości 77 zł. Po zmianie płaciłoby 85 zł. Różnica to 8 zł rocznie. Fryzjer mający lokal na 100 metrach kwadratowych obecnie płaci ok. 2 730 zł, a po zmianie płaciłby 3 000 zł. Różnica to 270 zł rocznie 📉
Niestety znacznie bardziej chwytliwe są nagłówki z przerażającymi hasłami typu: "10%, czy 20% podwyżki", a o wiele trudniej, albo w pewnym interesie nie przedstawia się, jak to wygląda w liczbach rzeczywistych 🔢
Podatek ten nie był aktualizowany od 2021 roku. Wszyscy wiemy, jak w ostatnich czterech latach wzrosły ceny. Sama najniższa krajowa z 2 800 zł na 4 806 w przyszłym roku. Gmina również ponosi te koszty poprzez podwyższanie pensji pracowników, poprzez wydawanie więcej środków na prąd, ogrzewanie itd. W związku z tym ten podatek powinien być aktualizowany co roku do panujących standardów. Niestety nie robili tego radni wcześniejszej kadencji, ani nie robią tego radni obecnej kadencji. Tym samym tworzy nam się coraz większa luka. Aktualnie mamy o ok. 30% niższą stawkę od stawek ministerialnych 🪙
Decyzją większości w Radzie nie wprowadzono m.in.:
➖ bilansującej się opłaty za śmieci (w tym roku dokładamy ok. 400 tys. złotych)
➖ nieco wyższych stawek za bilet na basen otwarty, np. zamiast 17 zł to 20 zł (w tym roku dokładamy ok. 300 tys. złotych)
➖ odrzucenia szkodliwej uchwały o "nielegalnych" imigrantach (zamrożone ok. 14 milionów z funduszy unijnych)
➖ aktualizacji stawki podatku od nieruchomości (aktualnie ok. 30% niższy od stawek ministerialnych)
Od Gminy oczekuje się wielu rzeczy: remonty dróg i podwórek, wsparcia imprez sportowych i kulturalnych, dobrej promocji, dbania o zieleń itp. Nie będzie to jednak działać tak jak należy jeśli pieniądze, które mogłyby zostać wydane na inwestycje, będą szły nieustannie na bieżące utrzymanie miasta, albo będzie się utrudniało zdobywanie ich 📊
Musimy pilnować, aby fundusze miejskie nie były roztrwaniane, ale nie można torpedować płynności finansowej miasta. Nie dajmy sobie wmówić, że brak zmiany stawki podatku od nieruchomości jest działaniem dla dobra mieszkańców. Mieszkańcy i tak w jakiś sposób zapłacą za tę lukę np. brakiem środków na remont ulicy, podwórka, dofinasowania szkoły itd. 🏚️
Nie załatamy dziury sprzedażą urzędowego służbowego samochodu, albo usunięciem 20% pracowników w magistracie lub stanowiska jednego wiceburmistrza. To tylko utrudni działanie Urzędu, a chyba chcemy, żeby Urząd pracował sprawnie. Tak samo nie zrobi się wielkich oszczędności, ani nie usprawni funkcjonowania miasta poprzez wysyłanie wszystkich starszych urzędników na emerytury. Niestety, ale często na zajmowane przez nich specjalistyczne stanowiska nie ma wielu chętnych wśród młodych ludzi ze względu na mało atrakcyjne wynagrodzenia 🫰
Podwyżki podatków zawsze są łatwym hasłem do uderzania w politycznych oponentów. To naturalne. Tak było za ubiegłej kadencji i tak jest teraz. Celowo część naszego lokalnego środowiska politycznego dla własnych interesów zwyczaje nakręca mieszkańców ich perspektywą. Warto jednak spojrzeć na dokładne wyliczenia i mieć na uwadze, że od kilku lat i w naszym mieście ta stawka nie była zmieniana. Porównanie naszych stawek do innych gmin wysyłam w komentarzu 📲
Tak jak pisałem na początku - podstawowym błędem jest brak systematycznego podnoszenia opłat co roku o mały procent. Wystarczyłoby o wartość inflacji. Niestety, jeśli za każdym razem jest nakręcana wokół tego awantura polityczna to mamy to co mamy 💸
I jeszcze jedno - to nie jest tak, że radni, którzy są za podwyżką źle życzą miastu i mieszkańcom. My chcemy jak najlepiej dla Brzegu. Wydaje mi się, że właśnie oddanie głosu za tak mało popularną decyzją, po której możemy liczyć się z negatywnymi opiniami, jest dobitnym przykładem, że mimo wszystko chcemy wziąć odpowiedzialności za trudne, ale konieczne sprawy, a nie zaklinać rzeczywistość ku uciesze tłumów.
Panorama Brzegu, fot. Szymon Grzybowski.