10/06/2026
1986 júniusában mérföldkőhöz érkezett a magyar aikidó története: Tatán, a Dobi István Szakmunkásképző Intézet tornatermében rendezték meg az első magyarországi nemzetközi aikidó edzőtábort. Az edzéseket Karin Strobl és Günter Steger vezették, a tábor végére pedig megérkezett Tamura sensei tanítványa, Junichi Yoshida, aki akkor 4. danos mesterként felügyelte az első hazai szervezésű danvizsgát. Ennek során Várszegi Rudolf, Bodnár Gyula és Horváth József sikeresen megszerezték az 1. dan fokozatot.
A történelmi jelentőségű esemény negyvenedik évfordulójára emlékeztek meg idén az egykori résztvevők. A rendezvény megszervezését – akárcsak négy évtizeddel ezelőtt – Elsner shihan vállalta magára. Az eseményt sajnos csak korlátozott létszámban, meghívással tudtuk megszervezni, elsősorban a visszaemlékezésben érintettek részére.
A rendezvény jelentőségéről sokat elmond, hogy bár közben zajlott a nagy szabású városi, Patara fesztivál, az alpolgármester Úr mégis időt tudott szakítani arra, hogy Tata város vezetése nevében , a résztvevőket köszöntse e jeles esemény kapcsán.
A találkozó különösen sokat jelentett azoknak, akik 1986-ban személyesen is részesei voltak a magyar aikidó egyik legfontosabb kezdeti állomásának. A résztvevők közösen tekintették meg a korabeli fényképeket és videófelvételeket, felidézve emlékeiket, a hazai aikidó „hőskorát”, ami önmagában is megható és felemelő pillanatokat eredményezett.
Bár Yoshida shihan sajnálatos módon nem tudott jelen lenni az ünnepi alkalmon, Karin Strobl és Günter Steger elfogadták a meghívást és elutaztak Tatára. Bodnár Gyula és Elsner László személyes visszaemlékezéseikkel idézték fel a negyven évvel ezelőtti eseményeket és azok jelentőségét.
A rendezvény egyik legmeghatóbb pillanata volt, amikor a résztvevők körében köszönthették a 92 éves Gyebnár Ferenc mestert, aki annak idején meghatározó szerepet vállalt a magyar aikidó elindításában. Ahogy többen megfogalmazták: ő biztosította azt a „bölcsőt”, amelyből a hazai aikidó mozgalom kinőhetett. Különleges élményt jelentett számára és a jelenlévők számára egyaránt azt látni, hogy önzetlen támogatása és segítsége milyen fejlődést tett lehetővé az elmúlt négy évtized során.
Az ünnepi megemlékezést és közös fényképet követően a résztvevők egy tatai, gyönyörű környezetben fekvő tóparti étterem teraszán késő délutánig beszélgettek, anekdotáztak és közösen emlékeztek. A jó hangulatú találkozó nemcsak a múlt felidézéséről szólt, hanem arról is, hogy a magyar aikidó közösség negyven év elteltével is őrzi azokat az emberi kapcsolatokat és értékeket, amelyekre egykor épült.