Mapiranje kvarta

Mapiranje kvarta Mapiranje kvarta je udruga koja se bavi aktivnostima vezanim uz kulturni, umjetnički, sociološki i svaki drugi razvoj lokalnih zajednica.

U utorak 28.04.2026. održana je šetnja pod naslovom "Planet Kvatrić i njegova okolica: Tamo gdje je Arko postao Badel, E...
29/04/2026

U utorak 28.04.2026. održana je šetnja pod naslovom "Planet Kvatrić i njegova okolica: Tamo gdje je Arko postao Badel, Elka Bartol, a Gorica nije Velika".

Šetnja je ostvarena u suradnji s Mjesnim odborom Pavao Šubić, a šetnju je vodila Nikolina Hrust, dokumentaristica Umjetničkog paviljona i Predsjednica vijeća Mjesnog odbora Pavao Šubić.

Šetnjom smo obišli gotovo cijeli prostor tog mjesnog odbora, a uz osvrt na svakidašnji sadašnji život u tom prostoru detaljno smo obradili temu industrijskog naslijeđa tog dijela grada na kojem je djelovalo nekoliko velikih poduzeća (Marijan Badel, nastao poslijeratnim povezivanjem tvornica Arko, Pokorni itd, Elka, Sila, Gorica) koja su bila čak povezana svojim industrijskim kolosijekom sa željezničkom mrežom. Od ostalih poznatih građevina i institucija tu su i tržnica i poslovna zgrada Kvaternikov trg, poslovna zgrada INA, nekadašnje kino Mosor (sada kazalište Luda kuća), park Bartola Kašića ...

Na šetnji je sudjelovao 51 sudionik.

Pogledajmo još jedan niz odličnih fotografija s Alternativnog piknika održanog povodom Dana planeta Zemlje! ❤️🌍Autor fot...
28/04/2026

Pogledajmo još jedan niz odličnih fotografija s Alternativnog piknika održanog povodom Dana planeta Zemlje! ❤️🌍

Autor fotografija je Vanja Babić osim fotografije načinjene dronom koja je donacija jednog od sudionika piknika.

Prije 5 dana bješe Dan planeta Zemlje ... i tim smo povodom učestvovali na Alternativnom pikniku kojeg je organizirao pr...
27/04/2026

Prije 5 dana bješe Dan planeta Zemlje ... i tim smo povodom učestvovali na Alternativnom pikniku kojeg je organizirao projekt Točka sastajanja koji je pokrenut unutar Muzeja suvremene umjetnosti, a usmjeren je na povezivanje muzeja, lokalne zajednice i suvremenih umjetničkih praksi.

Mapiranje kvarta voli takve programe i inicijative i s veseljem smo prihvatili poziv Točke sastajanja na suradnju, a ovaj je piknik bio prvi korak ove godine u tome smjeru. Posjetili smo jedan od gradskih kutaka koji tako često izmiče pažnji mnoštva koje prolazi pored njega u automobilima, autobusima i svim drugim mogućim prometalima ... a čak i oni koji idu pješice ili biciklom jedva da ga primjećuju.

Toga smo se dana, 22.04.2026., nježno, vrlo nježno, primakli travnjaku koji je smješten između zgrade MSU-a i poslovne zgrade INA, a omeđen je s obje strane širokim prometnim trakama Avenije Većeslava Holjevca koja Novi Zagreb dijeli na pola. Udobno smo se smjestili na tom travnjaku, točno u sredini svega, između novozagrebačkog zapada i novozagrebačkog istoka ... i sjedili. I radili ništa - ali i svašta. Ovo okupljanje nije imalo dugačak dnevni red, velike govore i snažne poruke ... ali je imalo puno lijepih detalja koji su se međusobno isprepletali, aktivnosti koje su bile kao stvorene da se popriča s onim ili onom ili onima koji su sjedili na drugoj strani dekice, pored suprotnog vrha olovke, iza našeg crteža ili pored kutije u koju smo ubacivali kolut ljepljive trake.

U jednom je časku dobra vila ovog nježnog osvajanja livade, Renata, s nekoliko riječi otvorila piknik ... i, ubrzo je stigao magični trenutak u kojem više nismo primjećivali gust promet s obje strane ceste, potpuno je nestao iz našeg vidokruga dok smo svu našu pažnju posvećivali crtanju, "pisanju" Kožarićeva citata na tlu, slušanju muzike, pisanju poruka na ljepljive ceduljice, razgovoru s onima koje nam je na put nanijela već spomenuta livada. Mi smo došli oživjeti nju - a ona je zauzvrat oživjela nas.

Citirat ćemo jednu od učesnica ovog piknika: "Prvi put radim nešto ovako, što ću sad?" ... ali i jednu drugu koja je na svojoj ceduljki napisala "Osjećam se ushićeno. Prija sunce i osjećaj da je ovo nešto neobično. Ponovila bih!"

I nama je prijao osjećaj da radimo nešto neobično. Bilo je lijepo nježno osvajati livadu koja tako rijetko dočeka posjetioce (možda jedino radnike Zrinjevca koji se tu i tamo provezu njome na svojoj kosilici i zapravo nikad i ne stanu nogom na nju?), bilo je lijepo prepustiti joj se i oslušnuti što nam ima za kazati i pokazati ... a prepustili smo se i drugim sudionicima ove livadne invazije koji su to zeleno ničije prostranstvo ispunili svojim šarenim dekicama, jastučićima, olovkama, termosicama, keksima, muzikom ... i livada je odjednom procvala, ne samo bijelim tratinčicama i zlaćanim zlaticama nego i nama ljudima.

I tako smo zajedno cvali i livada i mi, sve dok nas nije prekrila tama ... mi smo zarolali svoje prostirke i šuškavce, pokupili preostale bojice i ceduljke, prazne kutije od keksa i boce od vode, pozdravili se međusobno i s livadom ... i, da parafraziramo livadnu posjetiteljicu iz jednog od prethodnih odlomaka: Ponovili bismo!

Fotografije: Vanja Radovanović, Hrvoje Gradečak i Ivana Nekić

Točka sastajanja
Zagreb

ℹ️ Podsjećamo vas na sutrašnju šetnju (utorak, 28.04.2026.) pod  naslovom ▶️"Planet Kvatrić i njegova okolica: Tamo gdje...
27/04/2026

ℹ️ Podsjećamo vas na sutrašnju šetnju (utorak, 28.04.2026.) pod naslovom ▶️"Planet Kvatrić i njegova okolica: Tamo gdje je Arko postao Badel, Elka Bartol, a Gorica nije Velika"◀️ kojom vas želimo upoznati s industrijskom poviješću okolice Kvaternikovog trga koji je bio središte nekad vrlo aktivne industrijske zone koja je imala i svoj industrijski željeznićki kolosijek.

ℹ️ Sastanak je u 17:30 pored drvenog podija kod slastičarnice Vincek na Kvaternikovom trgu.

ℹ️ Voditeljica šetnje je Nikolina Hrust, dokumentaristica zaposlena u Umjetničkom paviljonu i predsjednica Vijeća MO Pavao Šubić.

ℹ️ Za šetnju nisu potrebne prijave. Šetnja će se održati po svim vremenskim uvjetima.

ℹ️ Šetnja je pripremeljena u suradnji s Mjesnim odborom Pavao Šubić.

I za kraj, evo dvije fotke koje ilustriraju industrijsku povijest okolice Kvatrića - na jednoj iz 60-ih, se vide dva tvornička dimnjaka u pozadini trga, a na drugoj, iz nepoznatog perioda, ali vrlo vjerojatno također iz 60-ih, se vidi bliski susret tramvaja i lokomotive manevarke.

Nadamo se da se vidimo na šetnji! 😎

16.04.2026. predsjednik udruge Mapiranje kvarta, Vanja Radovanović, održao je šetnju po Trešnjevki za sudionike međunaro...
25/04/2026

16.04.2026. predsjednik udruge Mapiranje kvarta, Vanja Radovanović, održao je šetnju po Trešnjevki za sudionike međunarodnog simpozija u organizaciji Kluba studenata sociologije "Diskrepancija" pod naslovom "Živjeti ili preživjeti? Stanovanje u 21. stoljeću."
Šetnji je prisustvovalo 8 sudionika iz Španjolske, Italije, Pakistana i Hrvatske.

Više o temama seminara se može vidjeti ovdje: https://www.instagram.com/p/DW0iHxVDV1V/

Šetnja "Savica za znatiželjne" održana je u subotu, 14.03.2026. pod vodstvom Vanje Radovanovića. Šetnja je organizirana ...
15/03/2026

Šetnja "Savica za znatiželjne" održana je u subotu, 14.03.2026. pod vodstvom Vanje Radovanovića. Šetnja je organizirana u suradnji s udrugom Žaruljica kulture i Knjižnicama grada Zagreba – Knjižnicom Savica, u sklopu programa Žaruljica kulture na Savici sufinanciranog sredstvima Grada Zagreba. Na šetnji je sudjelovalo 76 sudionika, a kao predstavnici domaćina su sudjelovale Dunja Vuković, predsjednica Mjesnog odbora Trnjanska Savica, te Snježana Ercegovac iz Knjižnica grada Zagreba - Knjižnice Savica.

Na šetnji je predstavljena povijest kvarta, od najranijih dana pa sve do danas, koja je ilustrirana starim fotografijama i isječcima iz starih karata i planova grada, a o kvartu su pričali i sami sudionici šetnje, od kojih su neki već desetljećima stanovnici Savice. Uz prošlost pričalo se i o sadašnjosti kvarta kao i njegovoj budućnosti dok je šetnja završena iznenađenjem, posjetom terasi zgrade u Gruškoj 18 s koje se kao na dlanu mogao vidjeti gotovo čitav grad.

U subotu, 07.02.2026. posjetili smo Srednjoškolsko igralište (tzv. Elipsi) u bloku između Savske ceste te Klaićeve, Kači...
08/02/2026

U subotu, 07.02.2026. posjetili smo Srednjoškolsko igralište (tzv. Elipsi) u bloku između Savske ceste te Klaićeve, Kačićeve i ulice Izidora Kršnjavoga.
Uz igralište, na kojem je najavljen skori početak gradnje podzemne garaže, obišli smo i Osnovnu školu Izidora Kršnjavoga kao i njihovu sportsku dvoranu, "Gombaonu" koja je inicijalno trebala biti prostor za gliptoteku, međutim neposredno pred gradnju odlučeno je da će to biti sportska dvorana. Na kraju šetnje posjetili smo nakratko i Arhitektonski fakultet u Kačićevoj ulici sa čijeg se 4. kata pruža prekrasan pogled na igralište i njegovu okolicu.

Šetnju su vodili Marin Duić (asistent na Arhitektonskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu), Viktor Kozar (bivši učenik OŠ Izidor Kršnjavi i Pedagoškog obrazovnog centra tj. današnje V. gimnazije, kao i samog igrališta) te Vanja Radovanović (predsjednik udruge).

Posjetu je psisustvovalo 73 posjetitelja.

Tijekom šetnje čuli smo ne samo što se sve tijekom vremena i povijesnih zbivanja dešavalo sa Srednjoškolskim igralištem v. Elipsom) i okolnim zgradama i školskim ustanovama već smo čuli i niz priča o školskim danima i odrastanju, od Viktora Kozara, jednog od voditelja šetnje, kao i drugih bivših učenika škole koji su prisustvovali šetnji.

Zanimljivo je istaknuti da je Srednjoškolsko igralište jedno od mjesta u gradu koje je imalo izuzetno dinamičnu povijest.

- sredinom 19. stoljeća se na toj lokaciji nalazila ciglana
- nakon potresa 1880. tamo su sagrađebne barake za privremeni smještaj nastradalih u potresu
- 1892. se tamo nalazio velodrom na kojem su organizirane biciklističke utrke
- 1894./1895. na zapadnom dijelu te lokacije je sagrađen dio zgrada tzv. Školskog foruma koji je povijest grada zadužio prvim međunarodnim natječajem za izgradnju školskih i kulturnih institucija pod ravnanjem Izidora Kršnjavoga. Sagrađeni dio svečano je otvoren u nazočnosti cara Franje Josipa. Uz zgrade uređeno je i igralište, preteča Srednjoškolskog igrališta.
- 1909. na igralištu je odigrana prva međunarodna nogometna utakmica u Zagrebu, HAŠK - BEAC (Mađarska) 3:0
- 1915., tokom Prvog svjetskog rata na mjestu igrališta se ponovo grade barake, sada za smještaj ratnih ranjenika
- do 1931. su u barakama, u sve lošijim uvjetima, živjeli izbjeglice iz Istre (nakon Rapalskih ugovora kojima je Istra pripala Italiji)
- 1931. se pale barake i teren uređuje za Srednjoškolsko igralište
- 1935. se otvara Srednjoškolsko igralište, tzv. Elipsa, koja je nekad uz više, nekad uz manje brige dočekala 2026. godinu

Zahvaljujemo se voditeljima šetnje te ravnateljici Osnovne škole Izidor Kršnjavi, Ljiljani Sosa Šimenc i školskom domaru na ljubaznosti i pomoći pri organizaciji šetnje kao i Fakultetu arhitekture na mogućnosti posjeta njihovim prostorima.

Također se zahvaljujemo autorima fotografija: Daša Filipčić, Saša Martinović Kunović, Vanja Radovanović, Mirjana Tomašević Dančević, Barbara Trbojević

Address

Paljetkova 8
Zagreb
10110

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Mapiranje kvarta posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Organization

Send a message to Mapiranje kvarta:

Share