Marek Pyzowski - radny Rady Miejskiej Brzegu

Marek Pyzowski - radny Rady Miejskiej Brzegu ⚓ Radny kadencji 2024-2029 ⚓

Minęło już kilka lat, ale sam miałem przyjemność chodzić do Przedszkole Publiczne nr 2 w Brzegu i polecam wszystkim! 😃
24/02/2026

Minęło już kilka lat, ale sam miałem przyjemność chodzić do Przedszkole Publiczne nr 2 w Brzegu i polecam wszystkim! 😃

🥰SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!!🤩

To jest świetna informacja! Mam nadzieję, że podczas remontu zostanie wdrożona moja interpelacja dotycząca przejścia dla...
23/02/2026

To jest świetna informacja! Mam nadzieję, że podczas remontu zostanie wdrożona moja interpelacja dotycząca przejścia dla pieszych na wysokości dyskontu sklepu Kaufland ✅

Bardzo dobre wiadomości! ✅W szczególności cieszę się, że wyremontowane zostanie przejście dla pieszych przed wiaduktem p...
07/02/2026

Bardzo dobre wiadomości! ✅

W szczególności cieszę się, że wyremontowane zostanie przejście dla pieszych przed wiaduktem prowadzącym na ulicę Starobrzeską, ponieważ w imieniu jednej z mieszkanek tej okolicy w listopadzie ubiegłego roku składałem interpealcję w tej kwestii 🥳

Warto rozliczać PIT w naszym mieście i przy okazji pamiętać o Karcie Mieszkańca, którą wyrobicie właśnie na podstawie pi...
03/02/2026

Warto rozliczać PIT w naszym mieście i przy okazji pamiętać o Karcie Mieszkańca, którą wyrobicie właśnie na podstawie pierwszej strony rozliczenia podatkowego 🪪

🔜✍️💻 Nadchodzi czas rozliczania zeznań podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli tzw. PIT-37. Będzie można to zrobić od 15 lutego do 30 kwietnia br. ⏰

⚓❤️ Rozliczając PIT - pamiętajcie o Brzegu ✍️ Nie musisz być tutaj zameldowany, wystarczy, że podasz w formularzu PIT brzeski adres zamieszkania i wskażesz dane właściwego miejscowo Urzędu Skarbowego (w przypadku Brzegu jest to ul. Składowa 2) 📑💻

🪙 Udział we wpływach z podatków, w tym właśnie dochodowego od osób fizycznych, jest głównym dochodem polskich samorządów - jeżeli więc tracimy podatników, to w rezultacie tracimy również część swych głównych dochodów, a to właśnie dzięki nim gmina może realizować szereg inwestycji na rzecz naszej lokalnej społeczności, więc te pieniądze do nas wracają 🔙🪙

💻 Zeznania podatkowe można złożyć online - korzystając np. z usługi "Twój e-PIT" (www.podatki.gov.pl/twoj-e-pit) oraz w formie papierowej w Urzędzie Skarbowym 📑✍️

💳👤⚓ Przypomnę także, iż na naszych brzeskich podatników czeka Brzeska Karta Mieszkańca, o którą skutecznie walczyliśmy z naszym komitetem, co było jednym z postulatów, z którym startowałem w wyborach samorządowych 2024. To z nią możecie liczyć na szereg zniżek - szczegóły znajdziecie na stronie: www.bkm.brzeg.pl - tam również możecie taką kartę założyć 💻💳👤⚓❤️

👉 Reasumując - PIT to nie magia, ale adres - wpisując ten brzeski i wskazując właściwy Urząd Skarbowy przy ul. Składowej 2 w Brzegu, dokładasz się do inwestycji na terenie naszego miasta, z których skorzystamy wszyscy - warto o tym pamiętać wypełniając swoje tegoroczne rozliczenie podatkowe ⚓❤️

⚓👥 RAZEM budujMY nasz BRZEG ⚓👥

31/01/2026

Podwyżka opłaty za śmieci 🚮

Wszyscy już wiemy, że na ostatniej sesji Rady Miejskiej Brzegu została przegłosowana podwyżka opłaty śmieciowej. Chciałbym przedstawić Wam moje zdanie w tym temacie 🎙️

Zawsze mówię, że ten system powinien się bilansować. Od początku aktualnej kadencji do śmieci dopłacaliśmy z uwagi na zbyt niską opłatę. W samym ubiegłym roku było to 420 tysięcy złotych! Te pieniądze z budżetu dosłownie wylądowały w śmieciach, a nie zasiliły np. budżetu BCKu, szkół, czy innych instytucji miejskich 💸

Teraz przegłosowano stawkę 35 zł. Według wyliczeń Urzędu pozwoli to nie tylko domknąć deficyt śmieciowy, ale też utworzyć w miescie ok. 20 kontenerów na zabieranie tekstyliów 🗑️

Osobiście uważam to za dobre rozwianie. Nie tylko z uwagi na to, że prawdopodobnie uda się na jakiś czas zlikwidować deficyt śmieciowy, ale też, że miasto wyciąga rękę w kierunku mieszkańców w sprawie tekstyliów ✅

Nie ma co się oszukiwać. Wiemy wszyscy, że zbyt wielu Brzeżan nie jeździło wyrzucać ubrania do PSZOKa 🧦

Nie ma co się też oszukiwać w tym, że takie opłaty po prostu idą do góry. Jeszcze w 2022 roku 25 zł wystarczało, aby domknąć budżet śmieciowy. Ceny w ostatnich latach wzrosły i naturalnie ta usługa też jest droższa. Podobnie sprawa wygląda z podatkiem od nieruchomości, który w naszej gminie nie był aktualizowany od 2021 roku! 📊

W mojej ocenie odpowiedzialnie jest, aby tego typu podwyżki wprowadzać stopniowo np. o kilka złotych. Niestety nie zawsze takie rozwiązanie zyskuje większość w radzie, a brak aktualizacji stawek uderza w cały miejski budżet. Dobrze, że chociaż teraz ta decyzja została podjęta 👍

20/01/2026

Film promujący nasze miasto przez Koleje Dolnośląskie S.A. 🚞

Od grudnia między Brzegiem a Wrocławiem kursują Koleje Dolnośląskie. Czas przejazdu części połączeń z naszego dworca na Wrocław Główny trwa jedynie 25 minut 🥳

11/01/2026

Brzeska Karta Mieszkańca 💳

Brzeska Karta Mieszkańca już działa! Jakie zniżki na ten moment na niej obowiązują❓

Są to m.in.:

2️⃣0️⃣ % na przejazd z Olavia Taxi - Oława I Brzeg,
2️⃣0️⃣ % na dowolny zabieg u podolożki Kamila Dobrzańska
1️⃣5️⃣ % na rehabilitację domową dla osób po 50 roku życia u Fizjo.terapeuty Macieja Czaplejewicza
1️⃣0️⃣ % na rehabilitację domową dla osób przed 50 rokiem życia u Fizjo.terapeuty Macieja Czaplejewicza
1️⃣0️⃣ % na spektakle i koncerty w Brzeskie Centrum Kultury,
1️⃣0️⃣ % na bilet normalny i abonament normlany na krytej pływalni w Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Brzegu,
1️⃣0️⃣ % na okulary przeciwsłoneczne i korekcyjne w Lazur Optique,
1️⃣0️⃣ % na okulary korekcyjne, 350 zł na zakup okularów progresywnych i 150 zł na okulary z filtrem w Blue OPTYK,
5️⃣ % na ofertę śniadaniową w Brzeskie Śniadanie ,
5️⃣ % na wszystkie potrawy z karty w Bon Żur.

Nie licząc instytucji miejskich, to zniżki są udzielane dobrowolnie przez lokalnych przedsiębiorców dla mieszkańców Brzegu. Dziękuję za zaangażowanie wszystkich partnerów karty i zachęcam kolejnych do włączenia się w tę inicjatywę 🪪

A samych Brzeżan zachęcam do wyrobienia Karty Mieszkańca. Ja swoją już mam! 😎

Wniosek można włożyć stacjonarnie w Urzędzie Miasta w Brzegu w Biurze Promocji lub online poprzez stronę internetową. Należy pamiętać, że konieczny jest skan lub wydruk pierwszej strony PITu z roku ubiegłego! 📃

Karta Mieszkańca to inicjatywa moja, radnego Tomasza Kubiaka, prezesa Stowarzyszenia Razem Dla Powiatu Brzeskiego Pawła Wantucha oraz pozostałych członków naszego komitetu wyborczego. Została zrealizowana dzięki współpracy z innymi radnymi, panią burmistrz Violettą Jaskólską-Palus oraz z pracownikami Urzędu Miasta w Brzegu. Dziękuję wszystkim za tak owocne zaangażowanie 🤗

Dziękuję oczywiście też Norbertowi Madurze z Urzędu Miasta za zmontowanie tej rolki 🎥

Więcej informacji o Karcie Mieszkańca znajdziecie na stronie: bkm.brzeg.pl. 📲

08/01/2026

Złóż wniosek o Brzeską Kartę Mieszkańca 💳

🙋🏻‍♂️Jeden z pomysłodawców Programu, Marek Pyzowski - radny Rady Miejskiej Brzegu, zachęca do składania wniosków o wydanie BKM.

💻 Przypominamy, że BKM można otrzymać bez wychodzenia z domu. Wystarczy złożyć wniosek elektronicznie.

🤔 Jakie są zniżki? Kto może otrzymać kartę? Ile się na nią czeka? Odpowiedzi udzielamy na stronie bkm.brzeg.pl.

🫡 Na ewentualne pytania chętnie odpowiedzą także pracownicy Biura Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Brzegu:
[email protected],
– tel. 77 416 99 57.

Nie czekaj! Złóż wniosek już teraz! 😊

Nieczęsto zdarza się jednomyślność w Radzie 🏛️Tym razem udało nam się dojść do wspólnego porozumienia w sprawie budżetu ...
19/12/2025

Nieczęsto zdarza się jednomyślność w Radzie 🏛️

Tym razem udało nam się dojść do wspólnego porozumienia w sprawie budżetu na 2026 rok. Nie jest to może budżet idealny, ponieważ okrojony na możliwości miasta z najniższymi podatkami w okolicy, ale znalazły się w nim sprawy ważne, z których w szczególności się cieszę 💰

✅ kontynuacja projektowania ulicy Starobrzeskiej, Słowackiego, Wileńskiej pod generalną przebudowę

✅ remont ulicy Polskiej

✅ remont ogrodów zamkowych, ogrodu prz Brzeskim Centrum Seniora i alejek w Parku Centralnym

✅ rozpoczęcie prac geologicznych i archeologicznych pod budowę wielopoziomowego parkingu z miejscami schronienia między ulicą Reja a Dzierżonia

✅ prace remontowe po powodzi przy oczyszczalni ścieków

✅ remont chodnika przy budynku Publicznego Przedszkola nr 5

Jeśli uda się w przyszłym roku uzyskać odpowiednie finansowanie to może rozpocznie się też remont ulicy Szkolnej 🏗️

Cieszy mnie, że udało nam się uzyskać kompromis ponad podziałami i w tych najważniejszym sprawach dla miasta tak to właśnie powinno wyglądać 💪

Bez wątpienia za rok kolejne miejsca w naszym mieście będą piękniejsze ⚓️

Fragment drogi osiedlowej przed i po remoncie 🏗️Zakończył się remont kolejnego odcinka drogi osiedlowej łączącej ulicę W...
13/12/2025

Fragment drogi osiedlowej przed i po remoncie 🏗️

Zakończył się remont kolejnego odcinka drogi osiedlowej łączącej ulicę Władysława Łokietka z Powstańców Śląskich 🪏

Ta zmiana bardzo mnie cieszy w szczególności, że mieszkańcy okolicznych bloków cztery lata czekali na kontynuację modernizacji nawierzchni drogi ⏳

Podczas prowadzonych niedawno prac zdjęto starą nawierzchnię o powierzchni 300 metrów kwadratowych. Na jej miejsce wykonano powierzchnię mineralno-bitumiczną, utworzono nowe studzienki, zamontowano nowe krawężniki i nałożono nakładkę asfaltową. Koszt tych robót wyniósł 58 800 zł

Za zaangażowanie w tym temacie serdecznie dziękuję pracownikom Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu ⚓

Kolejna część drogi osiedlowej jest remontowana 🏗️Cieszę się, że mogę poinformować, iż kolejna część wewnętrznej drogi o...
03/12/2025

Kolejna część drogi osiedlowej jest remontowana 🏗️

Cieszę się, że mogę poinformować, iż kolejna część wewnętrznej drogi osiedlowej łączącej ulicę Władysława Łokietka z Powstańców Śląskich zostanie wyremontowana 👷‍♂️

To kontynuacja rozpoczętej w 2021 roku modernizacji całego odcinka. Wtedy objęty został fragment przy bloku (Łokietka 3A-F) wraz z miejscami parkingowymi. Na tyle pozwoliły ówcześnie fundusze 💸

Zarząd Nieruchomości Miejskich planował kontynuację zadania, jednak w ostatnich latach brakowało na to środków. Sam rok temu pisałem interpelację w tej sprawie i składałem wnioski do budżetu na ten cel 📄

W budżecie na ten rok nie zostały wydzielone osobne fundusze na to zadanie, jednak z uwagi na oszczędności z innych zakończonych inwestycji udało się przeznaczyć je na modernizację kolejnej części właśnie tej osiedlowej drogi ✅

We wrześniu wyremontowano wjazd od strony ulicy Powstańców Śląskich. Wyrównano i wypełniono wtedy nawierzchnię z kostki brukowej, wykonano fragment nowego chodnika wraz z krawężnikami przy kamienicy oraz załatano dziury 🪏

Teraz zdjęto starą nawierzchnię wjazdu o powierzchni 300 metrów kwadratowych od strony ulicy Władysława Łokietka. Na jej miejsce wykonana zostanie powierzchnia mineralno-bitumiczna, utworzone będą nowe studzienki, zamontowane zostaną nowe krawężniki i nałożona będzie nakładka asfaltowa. Koszt wszystkich prac wynosi 58 800 zł 🦺

Niestety część powierzchni bliżej garaży nie jest własnością miasta, a właścicieli garaży. Z tego powodu wyremontowanie jej zależy od wkładu finansowego właścicieli, więc niekoniecznie uda się wykonać w całości ten pas drogi 🚧

Mimo to cieszę się, że ta część miasta powoli się zmienia na lepsze. Dziękuję pracownikom Zarządu Nieruchomości Miejskich w Brzegu i wykonawcom robót budowlanych za zaangażowanie w tej sprawie 🤗

Podatek od nieruchomości w Brzegu ⚓Ostatnio przez część brzeskich mediów społecznościowych przetoczyło się wzburzenie do...
01/12/2025

Podatek od nieruchomości w Brzegu ⚓

Ostatnio przez część brzeskich mediów społecznościowych przetoczyło się wzburzenie dotyczące podatku od nieruchomości. Niektórzy lokalni działacze starają się wykorzystać ten temat w walce politycznej. W związku z tym chciałbym kolejny raz przedstawić tutaj swoje zdanie w tej kwestii 💵

Podatek ten jest płacony raz w roku. Obecnie jego stawka w przypadku mieszkań wynosi 89 groszy za metr kwadratowy. Urząd pierwotnie proponował podwyżkę o 20%, ale ostatecznie przedstawił propozycję na 10%, czyli na 98 groszy. Ministerstwo na ten rok ustaliło stawkę na poziomie 1 zł i 25 groszy! 📈

Średnio za mieszkanie, które ma 65 metrów kwadratowych płaci się rocznie ten podatek w wysokości 77 zł. Po zmianie płaciłoby 85 zł. Różnica to 8 zł rocznie. Fryzjer mający lokal na 100 metrach kwadratowych obecnie płaci ok. 2 730 zł, a po zmianie płaciłby 3 000 zł. Różnica to 270 zł rocznie 📉

Niestety znacznie bardziej chwytliwe są nagłówki z przerażającymi hasłami typu: "10%, czy 20% podwyżki", a o wiele trudniej, albo w pewnym interesie nie przedstawia się, jak to wygląda w liczbach rzeczywistych 🔢

Podatek ten nie był aktualizowany od 2021 roku. Wszyscy wiemy, jak w ostatnich czterech latach wzrosły ceny. Sama najniższa krajowa z 2 800 zł na 4 806 w przyszłym roku. Gmina również ponosi te koszty poprzez podwyższanie pensji pracowników, poprzez wydawanie więcej środków na prąd, ogrzewanie itd. W związku z tym ten podatek powinien być aktualizowany co roku do panujących standardów. Niestety nie robili tego radni wcześniejszej kadencji, ani nie robią tego radni obecnej kadencji. Tym samym tworzy nam się coraz większa luka. Aktualnie mamy o ok. 30% niższą stawkę od stawek ministerialnych 🪙

Decyzją większości w Radzie nie wprowadzono m.in.:
➖ bilansującej się opłaty za śmieci (w tym roku dokładamy ok. 400 tys. złotych)
➖ nieco wyższych stawek za bilet na basen otwarty, np. zamiast 17 zł to 20 zł (w tym roku dokładamy ok. 300 tys. złotych)
➖ odrzucenia szkodliwej uchwały o "nielegalnych" imigrantach (zamrożone ok. 14 milionów z funduszy unijnych)
➖ aktualizacji stawki podatku od nieruchomości (aktualnie ok. 30% niższy od stawek ministerialnych)

Od Gminy oczekuje się wielu rzeczy: remonty dróg i podwórek, wsparcia imprez sportowych i kulturalnych, dobrej promocji, dbania o zieleń itp. Nie będzie to jednak działać tak jak należy jeśli pieniądze, które mogłyby zostać wydane na inwestycje, będą szły nieustannie na bieżące utrzymanie miasta, albo będzie się utrudniało zdobywanie ich 📊

Musimy pilnować, aby fundusze miejskie nie były roztrwaniane, ale nie można torpedować płynności finansowej miasta. Nie dajmy sobie wmówić, że brak zmiany stawki podatku od nieruchomości jest działaniem dla dobra mieszkańców. Mieszkańcy i tak w jakiś sposób zapłacą za tę lukę np. brakiem środków na remont ulicy, podwórka, dofinasowania szkoły itd. 🏚️

Nie załatamy dziury sprzedażą urzędowego służbowego samochodu, albo usunięciem 20% pracowników w magistracie lub stanowiska jednego wiceburmistrza. To tylko utrudni działanie Urzędu, a chyba chcemy, żeby Urząd pracował sprawnie. Tak samo nie zrobi się wielkich oszczędności, ani nie usprawni funkcjonowania miasta poprzez wysyłanie wszystkich starszych urzędników na emerytury. Niestety, ale często na zajmowane przez nich specjalistyczne stanowiska nie ma wielu chętnych wśród młodych ludzi ze względu na mało atrakcyjne wynagrodzenia 🫰

Podwyżki podatków zawsze są łatwym hasłem do uderzania w politycznych oponentów. To naturalne. Tak było za ubiegłej kadencji i tak jest teraz. Celowo część naszego lokalnego środowiska politycznego dla własnych interesów zwyczaje nakręca mieszkańców ich perspektywą. Warto jednak spojrzeć na dokładne wyliczenia i mieć na uwadze, że od kilku lat i w naszym mieście ta stawka nie była zmieniana. Porównanie naszych stawek do innych gmin wysyłam w komentarzu 📲

Tak jak pisałem na początku - podstawowym błędem jest brak systematycznego podnoszenia opłat co roku o mały procent. Wystarczyłoby o wartość inflacji. Niestety, jeśli za każdym razem jest nakręcana wokół tego awantura polityczna to mamy to co mamy 💸

I jeszcze jedno - to nie jest tak, że radni, którzy są za podwyżką źle życzą miastu i mieszkańcom. My chcemy jak najlepiej dla Brzegu. Wydaje mi się, że właśnie oddanie głosu za tak mało popularną decyzją, po której możemy liczyć się z negatywnymi opiniami, jest dobitnym przykładem, że mimo wszystko chcemy wziąć odpowiedzialności za trudne, ale konieczne sprawy, a nie zaklinać rzeczywistość ku uciesze tłumów.

Panorama Brzegu, fot. Szymon Grzybowski.

Adres

Brzeg
49-300

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Marek Pyzowski - radny Rady Miejskiej Brzegu umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria