22/08/2025
‼️
Ovi psi su preživjeli silovanja, a vi sada možete pomoći drugima da to ne dožive! Rok je sutra!
Svi se sjećate strave početkom godine, kad je otkrivena farma užasa te je par ljudi privedeno zbog organiziranog silovanja pasa i drugih životinja. Tad su skoro svi bili u šoku jer se ovo dešava "kod nas", a mi se pitamo odakle taj šok jer je Hrvatska crna rupa za dobro tretiranje životinja i to zna svaki zaštitar.
Neki od nas se sjećaju i kad je prije skoro 20 godina udruga Prijatelji životinja počela predlagati da se spolno općenje sa životinjama zabrani zakonom, a taj njihov prvi prijedlog je tad ODBIJEN ❗ Koja normalna osoba bi glasala da se to odbije? Pa eto, ima ih očito. Kao opravdanje je navedeno da za tim nema potrebe, i da je dovoljno što zakon zabranjuje životinjama izazivati bol, patnju, strah... Naravno da svaki bolesnik može lako izmigoljiti unutar tih definicija, posebno ako svako jutro pije rakiju sa sucem koji bi ga trebao osuditi. Nećemo ni spominjati "šale" o onim čudnim pastirima kojima fali žena pa eto, imaju ovcu. Vjerojatno je svima odavno bilo jasno da je zaštita životinja u Hrvatskoj jad i bijeda. Koliko god da se kroz prošlost zakon poboljšao zahvaljujući angažmanu udruga, i dalje provedba šteka. Kad se i krene provoditi, nekako se uvijek fokusira na ljude koji su napravili nešto banalno a zaobiđe one koji rade najviše zla životinjama, u svim sferama.
Ako se pitate gdje su sad ti psihopati s farme, ne morate se brinuti za njih. Oni hodaju na slobodi, i dalje su cijenjeni članovi društva, vaši rođaci, susjedi, prijatelji, kolege. Vjerojatno se silovanja sjećaju sa smijehom kao neku zabavnu anegdotu, kao ono kad se mi ne-silovatelji napijemo pa odlučimo da bi nam šiške dobro stajale. Njihovi bližnji ih tapšaju po ramenu "pa kom se nije desilo da je napravio nešto blesavo nekad u životu, hi-hi-hi". Nikakvu kaznu nisu dobili, pa čak niti društvenu. Možete misliti koliko njima znači što su se neki komentatori na društvenim mrežama zgražali. Oni hodaju slobodni i bez posljedica.
A psi? Uništili su ih na sve načine, a sad kad su se izvukli otamo, i dalje su im uništili šanse da imaju topli dom. Naime, ti psi se sad ne mogu dalje udomljavati dok se postupak ne završi. A svi smo svjesni koliko u Hrvatskoj traju postupci za najbanalnije stvari. Iako se kolegice iz Sklonište Srce za šapice brinu o njima i znamo da daju sve od sebe, isto tako smo svi svjesni da bi imati samo svoj dom i samo svoje ljude ipak bilo nešto drugo. A nakon svih trauma, sad su ih zakinuli i za to.
Sjećamo se i Ivora Ivaniševića koji je istaknut član i uz pomoć drugih (koji nisu nikad ni bili traženi ni kažnjavani) silovao je veći broj pasa, a onda izbjegao svaku kaznu. Sjećamo se i drugih u međuvremenu, pa evo baš nedavno je "čovjek" u Slavoniji silovao ovcu i kobilu, pa čak i mrtvu kokoš. On je isto slobodan, prošao je s 300tinjak eura kazne i uvjetnom. Strah nas je i pomisliti koliko ih još ima a za koje se ni ne zna uopće, odnosno ne zna se za njih šire od tih bolesnih krugova ljudi koji sudjeluju u tome. A sudjeluju zato jer mogu, zato jer ih boli briga za životinje, zato jer su minimalne šanse da će ikada snositi ikakvu kaznu.
Ništa u Hrvatskoj nije fer prema životinjama, i proći će još mnogo vremena da bude malo više fer. Ali sada vi možete pomoći da se napravi jedan korak prema tome. Upravo je na javnoj raspravi izmjena Kaznenog zakona RH. Savjetovanje s javnošću o Nacrtu prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Kaznenog zakona traje do sutra, odnosno 23.08.2025.godine te vas pozivamo da se uključite te svojim komentarom zatražite da silovanje životinja odnosno spolna zlouporaba životinja uđe u Kazneni zakon kao zasebno kazneno djelo te da se sankcionira visokim kaznama.
Link na javnu raspravu je: https://esavjetovanja.gov.hr/ECon/MainScreen?entityId=31107
Vaši komentari neka budu za Leiu, Martu, Tilu, Archija i sve ostale bezimene koji nisu dočekali spas. Molimo vas, nemojte se oglušiti. Životinje se ne mogu izboriti same za sebe, i u leglu ovakvih psihopata koji im žele zlo, vi ste sve što imaju. U moru tolikih ljudi koje boli briga, neka zakonodavci vide da ima i ljudi kojima je stalo. Neka znaju koliko ljudi želi da u Hrvatskoj silovanje životinja bude bolestan čin s ozbiljnim kaznama, a ne ležerna tradicija!