Věříme, že každé město je odrazem svých obyvatel, jejich angažovanosti, hodnot a snah o společné dobro. Naše město a jeho budoucnost nám leží na srdci. V posledních letech nás znepokojuje, jakým směrem se správa našeho města ubírá. Obavy a znepokojení máme nejen z konkrétních rozhodnutí, ale i z obecné politické kultury, která ovlivňuje život a veřejný prostor ve městě. Proto jsme se rozhodli míst
o pouhého pozorování aktivně jednat – spojit síly, zájmy a zkušenosti a založit občanskou iniciativu Dobrman. Jsme skupinou aktivních občanů města, kteří nechtějí být lhostejní k otázkám veřejné správy a směřování města. Proč právě Dobrman? Název naší iniciativy nebyl zvolen náhodně. Stejně jako dobrman, pes známý svou ostražitostí a ochranitelskou povahu, i my chceme být bdělí, důslední a nekompromisní vůči nespravedlnosti, chceme chránit zájmy občanů našeho města. Název naší iniciativy zároveň lze chápat jako akronym, což přidává jeho významu další rozměr:
D jako důvěryhodnost a dialog
O jako ostražitost a odvaha
B jako bezpečí a budoucnost
R jako rovnováha a respekt
M jako moudrost a motivace
A jako angažovanost a autenticita
N jako naslouchání a naděje
Chceme systematicky a dlouhodobě sledovat rozhodování vedení města, poukazovat na nedostatky a usilovat o jejich nápravu. Stejně tak chceme podporovat dle našeho názoru správná rozhodnutí či směřování, přinášet pozitivní podněty, otevírat důležitá témata k diskusi a podporovat transparentnost ve všech aspektech místní správy, do které chceme vrátit více důvěry a naděje. Chceme tím přispívat k vytváření prostoru pro skutečnou diskuzi a dialog mezi občany a vedením města. Věříme ve spolupráci, respekt a otevřenost – hodnoty, které tvoří pevné základy každé zdravé a prosperující komunity. Proto budeme:
– dohlížet na dodržování zákonů, pravidel a principů zdravého rozumu,
– otevřeně upozorňovat na problematická rozhodnutí a netransparentní jednání,
– zveřejňovat fakta, která by jinak mohla zůstat skrytá,
– klást otázky a vyžadovat na ně jasné a srozumitelné odpovědi,
– prověřovat efektivitu investic a projektů financovaných městem. Dále budeme:
– přinášet do veřejného prostoru nová či opomíjená témata,
– vnášet do diskuzí nové a nevšední pohledy,
– motivovat občany k aktivnějšímu zájmu na věcech veřejných,
– podporovat zlepšení komunikace mezi obyvateli a vedením města,
– iniciovat veřejné diskuze na důležitá témata,
– organizovat informační kampaně zaměřené na zvyšování povědomí o správě města,
– podněcovat inovativní návrhy pro zlepšení kvality života ve městě. Pouze společným úsilím můžeme ovlivnit budoucnost Nového Města nad Metují a udržet jeho jedinečné kouzlo pro současné i budoucí generace. Věříme, že jen aktivní občanská společnost může zajistit, aby bylo město spravováno skutečně transparentně, férově, udržitelně v zájmu všech jeho obyvatel. Budeme velmi rádi a přivítáme každého, kdo spolu s námi vyznává podobné hodnoty a připojí se k nám, případně bude nejenom sledovat naši činnost, ale pomůže nám šířit informace mezi své přátele a známé.