Za sigurnu IX transverzalu

Za sigurnu IX transverzalu Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Za sigurnu IX transverzalu, Nonprofit Organization, Sarajevo.

Pridružite nam se i podržite sigurnosne adaptacije raskrsnice koja je žila kucavica Kantona Sarajevo, a na kojoj se svakodnevno dešavaju saobraćajne nesreće sa ozbiljnim zdravstvenim i imovinskim posljedicama.

📢 LIJEPE VIJESTI UOČI REKONSTRUKCIJEDrage komšije,U skladu sa ranijim najavama i savjetima direktora Direkcije za puteve...
02/05/2026

📢 LIJEPE VIJESTI UOČI REKONSTRUKCIJE

Drage komšije,

U skladu sa ranijim najavama i savjetima direktora Direkcije za puteve Kantona Sarajevo, Selmira Kovača, prošle sedmice smo održali sastanak sa šefom odsjeka Službe za investicije i komunalne poslove Općine Novi Grad Sarajevo, Sandinom Balićem, a koji (sastanak) je održan u režiji vijećnika Općinskog vijeća Općine Novi Grad Sarajevo, Mirze Memiševića.

➡️ Sastanak je protekao u izuzetno konstruktivnoj i pristupačnoj atmosferi. Naši zahtjevi su pažljivo saslušani, uz veliko interesovanje za problem sigurnosti na IX transverzali.

➡️ Razgovor smo usmjerili na konkretna rješenja, koja su kroz diskusiju dodatno precizirana i jasno definisana. Tehnička rješenja su u cijelosti u domenu diskrecije stručnih lica i naše mogućnosti i prijedlozi su uslovljeni njihovim procjenama.

📄 Kao rezultat toga, ove sedmice smo i zvanično predali pismeni zahtjev kojim smo, shodno održanom sastanku, predložili integraciju sigurnosnih mjera u predstojeću rekonstrukciju.

📌 Rekonstrukcija će se raditi u sklopu nadležnosti Direkcije za puteve, shodno projektu rekonstrukcije Općine Novi Grad Sarajevo. Mislim da smo na pravom mjestu, u pravu vrijeme.

Nadamo se najboljim ishodima.

📢 POSLANI NOVI DOPISI NADLEŽNIMADragi sugrađani, želimo vas informisati da smo danas uputili dva nova zvanična dopisa:👉 ...
10/04/2026

📢 POSLANI NOVI DOPISI NADLEŽNIMA

Dragi sugrađani, želimo vas informisati da smo danas uputili dva nova zvanična dopisa:

👉 prema Direkciji za puteve KS – sa zahtjevom da se u rekonstrukciju IX transverzale uključe konkretne fizičke mjere sigurnosti (usporivači, podignuti prelazi, signalizacija), ali i priprema infrastrukture za kamere i radare

👉 prema MUP-u KS – sa ponovnim zahtjevom za hitno postavljanje radara i nadzornih kamera, bez daljeg odgađanja

📌 Jasno smo naglasili da:

- nesreće i dalje traju
- opravdanost radara je već utvrđena
- rekonstrukcija ne smije biti izgovor za čekanje

Ovo je nastavak naše borbe na svim frontovima.

📢 VAŽNA OBAVIJESTNa raskrsnici između B i C faze ponovo se dogodio ozbiljan udes. Jedan u nizu novih udesa na IX transve...
26/03/2026

📢 VAŽNA OBAVIJEST

Na raskrsnici između B i C faze ponovo se dogodio ozbiljan udes. Jedan u nizu novih udesa na IX transverzali.

Prije svega, hvala svima koji su nas o tome obavijestili jer vaša reakcija nam mnogo znači i pomaže da dokumentujemo stvarno stanje na terenu i pokažemo nadležnima da njihova OGRANIČENA rješenja nisu adekvatna i da su građani naših naselja i dalje ugroženi opasnošću koja se mora HITNO I POTPUNO riješiti NA CIJELOJ LOKACIJI TRANSVERZALE.

PODRŽITE NAS KLIKOM NA LINK: https://invite.viber.com/?g2=AQASCddd2CukOVUWnW41lg%2BytNJeu4ulcJq9l9tW2yjg1D8TMImA9as98AUCBG3G

❗Mi smo bili najstrpljiviji. Trudili smo se sarađivati sa vlastima i ne politizirati ovaj problem, bježeći od svake malicioznosti prema nadležnima.

DA LI MORAMO ZATVORITI RASKRSNICU DA BI NAS OZBILJNO SHVATILI?

PODRŽITE NAS KLIKOM NA LINK: https://invite.viber.com/?g2=AQASCddd2CukOVUWnW41lg%2BytNJeu4ulcJq9l9tW2yjg1D8TMImA9as98AUCBG3G

Od ponedjeljka aBd pokrećemo novu fazu kampanje:

➡️ obraćamo se svim relevantnim i kredibilnim institucijama, u prilogu šaljemo peticiju stanovnika ovih naselja, te dokumentovane izvještaje sa fotografijama sa zahtjevima ZA HITNO POSTUPANJE

➡️ radimo na studioznoj, predanoj i ozbiljnoj pripremi za nove proteste

ZA SIGURNU IX TRANSVERZALU, KOJA JE VEĆ IMALA SMRTNIH ISHODA I UŽASNIH NESREĆA I NE TREBA SE TRETIRATI NIKAKO DRUGAČIJE NEGO JEDNA CJELINA I OGROMAN DVODECENIJSKI KANTONALNI PROPUST

Ako pokažemo zrelost, jedinstvo i odlučnost kao naselje – spremni smo ići i pred Ministarstvo saobraćaja KS.

PODIJELITE! PODRŽITE NAS KLIKOM NA LINK: https://invite.viber.com/?g2=AQASCddd2CukOVUWnW41lg%2BytNJeu4ulcJq9l9tW2yjg1D8TMImA9as98AUCBG3G

Teška saobraćajna nesreća dogodila se večeras u naselju Alipašino Polje u Sarajevu.

📢 URGENCIJA ZA MINISTRA KATICU – VAŽNA OBAVIJESTDanas smo poslali službenu molbu Ministarstvu unutrašnjih poslova KS (n/...
26/11/2025

📢 URGENCIJA ZA MINISTRA KATICU – VAŽNA OBAVIJEST

Danas smo poslali službenu molbu Ministarstvu unutrašnjih poslova KS (n/r Ministra) u ime naše građanske inicijative u kojoj tražimo:

✔️ Hitno postavljanje *dva stacionarna radara u oba pravca* IX transverzale
✔️ Postavljanje *nadzorne kamere*, kao što je urađeno u B fazi i Nedžarićima
✔️ Da se mjere sprovedu *bez čekanja rekonstrukcije*, jer rekonstrukcija može kasniti, a "divljanja" se nastavljaju
✔️ Da se dostavi zvaničan, pisani odgovor prema građanima

U dopisu smo jasno naveli da je *MUP već potvrdio opravdanost radara*, te da su opasna i rizična vožnja i dalje svakodnevna pojava na široj lokaciji raskrsnice – posebno opasna zbog dvije osnovne škole u blizini, hiljade pješaka i višegodišnje historije nesreća.

🔴 Detalji pismena u prilogu.

Hvala svima na podršci.
Nastavljamo dalje, zajedno i istrajno. 💪

15/11/2025

📢 VIJESTI IZ INICIJATIVE

Upravo sam obavio razgovor sa Almirom iz BS Telecom Solution d.o.o. Sarajevo *(firma kojoj je Ministarstvo saobraćaja KS još u augustu izdalo nalog za izmjenu intervalnog plana)* - budući da mi nikada nisu odgovorili na mejl koji sam poslao još prije 20ak dana.

Kao što ste mogli primijetiti na videu, *uključivanje crvenog svjetla na semaforu za vozila koja dolaze iz pravca Mojmila u intervalu od 5 sekundi u odnosu na vozila koja dolaze iz pravca Bulevara* je urađeno po pomenutom nalogu.

Zaključujemo da je ova izmjena jedino što ćemo dobiti od Ministarstva saobraćaja KS-a. Da li smo mogli dobiti više, uzimajući u obzir podjelu nadležnosti, tako nešto najbolje znaju u ovom ministarstvu.

Imali smo dva-tri manja udesa nakon ove izmjene. *Smanjenje broja udesa na ovoj raskrsnici je osjetno i nadamo se da će tako ostati.* Ako ostane, postigli smo kratkoročno rješenje.

📌 U tom slučaju, postupak prema Ministarstvu saobraćaja KS smo (uspješno?) priveli kraju. Naredni koraci:

1. Prema MUP-u KS: sada imamo priznatu potrebu za radarima, ali tražimo *hitnu realizaciju bez čekanja* budžeta i rekonstrukcije (od ponedjeljka aBd urgiramo postavljanje radara). *Na zahtjev za postavljanje nadzornih kamera na raskrsnici su se oglušili*, ali mi ćemo na tome krajnje insistirati, pa makar i preko Skupštine KS-a,
2. Prema Direkciji za puteve KS: tražimo da se sigurnosna rješenja uvrste u projekat skorašnje rekonstrukcije IX transverzale (usporivači, podignuti prelazi, signalizacija i sl.)

LEDENI BRIJEG SE TOPI.
Zajedno do kraja. 💪

📢 DOSADNI SMO I NAPORNI, ZATO ĆEMO ABD USPJETI Nema ništa što može biti dosadno i naporno kada je život u pitanju.Danas ...
20/10/2025

📢 DOSADNI SMO I NAPORNI, ZATO ĆEMO ABD USPJETI

Nema ništa što može biti dosadno i naporno kada je život u pitanju.

Danas smo uputili službeni dopis firmi BS Telecom Solution d.o.o. Sarajevo, koja je prema Ministarstvu saobraćaja KS zadužena za izmjenu signalnog plana na raskrsnici IX transverzale (ul. Semira Frašte - Geteova).

👉 U dopisu smo ih pitali zašto izmjene još nisu sprovedene, iako je nalog Ministarstva izdat još u augustu, te kada će biti izvršene.

📌 Podsjećamo: upravo te izmjene (razdvajanje tokova vozila i izmjena intervala prolaska) predstavljaju kratkoročno rješenje koje bi trebalo odmah povećati sigurnost raskrsnice - do rekonstrukcije saobraćajnice.

Jer naši životi, životi naših najdražih, naše zdravlje, strahovi i imetak, i nadasve nepravda - nisu samo statistika.

📢 LIJEPE VIJESTI IZ INICIJATIVEMUP Kantona Sarajevo je 9.10.2025. godine zvanično odgovorio na ranije podnesenu inicijat...
20/10/2025

📢 LIJEPE VIJESTI IZ INICIJATIVE

MUP Kantona Sarajevo je 9.10.2025. godine zvanično odgovorio na ranije podnesenu inicijativu vijećnika Općine Novi Grad o postavljanju radara na raskrsnici IX transverzale (ul. Semira Frašte - Geteova).

👉 U odgovoru je ekspertna radna grupa MUP-a potvrdila da je postavljanje radara potpuno opravdano, ali da će se realizacija izvršiti „u skladu sa finansijskim mogućnostima Ministarstva“.

To znači da je načelna odluka o postavljanju već donesena, ali da još nije određeno kada će se sprovesti.

PODRŽI NAS: https://invite.viber.com/?g2=AQASCddd2CukOVUWnW41lg%2BytNJeu4ulcJq9l9tW2yjg1D8TMImA9as98AUCBG3G

📌 Za nas, to je značajan korak naprijed u jednom od tri postupka koje vodimo:

1. Prema Ministarstvu saobraćaja KS: čeka se izmjena režima semafora (kratkoročno rješenje, upućen je novi poziv ministru saobraćaja KS sa obavijesti da do današnjeg dana nije došlo do izmjene režima rada semafora - firma zadužena za izmjenu je BS Telecom Solution d.o.o. Sarajevo),

2. Prema MUP-u KS: sada imamo priznatu potrebu za radarima, ali tražimo hitnu realizaciju bez čekanja budžeta i rekonstrukcije (poznajemo načine kako ovo ubrzati, ali ostavljamo razuman rok da rješenje sprovedu sami - 30 dana od dana odgovora na inicijativu vijećnika),

3. Prema Direkciji za puteve KS: tražimo da se sigurnosna rješenja uvrste u projekat rekonstrukcije IX transverzale (usporivači, podignuti prelazi, signalizacija i sl.)

💬 MOLIMO VAS DA ISPRATITE OVU BORBU JER ĆE VJEROVATNO DOĆI MOMENAT KADA ĆEMO OPET MORATI RAČUNATI NA NAŠU BROJNOST U VRŠENJU PRITISKA.

📌I bilo bi baš lijepo da pozivamo druge u ovu borbu. Do sada smo uspjeli razviti svijest vozačima i pješacima o rizičnosti šire lokacije raskrsnice i uvjeren sam da je i to utjecalo na smanjenje broja nesreća. Ali mi smo zaboravni i ne možemo računati na puko širenje svijesti javnosti.

NE, NISMO ZABORAVILI NA NADZORNE KAMERE! Lično sam doživio veliku nepravdu i materijalnu štetu u sopstvenom udesu na ovoj lokaciji, a koja je mogla biti riješena postojanjem nadzorne kamere prema raskrsnici.

Za sve koji misle da običan čovjek, uz podršku, ustrajnost i organizaciju, ne može ishodovati promjene, pročitajte zadnje obavijesti iz inicijative:

https://invite.viber.com/?g2=AQASCddd2CukOVUWnW41lg%2BytNJeu4ulcJq9l9tW2yjg1D8TMImA9as98AUCBG3G

Zahvaljujemo svima na istrajnosti i podršci.
Zajedno do kraja. 💪

04/10/2025

ODGOVOR, KONAČNO

Danas smo konačno zaprimili odgovor savjetnika ministra Štete na mejl koji smo poslali još 18.9.2025. godine. U nastavku pročitajte njegov odgovor:

"Poštovani,

Ministarstvo saobraćaja je još u augustu kada se desila veća saobraćajna nesreća i prije svih dopisa koje smo zaprimili, te kako smo i naveli u našem odgovoru na zastupničku inicijativu izdalo nalog za izmjenu intervalnog plana firmi koja vrši uspostavu novog sistema upravljanja semaforima te je novi intervalni plan semafora instaliran na predmetnoj raskrsnici.

Detaljno smo sagledali ovu situaciju sa našim konsultantima i napravili smo 3 rješenja. Pristupili smo prvom rješenju koje je namanje bilo zahtjevno i koje je bilo najbrže obzirom da smo htjeli promptno djelovati jer je ta raskrnica što se tiče bezbjednosti veoma rizična.

Radi se o izmjeni dosadašnjeg plana rada semafora gdje za vozila iz smjera Mojmila prema ulici Bulevar Meše Selimovića je smanjen tj. smaknut interval 5 sec. u odnosu na vozila drugog smjera. Isto je u prvih 10tak dana primjene bilo ok, međutim desila se opet manja saobraćajna nesreća kada je i stub iz vaših slika iskrivljen.
Ostala dva rješenja, ona iziskuju i građevinske radove te i dodatnu opremu, što iziskuje više vremena.

Radi boljeg shvatanja, implementacijom adaptivnog upravljanja saobraćaja je planirana zamjena opreme uz dodatna poboljšanja da bi se postigao što bolji protok saobraćaja, isti projekat nije imao zadatak nove regulacije saobraćaja i ono što smo mogli u postojećoj situaciji uraditi je i urađeno.

Moram napomenuti, da je Direkcija za puteve kao nadležni upravitelj upoznata sa svim te da u narednom periodu trebaju raspisati i tender za rekonstrukciju navede ulice, gdje je plan da se ubaci rješenje koje se prema istraživanju pokazalo kao najadekvatnije za povećanje sigurnosti.

Kada je riječ o postavljanju radara i kamera za snimanje prekršaja isto je u nadležnosti Ministarstva unutrašnjih poslova, gdje preko ekspertne radne grupe (MUP osnovao) upućuje se zahtjev te se ocjenjuje opravdanost postavljanja radara.
Kada je riječ o ograničavanju brzine vjerujem da je isto i predviđeno Direkcijinim projektom rekonstrukcije.

S poštovanjem,

Tarik Bašović
Pomoćnik ministra
Sektor za sigurnost saobraćaja, tehničku regulaciju saobraćaja i saobraćaj u mirovanju
Ministarstvo saobraćaja
Kanton Sarajevo"

19/09/2025

Tekst mejla kojeg smo upravo poslali pomoćniku ministra Štete, Tariku Bašoviću, koji je potpisao raniji odgovor na Zastupničko pitanje Skupštine KS po pitanju raskrsnice. Pridruzi se Viber grupi za puni tekst mejla jer je ovdje iz nekog razloga samo dio materijala.

Za sve sa kojima se nismo stigli 'uganjati', ispod je link za online peticiju:https://www.onlinepeticija.com/ukletaraskr...
18/08/2025

Za sve sa kojima se nismo stigli 'uganjati', ispod je link za online peticiju:

https://www.onlinepeticija.com/ukletaraskrsnica

Molimo vas da podijelite i proslijedite ovu poruku dalje.

Predmet: Zahtjev za hitno poduzimanje mjera radi sigurnosti i sprječavanja nesreća na raskrsnici IX transverzale – Bosanska – Semira FrašteMi, dolje potpisani građani, zahtijevamo od nadležnih institucija da, zbog svakodnevnih saobraćajnih nesreća na....

Address

Sarajevo
71000

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Za sigurnu IX transverzalu posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share