Vaskakas TISZA Sziget Győr

Vaskakas TISZA Sziget Győr Közösség, ahol az összefogás, az együttműködés és a kölcsönös tisztelet az alap.

Nálunk mindenki számít, minden vélemény értékes, és mindenki otthon érezheti magát.

20/01/2026

Hajrá fiatalok! ❤️🤍💚

16/01/2026

A legfontosabb kapcsolódások mindig személyesen születnek.

📍 2026. január 16. (péntek) 15:30-16:30
Baross Gábor út - Csónakos szobor

📍 2026. január 17. (szombat) 9:30-10:30
Herman Ottó utca 25. - Vásárcsarnok

Mindenkit várok kötetlen beszélgetésre, kérdésekre, gondolatokra.

07/01/2026

Egy olyan országot képzelünk el,
ahol nem túlélni kell,
hanem élni lehet.

07/01/2026

„Akinek hazudok, az kevésbé gyűlöl engem, mint ahogy én kénytelen vagyok gyűlölni azt, akinek hazudtam.”
(Hamvas Béla: Speak Easy)

„…A hatalmas, ha lehetne, vízözönt bocsátana országára, hogy megfojtsa azokat, akiknek hazudik, akiket megcsal, kizsákmányol és akiknek életét tönkreteszi. A közösségrombolás nem annak a részéről történik, aki az igazságtalanságot elszenvedi, hanem annak részéről, aki az igazságtalanságot elköveti.”
(Hamvas Béla: Speak Easy)

Egy időben sokat olvastam Hamvas Bélától, akinek idézetei ma különös élességgel hatnak. 1947-ben jegyzete le ezeket a sorokat, mégis úgy tűnik, mintha napjainkban történt volna, hiszen ezek a mondatok a jelen aktuálpolitikai működésének pontos leírásai.

A hazugság nemcsak a valóságot hamisítja meg, hanem a hazug érzéseit is azokhoz, akik felé a megtévesztés irányul. Hamvas pontosan erre mutat rá: a gyűlölet nem elsősorban a megtévesztettben keletkezik, hanem abban, aki hazudik. A másik ember így nem partner, hanem akadály lesz. Eltaposandó poloska…

Ebben a közegben a mesterséges intelligencia által létrehozott deep fake-ek új eszközei a közösségrombolásnak. Amikor a valóság maga válik bizonytalanná, először a gyanakvás, majd az érdektelenség kúszik be a közösségek életébe, gyengítve az emberi kapcsolatokat és erősítve a megosztottságot. A deep fake-ek nem pusztán hamis képek, hanem a bizalom felszámolásának eszközei.

Hamvas figyelmeztetése ma is érvényes: nem az igazságot keresők rombolják a közösséget, hanem azok, akik a hazugságot rendszerré teszik. A jelenben akár szóval, akár képpel, akár hamisított iratokkal, akár digitális harcosokkal.

96 nap… vessünk véget a hazugság rendszerének. Elég volt.

(Deep fake: mesterséges intelligencia segítségével készített olyan kép, videó vagy hangfelvétel, ami nagyon élethűnek tűnik, de valójában hamis.)

07/01/2026

Mindenkire szükség van!

Látogass el a a magyartisza.hu/100nap linkre és:
- Csatlakozz a chat csoportjainkhoz!
- Jelentkezz önkéntesnek!
- Ha megteheted, támogasd anyagilag is a rendszerváltást!
- Oszd meg a tartalmainkat!
- Jelezd az ismerőseidnek, hogy már kevesebb mint 100 nap van hátra, és hogy rájuk is szükség lesz a rendszerváltáshoz!

Minden nap számít, és minden segítségre, minden kézre, minden emberre, és minden támogatásra szükség van ahhoz, hogy sikerüljön!
Csatlakozz! ❤️🤍💚

Az utolsó bekezdést különösen kiemelném! ❤️🤍💚
30/12/2025

Az utolsó bekezdést különösen kiemelném! ❤️🤍💚

TOVÁBB NŐ A SARC - Fekete Dávid miniszteri biztos bátorítására a kormány 2026-ban a tavalyinál is többet, fejenként 101 ezer forintot vesz ki a győriek zsebéből a szolidaritási adóval

Szomorú karácsonyi „ajándékot” kaptak a fa alá az önkormányzatok: kiderült, hogy kinek mennyi sarcot kell jövőre fizetni „szolidaritási hozzájárulás” címén a központi kasszába. A 2025-ös 12,6 milliárd forint után 2026-ban 13,1 milliárd forintot vesz el a kormány Győrtől.

Az is kiderült, hogy a kormány újabban minden bírósági döntésre fütyül, ami nem tetszik neki. A Kúria idén novemberben hozott határozatában (ügyszám: Kfv.V.35.088/2025, felperes: Fővárosi Önkormányzat, alperes: Magyar Államkincstár) kimondta, hogy a szolidaritási hozzájárulás megállapítása nem felelt meg a tisztességes hatósági eljárás alkotmányos követelményeinek, az államkincstár beszedési megbízásai pedig jogellenesek voltak. Mivel azonban a Fidesz úgy gondolja, hogy nekik mindent szabad, ezért 2026-ban is ugyanúgy beszedik jogellenesen a sarcot; még rá is tesznek egy lapáttal.

A hozzájárulást még a 2017-es bevezetésekor azzal indokolta a fideszes kormány, hogy a frissen államosított iskolák finanszírozásához járuljanak hozzá a tehetősebb önkormányzatok. Folyamatos és drasztikus emelésével azonban a sarc az elmúlt években a jól teljesítő városok, községek és közösségeik kifosztásának legfőbb eszköze lett.

A Fidesz 2026-ban is az adóemelés pártja: a 2025-ös 12,6 milliárd forint után 2026-ban 13,1 milliárd forintot vesz el Győrtől; a főváros után tőlünk veszik el a legtöbb pénzt. Ezt intézte nekünk a Győr és térsége élhetőségéért és fejlesztéséért felelős miniszteri biztos, Fekete Dávid, aki a győrellenes politikájával akar most országgyűlési képviselői babérokra törni. A 2025. június 27-ei közgyűlésen ugyanis a javaslatára, a fideszes többség szavazatainak segítségével a képviselő-testülettel mondatta ki: „Győr Megyei Jogú Város Közgyűlése deklarálja, hogy a települési szolidaritási hozzájárulás fizetése Győr stratégiai érdeke.” Szégyen.

Míg más városok – Eger, Miskolc – fideszes politikusai több milliárdos mentőöveket intéztek a fideszes kormánynál városuknak, hogy az állami sarcok miatt kialakult csődközeli helyzetből kijöjjenek (ami már önmagában is bizonyíték arra, hogy az adó nem szolidaritási, hanem büntető jellegű); Fekete Dávid inkább a sarc emelését tartja a város stratégiai érdekének. De ez legfeljebb csak az ő stratégiai érdeke, mert így az elvonások után megpróbálhatja ránk kenni a városi kassza állapotát, a pénzhiány felelősségét az országgyűlési kampányában.

Csak hogy Önök is lássák az arányokat: a 2026-os, 13,1 milliárdos sarc több mint négyszer annyi, mint amennyit terveink szerint jövőre az utak, hidak felújítására, karbantartására tudunk fordítani. Tizenhatszor annyi, mint amennyit az óvodák állagmegóvására, felújítására tudunk fordítani (ha a Zechmeister-terv szerinti, a korábbi években megszokott összeg négyszeresére emelt összeggel számolok). Huszonegyszer annyi, mint amennyit a szociális támogatásoknak a Zechmeister-terv alapján már eleve duplájára emelt keretösszegére tudunk fordítani.

Röviden: ez a 13,1 milliárd forint nagyon fog hiányozni Győr költségvetéséből, a győriektől, akiknek a zsebéből ezzel 2026-ban fejenként 101 ezer forintot vesznek ki a szolidaritási adóval. Ennyivel kevesebbet tudunk költeni 2026-ban nemcsak a fejlesztésekre, de az alapvető működésre is.

Mint azt már többször elmondtam: jelenleg Győrnek működésre kell költenie a költségvetése 90 százalékát, értve ezalatt olyan, a törvény és a személyes meggyőződésem szerint is kötelező feladatokat, mint az óvodai, a bölcsődei, a szociális ellátás, vagy a múzeum, a könyvtár működtetése és fenntartása. De ide kell számolnunk az olyan nem kötelező feladatokat is, mint a kulturális programok szervezése, nagyszerű művészeti társulataink fenntartása, vagy a remek győri sportegyesületek támogatása.

Nem csak arról van szó, hogy a fent említett feladatokra többet tudnánk fordítani, ha ennek a pénznek csak egy részét vinnék el. Nem is csak arról van szó, hogy az állami sarc miatt esélyünk sincs arra, hogy teljesen saját forrásból építsünk – mint anno a Nádor-aluljáró vagy a Jedlik-híd esetében – például nagy számban önkormányzati lakásokat, vagy újítsuk fel az EESZI Kálóczy téri idősotthonának épületét.

Arról is szó van, hogy ilyen elvonás mellett az EU-s forrásból futó Terület- és Településfejlesztés Operatív Program (TOP) pályázatainak önerejét is nehezen tudjuk összerakni a jövő évi költségvetésben. Nagyon várom Fekete Dávid miniszteri biztos úr javaslatát, ha esetleg Győrben jár majd a Győr környéki országgyűlési kampánya közben, hogy mit javasol, melyik fejlesztést ütemezzük át, vagy halasszuk el azok miatt, akiknek dolgozik: a fideszes kormány miatt.

A konfiskáló mértékű befizetést ráadásul úgy kell megtennünk, hogy nem tudjuk, a 13,1 milliárdos szolidaritási adóval valóban más településekkel szolidarítunk-e, a győriek pénzéből valahol máshol valóban óvodák, játszóterek, utak, járdák épülnek-e. Vagy azért vesznek ki 2026-ban minden győri zsebéből fejenként 101 ezer forintot a „szolidaritási” adóval, hogy valamelyik fideszes pénzembernek hosszabb jachtja, kényelmesebb magánrepülője, szebb kastélya, nagyobb szállodalánca, fényesebb szőrű zebrája legyen. Magánemberként és polgármesterként is nagyon elegem van ebből az egészből.

Városunkban a kormánypárt nem egy, hanem két olyan jelöltet állít az országgyűlési választásokon – Fekete Dávid mellett Szeles Szabolcsot – akik 2025. június 27-én közgyűlési határozatba írták, hogy a „szolidaritási hozzájárulás fizetése Győr stratégiai érdeke”. Fekete Dávid ráadásul a szégyenteljes határozathozatal előtt a következőt nyilatkozta: „minden városnak azt kívánom, hogy úgy sarcolja meg a kormány, mint ahogy azt Győrrel teszi”.

Kívánsága teljesült, a városi önkormányzatok lassan összeroskadnak az elvonásoktól. De a győrinél jóval szerényebb költségvetésből gazdálkodó környékbeli községek is rosszul járnak: Gönyűtől 650 millió, Mezőörstől 79 millió, Töltéstavától 56 millió forintot vesz el a Fidesz. Mindhárom településnek pénzt ígér Fekete Dávid az országgyűlési kampányában, közben a valóságban sarcot hozott nekik a párttársaival.

Én azt kívánom minden településnek, hogy a 2026-os választások után olyan országgyűlési képviselői legyenek a parlamentben, akik nem az állami sarc növelését, hanem a csökkentését támogatják. Győr stratégiai érdeke pedig nem a szolidaritási hozzájárulás fizetése, hanem a kormányváltás.

Cím

Gyor

Telefonszám

+36705247366

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Vaskakas TISZA Sziget Győr új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Szervezet Elérése

Üzenet küldése Vaskakas TISZA Sziget Győr számára:

Megosztás

Kategória