24/12/2025
Jak w każdej armii, tak samo i w niemieckiej, pierwsze skrzypce grali oficerowie, za nimi podoficerowie, a na końcu szeregowi, którzy odpowiedzialni byli za "brudną robotę", stanowiąc najliczniejszą grupę w wojsku. Podczas rekonstrukcji historycznych tak samo jest w naszej grupie, ale na co dzień jesteśmy zwyczajną paczką znajomych, którzy tworzą małą rekonstruktorską rodzinę, ze wszystkimi zaletami i wadami. Dziękujemy wszystkim za miniony rok. Cieszymy się ze wszystkich sukcesów i pielęgnujemy doświadczenie zebrane z porażek. Życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze tak w Boże Narodzenie, jak i Nowy Rok.
Z hanowerskim pozdrowieniem: "Heid-Schnucke!".
==========
As in any army, including the German one, officers played the leading role, followed by non-commissioned officers, and finally privates, who were responsible for the ‘dirty work’ and constituted the largest group in the army. During historical reenactments, it is the same in our group, but on a daily basis, we are just a bunch of friends who form a small reenactment family, with all its advantages and disadvantages. Thank you all for the past year. We are happy about all our successes and cherish the experience gained from our failures. We wish you all the best for both Christmas and the New Year.
With Hanoverian greetings: ‘Heid-Schnucke!’.