MTÜ Jutumaja

MTÜ Jutumaja Asume Viljandimaal. Traditsioonis on ikka olnud selliseid jutumajasid, kuhu rahvas kogunes head jutustajat kuulama ja oma lugusid pajatama.

Jutumaja seob sõbralik koostöö Männiku Metsataluga (ööbimine, kodune toit ja saunad) ja Heimtali Loomestuudioga (savitöö ja meisterdamise võimalus). Jutumaja rändab ka ringi. Jutuhommikud, -lõunad, -õhtud ja -ööd ootavad kuulajaid. Juturajad kaasa matkajaid. Huvi korral võtke ühendust:
[email protected]
51 40 242

MTÜ Jutumaja veavad Piret Päär ja Kadri Roosi. Head abilised-kaasteelised, kes võiksid oma oskustega Jutumaja loomisele kaasa aidata, on alati oodatud.

Täna taas ühel väärikal sünnipäeval!Mustvee raamatukogu - 125!Kulno Malva - muusika, Piret Päär - jutud!Muude lugude kõr...
22/05/2026

Täna taas ühel väärikal sünnipäeval!
Mustvee raamatukogu - 125!
Kulno Malva - muusika, Piret Päär - jutud!

Muude lugude kõrval pajatan kindlasti ka Kalevipojast. Ikka on lugusid, mida pole varem märganud.

Kas teie teadsite, et kord läks Kalevipoeg asjatoimetuse pärast Tallinna. Tallinnast nägi ta ära, et tema valge hobune hulga huntidega ranna ääres hädas olnud. Küll lõhkunud loom eest kui takka üles, aga hundid olnd halastamatud. Võttis suure kivi ja viskas hunta kiviga — kõik hundid surnuks. Hobuse aga vilistas ta oma juure Tallinna. Praegugi seisab heinasaadu-sugune kivi Peipsi rannas Mustvee külas.
E 31124/5 < Torma, Kõnnu v. — E. Soodla (1897).

Foto:Ruudu Rahumaru
Koht:Männiku Metsatalus.
Selja taga olev suitsusaun on muuseas ka väga hea koht lugude kuulamiseks!

Ahoi!Istun ja mõtlen siin, et kas on jutumaja sõprade hulgas kedagi, kes Kablis elab või seal lähedal? Otsin kedagi, kes...
20/05/2026

Ahoi!
Istun ja mõtlen siin, et kas on jutumaja sõprade hulgas kedagi, kes Kablis elab või seal lähedal? Otsin kedagi, kes suvelaagri rahvale natuke kokaks oleks nõus olema.
Ehk keegi teab kedagi soovitada?
Väga lihtsat toitu.
Väga kiire oleks teada saamisega🙏🏻

Olin eile jutustamas kahes raamatukogus. Tondi kooli lastega oli mõnus ja miks ka mitte, olen ju ise pärit Tondisoolt🙃 K...
14/05/2026

Olin eile jutustamas kahes raamatukogus.
Tondi kooli lastega oli mõnus ja miks ka mitte, olen ju ise pärit Tondisoolt🙃 Kui ludinal tuli neilt lastelt ideid, kus minu räägitud lugusid võiks jutustada.
Tegelikult algas kohtumine Tondi raamatukoguga juba eelmisel õhtul, kui ühel headuse defitsiitsel hetkel sain juhataja Eikelt kirja, mille lõpusõnadeks olid:"Kuidas ma saaksin Teie tulekut- olekut mugavamaks muuta?" Küll see oli kena.
Jaksu teile seal!

Teine jutustamine oli Nõmme raamatukogus.
Jälle mõnus ja sõbralik vastuvõtt.
Kuulajajateks 7.klassi noored (minu lemmikud ju😊🙃) ja Nõmme rahvas. Esimesena saabus üks kena naine kolme tütrega (ma ise arvan, et need olid tema lapsed) ja nad tundusid nii soojad ja sõbralikud, et arvasin nad kohe vanadeks tuttavateks. Seepärast palusin neid julgelt esimesse ritta istuda, sest "need seitsmendikud" ju tahavad olla võimalikult kaugel maailmast. Ütlesin - "Te nagu omad inimesed juba, istuge siia!" Kui siis hiljem küsisin, et kus me varem kohtunud oleme, ütles tema - polegi. Nemad esimest korda tulid kuulama.
Vaat, kus lops.
Nii võib ka siis olla, et polegi, aga ikkagi on kuidagi🤭

Aga kogu kohtumine oli väga elus ja ilus. Oli väga avatud ja soojade silmadega noori, oli ka peidus pooli...

Aitäh raamatukogurahvas ja Siret!
Kohtumisteni!

Ja teised raamatukogus, peagi on Kulkade tähtaeg 👋

Lugusid võib jutustada nii ja naa ja kolmat moodi ka. Tänapäeval on väga populaarne kasutada muusikat juttude illustreer...
12/05/2026

Lugusid võib jutustada nii ja naa ja kolmat moodi ka.
Tänapäeval on väga populaarne kasutada muusikat juttude illustreerimiseks. Mingil ajal tundus, et ilma selleta ei julgetagi enam jutustada, kui midagi muud pole, siis kalimba või sansula sobib ka. Muidugi on muu maailma kultuurides see olnud ka muistsetel aegadel väga pop. Ka keskaegne rändav jutuvestja pidi suutma tõmmata tähelepanu just endale, sest meelelahutajate järjekord lossi ukse taga võis olla pikk...😊

Meie traditsioonis on olnud teistmoodi.
Minu isa oli väga hea pillimees, aga ta kunagi ei jutustanud sinna juurde lugusid, kuigi ta oli suurepärane ja sarmikas jutustaja. Need kaks asja olid täiesti lahus. Mulle meeldis vaadata oma isa, kui ta pilli mängis. See oli tema aeg olla kusagil väga kaugel ära.
Aga jutustamine, see on ju maksimaalne kohaolek...

Olen aastaid teinud koostööd erinevate muusikutega, aga mitte selleks, et jutulugusid kuidagi muusikaliselt illustreerida.Oleme alati justkui kaks erinevat jutustajat, üks kõneleb muusikaga - teine juttudega.
Mõnikord oleme isegi kolmeksi laval, näiteks nagu sel suvel Viljandi Folgil.

🎺Cätlin Mägi, 🎷Marko Mägi ja 🩰mina.
Laupäeval, 25.07 Aidas.

Head emadepäeva!Kas on tänapäeval kedagi, kes julgeb seda vana juttu jutustada...🙂Ema armastus.Ühes külas elas üks talup...
10/05/2026

Head emadepäeva!
Kas on tänapäeval kedagi, kes julgeb seda vana juttu jutustada...🙂

Ema armastus.

Ühes külas elas üks talupojapere. Mees töötas rikka naabri põllul, naine küpsetas ja müüs riisileivakesi. Neil oli poeg Han Sek Bon, keda nad väga armastasid.
Sõbralikult elati kehviku peres, aga siis jäi isa raskelt haigeks ja suri. Surivoodil ütles ta oma naisele:„Tahan, et meie poeg saaks väga hea hariduse. Siis teda austatakse.“ Naine tõotas mehele, et täidab tema soovi.
Kui Han Sek Bon sai seitsme aastaseks, ütles ema: “Nüüd pead sa õppima asuma. Kümneks aastaks.“ Han Sek Bon läks kooli, ema aga jäi üksi oma väiksesse majja.
Ühtegi õhtut ei möödunud, kui ema poleks mõelnud oma pojale. Öösiti arvutas ta, mitu aastat, kuud ja päeva peab mööduma, enne kui ta näeb oma kallist pojast. Ent jällenägemiseni jäi veel palju päeva.

Ühel õhtul kuulis ema maja läheduses kellegi samme. Ta avas ukse ja nägi oma poega. Nii väga tahtis ta pojale vastu söösta ja teda kallistada. Aga ta ei teinud seda. Koguni ei naeratanud oma pojale, küsis ainult: „Poeg, sinu õpingutest on möödas vaid viis aastat? Miks tulid sa enne õiget aega tagasi? Kas kõik teadused juba ära õpitud? Kas võid eksamile minna?“
Hon Sek Bon ei oodanud emalt nii karmi vastuvõttu. Poeg puhkes nutma ja ütles: „Ema, ma olen väga väsinud. Palun anna mulle süüa ja hommikul räägin sulle kõigest!“
Kuidas küll oleks ema tahtnud pojale pakkuda kõige paremat sööki, mida tema majas leidus. Valmistada talle pehme ase ja lasta tal puhata.
Aga ta ei teinud seda, küsis vaid uuesti: “Oled sa siis juba kõik teadmised omandanud, mida sa pidid kümne aasta jooksul õppima?“
Poeg vastas:“Kõik, mis ma pidin kümne aasta jooksul ära õppima, on mul õpitud, sellepärast tulingi ma enneaegu tagasi.“ Ema sõnas:“Siis võta pintsel, tušš ja paber ning kirjuta esimesed kümme hieroglüüfi,” ütles ema.
Kui poeg oli pisaratega võideldes paberi, tušši ja pintsli välja võtnud, kustutas ema tule ja sõnas: „Sina joonistad pimedas hieroglüüfe ja mina küpsetan sulle leiba.“

Mõne aja pärast hüüdis ema:“Leivad on valmis!“ Ja ta süütas uuesti lambi.
Han Sek Bon näitas emale oma tööd. Pimedas maalitud hieroglüüfid olid ebaühtlased, mõne kohas aga oli koguni tuššiplekke. Siis ütles ema: “Vaata minu riisileivakesi.“
Han Sek Bon vaatas. Leivad olid siledad, ilusad, ühtlased nagu oleksid ühe vormiga vormitud, otsekui heleda tule valgel küpsetatud.
Ema ütles:“Poeg, mine tagasi kooli ja tule koju siis, kui su teadmised kõiges, mida sa pidid õppima, on täiuslikud.“
Han Sek Bon hüüdis paluvalt:“Oo, lubage emakene, et ma jään koju hommikuni! Pikki päevi ja öid ruttasin ma ilma puhkamata teie poole. Mul pole veel jõudu uuesti nii pikale teele asuda!“- „Ei poeg, sul pole aega puhkamiseks,“ vastas ema rangelt. «Võta need leivad teele kaasa ja mine!“

Han Sek Bon asus pimedas tagasiteele. Teekond oli raske. Talle tundus, et ema on tema vastu julm ning ülekohtune. Hommikul tegi ta lahti kompsu, milles olid ema küpsetatud leivad ja ta veendus jälle, et pimedas küpsetatud leivad olid tõepoolest kõik täiuslikud ja väga maitsvad.
Han Sek Bon mõtles:“Ema tuli pimedas oma tööga hästi toime, mina ei tulnud. See tähendab, et tema tunneb oma tööd paremini, kui mina.“ Ja ta sai taas jõudu õpingute alustamiseks.

Möödus veel viis aastat - ning jälle kuulis ühel õhtul ema maja ees samme. Ta avas ukse ja nägi oma poega.Ema küsis:“Kas oled nüüd kõik teadmised omandanud?“
„Jah,“ vastas poeg. Ta võttis paberi, pintsli ja tušši ning puhus tule ära. Mõne minuti pärast ütles Han Sek Bon:“Võite uuesti lambi süüdata!“ Ema süütas tule ja astus poja juurde. Seal nägi pabereid, mille olevad hieroglüüfid olid kõik täiuslikud.
Siis hüüdis ema:“Kuidas ma sind ootasin! Kuidas igatsesin!“
Möödusid aastad, Han Sek Bon sai kuulsaks õpetlaseks. Kui ta õpilased küsisid, kuidas tal õnnestus nii palju tarkust elu jooksul omandada, vastas Han Sek Bon:“Ema armastus õpetas mind olema nõudlik iseenda vastu!“

Korea.

03/05/2026
Jutumajja võib juba homme ja ülehommegi talgutele tulla! Natuke kaevata, natuke väga ilusat mulda vedada 😊 ja veel nipet...
29/04/2026

Jutumajja võib juba homme ja ülehommegi talgutele tulla!
Natuke kaevata,
natuke väga ilusat mulda vedada 😊
ja veel nipet-näpet.
Helista, kui tahad maale ja abisse tulla!
Häid lugusid jutustan päevalõpuks!

Lind laulab just praegu -
Ööbik, ööbik! Ei tea, ei tea! Mis, mis, mis, mis, mis!

Eile Aravete koolis jutustamas!Hea kohv ja teadmine - Meie reliikvia - on haridus!Enne veel, kui muinastamine lõppeda jõ...
29/04/2026

Eile Aravete koolis jutustamas!
Hea kohv ja teadmine - Meie reliikvia - on haridus!

Enne veel, kui muinastamine lõppeda jõudis oli õpetaja Aire jõudnud välja printida ühe kinnipüütud jutuhetke, mis läks kohe autogrammistamisele🙃

Just hetkel, kui siin kirjutan, hakkas tuul välisust kangutama...ei saanud sellest jagu, aga sisemine andis järele ja kü...
26/04/2026

Just hetkel, kui siin kirjutan, hakkas tuul välisust kangutama...ei saanud sellest jagu, aga sisemine andis järele ja külm, sügishõnguline tuuleiil valgus tuppa...Köögikubu klapid klõbisevad ja...kui poleks päev, siis oleks isegi õudne😊

Aga on üks vana rahvajutt, mis selgitab, miks märtsi lõpupäevi nimetatakse mõnel pool - laeunupäevadeks.
Üks karjus lubas märtsikuule tänutäheks tallekese, kui see tuule ja ilma leebe hoiab, et etma karjal hea oleks. Märts tegi nagu mees palus. Kui kevad juba üha enam jõudu kogus, hakkas karjus oma lubadust kahetsema ja ei andnudki märtsile tallekest. Ja no ega teagi, mis solvavat ta veel öelda võis. Märtsikuu vihastas, laenas vend aprlillilt kolm päeva ja...Ühel sadas vihma, teisel lund ja kolmandal puhus kõige kurjem tuul, mida keegi eales tundnud on. Ja meheke kaotas kogu oma karja.

Ega need kuud hoiavad kõik ühte. Nõnda võib ka aprill vend maikuult kolm päeva laenuks paluda.

🎈AGA, olen 28.aprillil Järvamaal hommikul lastele jutustamas.
Kas keegi ehk veel tahab seal, Keskmaal, minu jutte kuulata? Mõnel
koosolekul,
nõupidamisel,
koolitusel...
Niisugune mõnus üllatuskülaline oleksin 15-20 minutiks 🙃

Address

Viljandimaa
Viljandimaa

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when MTÜ Jutumaja posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share