14/05/2026
Tájékozató fórum összehívását kezdeményezi Balajti István - TISZA
A gyáli Zrínyi Miklós Általános Iskolát érintő TBC-megbetegedéssel kapcsolatban az elmúlt napokban rendkívül sok szülői és pedagógusi megkeresés érkezett hozzám.
A levelekből egyértelműen látszik, hogy továbbra is sok a bizonytalanság és a megválaszolatlan kérdés.
Különösen a végzős osztályok tanulóinak és szüleinek részéről merültek fel komoly aggályok, hiszen több középiskola is kérhet egészségügyi igazolást a beiratkozás során. Sokan jelenleg azt sem tudják:
– szükséges-e saját költségen további szűrővizsgálatot végeztetni,
– ki finanszírozza az esetleges vizsgálatokat,
– elkészülnek-e időben az eredmények,
– illetve milyen hivatalos igazolást tudnak majd bemutatni a középiskolák felé?
Emellett több pedagógus és szülő részéről is felmerült:
– megfelelő volt-e a kontaktkutatás köre,
– szükség lehet-e további szűrésekre,
– hogyan zajlott pontosan az intézmény fertőtlenítése,
– és milyen további megelőző intézkedések várhatók?
A beérkezett kérdéseket továbbítottam a Dabasi Járási Hivatal Népegészségügyi Osztálya, valamint a Kispesti Tüdőgondozó felé.
A megérkezett hivatalos válaszok alapján jelenleg egy aktív TBC-s beteg van nyilvántartva az intézményben. A kontaktkutatás és a további vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak, a pedagógusok és családtagok szűrését megkezdték.
A hatóságok tájékoztatása szerint:
– a kontaktkutatás szakmai koordinálását a tüdőgondozó végzi,
– az aktív beteg kezelése speciális pulmonológiai intézményben történik,
– a továbbtanuláshoz szükséges esetleges egészségügyi alkalmassági vizsgálatokkal kapcsolatban pedig a háziorvos vagy foglalkozás-egészségügyi orvos tud tájékoztatást adni.
Továbbra is azt gondolom, hogy a gyáli családok és pedagógusok részéről megfogalmazott kérdések teljesen jogosak. Egy ilyen helyzetben a legfontosabb a gyors, pontos, őszinte és mindenki számára megnyugtató kommunikáció.
Éppen ezért a mai napon levélben kértem az iskola intézményvezetőjét arra, hogy legkésőbb jövő hét szerdáig hívjon össze egy nyilvános szülői és pedagógusi tájékoztató fórumot, amelyen a tankerület, a népegészségügyi hatóság és az illetékes tüdőgondozó szakemberei is jelen vannak, hogy az érintettek közvetlenül tehessék fel kérdéseiket.
Amennyiben erre nem kerül sor, országgyűlési képviselőként magam fogok kezdeményezni és összehívni egy lakossági fórumot az illetékes szakmai szervezetek részvételével.
Az érintett gyermekeknek mielőbbi felépülést, a családoknak és pedagógusoknak pedig sok erőt és kitartást kívánok a következő időszakra.